Kiedy pójść do lekarza z trądzikiem?
Z łagodnymi przypadkami trądziku można z powodzeniem radzić sobie przy pomocy leków dostępnych bez recepty. Czasem jednak lepiej skonsultować się z lekarzem, który przepisze silniejsze medykamenty leczące tą przypadłość. Skąd wiemy, kiedy nadszedł czas na wizytę u dermatologa?
Nigdy wcześniej nie zdiagnozowano u ciebie trądziku.
Jeśli nagle wyskoczyło ci pełno czerwonych wyprysków na twarzy, górnej części klatki piersiowej, pleców lub gdziekolwiek indziej, a nigdy wcześniej nie zdiagnozowano u ciebie trądziku, powinieneś skontaktować się z lekarzem. Niektóre schorzenia, takie jak trądzik różowaty czy zapalenie mieszków włosowych wyglądają bardzo podobnie do trądziku. Jeśli nie masz pewności lepiej, aby zobaczył cię profesjonalista.
Twój trądzik się poprawia się mimo starannej domowej pielęgnacji.
Jeśli pomimo starannej i regularnej domowej pielęgnacji sytuacja z twoim trądzikiem nie uległa poprawie, a wydaje się nawet, że się pogorszyła, powinieneś skontaktować się z lekarzem. Twój dermatolog przepisze odpowiednie leki i powie ci jak właściwie pielęgnować skórę trądzikową w domu.
Masz grudki i cysty.
Grudki i cysty to bardzo delikatne formy wyprysków i powinien je zobaczyć dermatolog. Te głębokie niedoskonałości mogą łatwo pozostawić po sobie blizny, dlatego należy szybko podjąć ich leczenie. Nawet, jeśli nie masz cyst, ale twoja skóra jest podrażniona i chorobowo zmieniona, skontaktuj się z lekarzem.
Wydaje ci się, że twój trądzik został wywołany przez leki.
Niektóre leki, takie jak steroidy czy tabletki antykoncepcyjne, mogą wywoływać trądzik. Jeśli przyjmujesz jakieś leki, a stan twojej skóry się pogorszył, poinformuj o tym swojego lekarza.
Stan twojej skóry bardzo cię przygnębia.
Czy unikasz spotkań towarzyskich z powodu stanu swojej skóry? Czujesz się załamany? Jeśli czujesz, że twój trądzik ma negatywny wpływ na twoje życie albo na twoją samoocenę, porozmawiaj z lekarzem. Na pewno przedstawi ci możliwe kuracje, które nie tylko polepszą stan twojej skóry, ale pomogą ci poradzić sobie z frustracją i rozpaczą towarzyszącymi twojemu schorzeniu.