Marzy mi się tatuaż, ale trochę się boję...

Mały tatuaż, niewiele większy od kropki, lekarz może usunąć chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym.

Tatuaż na ramieniu można zasłonić ubraniem
Tatuaż na ramieniu można zasłonić ubraniem© Photogenica

"Już od dawna myślę o zrobieniu tatuażu. Nie wiem tylko, czy zabieg jest bezpieczny i czy skóra długo się goi? W dodatku mama mnie odwodzi od tego pomysłu, pyta, co zrobię, jeżeli tatuaż się znudzi?". Iga, 22 lata, Warszawa

W studiu tatuażu powinna panować sterylna czystość, jak u dentysty

Jeśli więc nie korzystamy z rekomendacji znajomych, warto wziąć pod uwagę pierwsze wrażenie. Jeśli coś nam nie pasuje, lepiej wyjść. Dla bezpieczeństwa klientów (i swojego) tatuażysta powinien używać wyłącznie sprzętu jednorazowego, chyba że studio ma własny autoklaw (profesjonalny sterylizator). Tusze stosowane do zabiegu muszą mieć atesty do wglądu. Tatuażysta pracuje w jednorazowych rękawiczkach. Przed przystąpieniem do zabiegu tatuażysta dezynfekuje stanowisko pracy specjalnymi środkami, zabezpiecza fotel folią i układa na nim papierowy ręcznik. Potem dezynfekuje skórę klientki i smaruje ją preparatem, na którym odbija się wzór tatuażu. Sterylne igły do tatuażu powinny być wyjęte z oryginalnego opakowania przy kliencie. Zabieg jest nieprzyjemny, więc na życzenie może być zastosowany krem znieczulający (szczególnie bolesne miejsca to stopa i okolica żeber). Po zabiegu konieczne jest przestrzeganie zasad higieny, jak przy pielęgnacji rany. Unikamy basenu, solarium. Pełna regeneracja skóry następuje po miesiącu. Tatuaż trzeba chronić przed słońcem kremem z filtrem SPF 50, by nie blakł i by nie przegrzewać skóry.

Karolina Banach, menadżer studia tatuażu

Widoczny tatuaż może odwracać uwagę od kompetencji pracownika

Choć nie powinno się nikogo dyskryminować ze względu na wygląd, to posiadanie tatuażu w widocznym miejscu może utrudnić zdobycie posady. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy i branży, w której firma działa. Praca, która wiąże się z bezpośrednią obsługą klienta, wymaga nienagannego wyglądu. Musi więc dawać klientom poczucie, że rozmawiają z profesjonalistą. Wciąż zakorzenione stereotypy mogą powodować, że osoba wytatuowana jest oceniana jako niepoważna, niechlujna, taka, której nie można zaufać. Stereotypy powodują też, że tatuaże są kojarzone ze środowiskami negatywnie postrzeganymi. Menedżerowie firm mogą czuć się zaniepokojeni tym, co pomyśleliby klienci ich firm, spotkawszy pracownika z tatuażem. Osoby odpowiedzialne za rekrutację zdają sobie sprawę, że istotne jest to, co o tatuażach myślą nie one same, ale klienci. Są jednak branże lub zawody, gdzie tatuaże są uważane za wyraz indywidualizmu i kreatywności. Należą do nich zawody takie jak pracownik agencji reklamowej, specjaliści ds. internetu, branża fashion i muzyczna.

Joanna Głaszczka. konsultant ds. rekrutacji

Najłatwiejszy do usunięcia laserem jest ciemny, jednobarwny tatuaż

Mały tatuaż, niewiele większy od kropki, lekarz może usunąć chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym. Większe usuwa za pomocą lasera. Najlepiej w tego typu zabiegach sprawdza się laser Q-switch, który ma odpowiednio dopasowane parametry wiązki światła, aby absorbować barwniki tatuażu. Jednak niemożliwe jest zlikwidowanie tatuażu w trakcie jednej wizyty w gabinecie medycyny estetycznej. Zależnie od rodzaju barwników, techniki i wielkości tatuażu może być konieczne od pięciu do kilkunastu zabiegów. Lekarz przeprowadza je w odstępach od czterech do ok. sześciu tygodni. Po każdym skóra musi mieć czas, aby wyeliminować "rozbity" barwnik. Tatuaże kolorowe są trudniejsze do usunięcia niż ciemne. Profesjonalne trudniej zlikwidować niż tzw. amatorskie. Zabieg jest nieprzyjemny, więc stosuje się miejscowe znieczulenie. Cena: od 200 zł (zależy od wielkości tatuażu i głębokości pigmentu). Potem należy skórę dezynfekować oraz chronić przed słońcem przez pół roku, by uniknąć przebarwień. Zaczerwienienie po zabiegu może się utrzymać do pół roku.

lek. med. Dariusz Dz iwura

Jolanta Markowska-Grodecka, chirurg

Olivia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas