Lipowa pielęgnacja

Lipa właśnie zaczyna kwitnąć. Oprócz tego, że kwiat lipy jest uznanym lekiem na przeziębienie, jest także doskonałym kosmetykiem. Kremy i lotiony z wyciągiem z lipy mają działanie zmiękczające i wygładzające.

Z kwiatów lipy pozyskiwane są olejki, które pomagają wypłukać z komórek skóry wszelkie zanieczyszczenia
Z kwiatów lipy pozyskiwane są olejki, które pomagają wypłukać z komórek skóry wszelkie zanieczyszczenia Picsel123RF/PICSEL

Preparaty przygotowane z kwiatów lipy mają szerokie zastosowanie. Ziołowe maseczki z lipowego kwiatu ściągają i zamykają pory, idealne do pielęgnacji cery tłustej. Kwiat lipy to częsty składnik kosmetyków dla cery wrażliwej i skłonnej do alergii.

Kąpiel z dodatkiem kwiatu lipy, ukoi, odświeży i złagodzi podrażnienia. Do przygotowania kąpieli potrzebujemy 200 g kwiatów lipy, litr wrzątku. Lipę zalewamy wrzątkiem i odczekujemy godzinę, aż napar dobrze naciągnie. Przecedzony wlewamy do wanny i uzupełniamy ciepłą wodą.

Jeśli cera wygląda na szarą, zmęczoną i pozbawioną blasku, warto zaaplikować jej maseczkę lipowo-miodową. Do jej przyrządzenia można wykorzystać własnoręcznie zebrany i ususzony kwiat lipowy lub herbatkę kupiona w sklepie zielarskim. Dwie łyżki suszu (dobra jest lipa wysypana z torebek do ekspresowego zaparzania), zalewamy łyżką wrzątku. Gdy przestygnie, dodajemy do masy łyżkę miodu. Nakładamy na twarz, zmywamy maseczkę po 10 minutach letnią wodą.

Dobrze jest też dodać kwiat lipowy do ziołowych płukanek do włosów. Ekstrakt lipy nie tylko wzmacnia włosy, ale także nadaje im połysk i elastyczność. Działa też korzystnie na skórę głowy.

Więcej informacji na temat naturalnych kosmetyków znajdziesz tutaj:

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas