Większość osób po 50. ignoruje ten objaw. Choroba powoli odbiera sprawność
Zaćma to jedna z najczęściej występujących schorzeń oczu i główna przyczyna utraty wzroku w starszym wieku. Coraz częściej wykrywa się ją także u młodszych osób, a z pogorszeniem widzenia zmagają się już 50-latkowie. Warto wiedzieć, że już subtelne problemy ze wzrokiem w tym wieku mogą świadczyć o początkach zaćmy. Ważne, by ich nie ignorować, bo wczesna interwencja może uchronić przed powikłaniami, a nawet całkowitą ślepotą. Sprawdź, czym jest zaćma, jak się objawia i czy można w jakiś sposób zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.

Spis treści:
Czym jest zaćma i kto jest na nią szczególnie narażony?
Zaćma to najczęstsza choroba oczu, która polega na postępującym mętnieniu i twardnieniu soczewki oka. Jest to proces fizjologiczny i wiąże się z zaburzonymi przemianami metabolicznymi w oku. W związku z tym schorzenie diagnozuje się u ponad 50 proc. osób powyżej 65. roku życia. Zagrożeni są już jednak pięćdziesięciolatkowie, a do czynników ryzyka przyspieszających zaćmę zalicza się choroby metaboliczne, np. otyłość i cukrzycę, uszkodzenia mechaniczne oka, długotrwałe przyjmowanie leków sterydowych, pracę w szkodliwych warunkach, kontakt z chemikaliami, palenie papierosów czy nadmierną ekspozycja na promieniowanie słoneczne.
Pierwsze objawy zaćmy
Charakterystycznym objawem zaćmy jest zamglone lub niewyraźne widzenie, a także zwiększona wrażliwość na światło. Wiele osób ignoruje też pierwsze symptomy schorzenia, takie jak pogorszenie widzenia po zmroku czy "efekt aureoli" podczas patrzenia na świecące reflektory w nocy. Kolejnym niepokojącym sygnałem jest postrzeganie kolorów jako wyblakłych - otaczający nas świat wydaje się nam mniej żywy. Do lekarza warto się też zgłosić, jeśli masz problemy z czytaniem w słabszym świetle. Pacjenci z niezdiagnozowaną zaćmą często zmieniają okulary - wydaje im się, że wciąż potrzebują mocniejszych szkieł, jednak zmiana nie przynosi żadnego efektu.

Dlaczego zaćma może być groźna?
Zaćma niejako odbiera sprawność w starszym wieku - gorsze widzenie utrudnia kierowanie pojazdami, a także zwykłe poruszanie się. Chorym trudno jest dostrzec np. Schody lub inne przeszkody, co grozi upadkami i kontuzjami. Jak najszybszy zabieg usunięcia zaćmy zmniejsza też ryzyko powikłań po operacji.
Jak zmniejszyć ryzyko zaćmy?
Prowadzenie zdrowego stylu życia zmniejsza ryzyko zaćmy, a także może opóźnić jej rozwój. Kluczowe jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała, a także zdrowe odżywianie się (dieta ograniczająca cukier i tłuszcze nasycone, a bogata w silne przeciwutleniacze). Dzięki temu minimalizuje się ryzyko miażdżycy i cukrzycy, które w dużej mierze przyczyniają się do zaćmy. Warto też chronić oczy przed promieniowaniem UV.