Masz wrażliwą skórę? Tych produktów powinnaś unikać
Zamknięcie gabinetów kosmetycznych z powodu pandemii sprawiło, że ogromną popularnością zaczęły cieszyć się domowe sposoby pielęgnacji. Eksperci ostrzegają jednak, że nie wszystkie znalezione w sieci czy zasłyszane od znajomych metody powinniśmy stosować, zwłaszcza jeśli mamy skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień.
W takim przypadku domowe maseczki oczyszczające czy antytrądzikowe płukanki zamiast zwalczyć problem, mogą spowodować zaostrzenie objawów.
W czasie izolacji radykalnie zmieniło się nasze podejście do dbania o urodę. Zamiast wydawać krocie na reklamowane przez gwiazdy i influencerki specyfiki, kobiety zaczęły chętniej sięgać do lodówek i spiżarni, by tam szukać naturalnych środków na skórne dolegliwości. Sam kierunek jest niewątpliwie dobry.
- Włączenie domowych receptur do pielęgnacji skóry jest słusznym trendem, a własnoręczne przygotowywanie kosmetyków jest też świetnym sposobem na uspokojenie umysłu i rozproszenie uwagi w obecnej trudnej sytuacji - wskazuje w rozmowie z brytyjskim magazynem "Glamour" dermatolożka Ava Shamban.
Musimy jednak pamiętać, że skóra może źle znieść niektóre produkty. To, co zachwalają inni, niekoniecznie przysłuży się naszej cerze, zwłaszcza, jeśli jest skłonna do podrażnień.
- Przygotowywanie domowych preparatów to trochę jak ruletka. Może nam pomóc zwalczyć istniejący problem, może też doprowadzić do jeszcze większych kłopotów ze skórą - przestrzega dermatolożka Mona Gohara.
Jeśli więc mamy wrażliwą skórę, to omijajmy szerokim łukiem produkty o drażniącym lub niesprawdzonym przez nas działaniu. Czego należy się wystrzegać?
Cytryna
Chociaż w zamieszczanych w sieci przepisach na domowe maseczki i tonizujące płukanki zajmuje zaszczytne miejsce, bo jest naturalnym rozjaśniaczem skóry, eksperci polecają podchodzić do tych rewelacji z pewną dozą sceptycyzmu.
- Cytryna zawiera kwasy, które mogą podrażnić skórę, wywołując pieczenie, a nawet doprowadzić do przebarwień - wyjaśnia Gohara. Szczególnie uważać powinny osoby zażywające kąpieli słonecznych.
- Gdy naniesiemy na skórę sok z cytryny i wyeksponujemy twarz na promienie słońca, może powstać ostra reakcja zapalna w postaci wysypki i pęcherzy - ostrzega dermatolożka Rita Linkner.
Pasta do zębów i soda oczyszczona
Wśród cieszących się największą popularnością domowych remediów na trądzik królują niezmiennie pasta do zębów i soda oczyszczona. Z uwagi na zawartość triklosanu, substancji o działaniu bakteriobójczym, uchodzą one za skuteczne i niedrogie specyfiki, dzięki którym bez trudu uporamy się z niedoskonałościami cery.
Dermatolodzy zachęcają jednak do tego, by zamiast pasty i sody stosować preparaty przeznaczone do walki z tym schorzeniem.
- Pasta do zębów i soda oczyszczona mogą podrażnić skórę. Zamiast zniwelować stan zapalny, raczej go zaostrzą - rozwiewa wątpliwości Gohara.
Surowe jajka
Maseczki na bazie jajek wydają się być najbezpieczniejszą formą domowej kuracji oczyszczającej skórę. Wiele kobiet zachwala je jako efektywną metodę radzenia sobie z zaskórnikami i wągrami.
Zawartość białka, witamin i składników odżywczych powinna być wystarczającym argumentem przemawiającym za tym, by jajeczne maseczki stosować jak najczęściej. Czy aby na pewno?
- Surowe jajko może wywołać infekcję bakteryjną zwaną salmonellą. Choć badania naukowe pokazują, że takie infekcje pojawiają się rzadko, to nie można ich wykluczyć. Wówczas może pojawić się na skórze plamisto-grudkowa wysypka - zaznacza dermatolożka.
Jeśli skóra ma osłabioną barierę ochronną, zdecydowanie nie warto podejmować ryzyka.
Ocet winny
Wiele pań zachwala domowe toniki na bazie octu, które działają ściągająco i dezynfekują, do tego równoważą pH skóry, oczyszczają zablokowane pory i odświeżają cerę. Brzmi doskonale.
Problem w tym, że ocet to silnie działający produkt, którego stosowanie na delikatnej skórze twarzy może doprowadzić do poważnych podrażnień i reakcji alergicznych.
- Potencjalnie szkodliwe skutki obejmują zaczerwienienia, powierzchowne oparzenia i depigmentację - wylicza dermatolożka Shasa Hu.
Zanim więc zaczniemy ochoczo nakładać na twarz polecane w sieci domowe mikstury, zastanówmy się, czy nasza skóra dobrze to zniesie. Znacznie bezpieczniej będzie zadbać o nią od wewnątrz, wzbogacając dietę o bogate w witaminy i minerały owoce i warzywa.