Melatonina na włosy: Działanie i zastosowanie
Melatonina jest hormonem, który spełnia wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Reguluje rytm dobowy, spowalnia proces starzenia się, a także dba o kondycję włosów. Ponadto wzmacnia strukturę kosmyków i zatrzymuje ich nadmierne wypadanie. Z tego artykułu dowiesz się, jakie działanie na włosy ma melatonina oraz jak ją stosować.
Spis treści:
Czym jest melatonina?
Melatonina, zwana również hormonem urody czy młodości, reguluje wiele procesów w ludzkim organizmie. Jest ona produkowana przez szyszynkę zgodnie z zegarem biologicznym: wraz z nastaniem świtu wydzielanie hormonu zostaje zatrzymane. Do jej zadań należy m.in. pobudzanie cebulek i mieszków włosowych oraz wzmocnienie pasm. Specjaliści odkryli obecność melatoniny w skórze, gruczołach potowych, a także w brodawkach włosowych.
Jak melatonina działa na włosy?
Melatonina pomaga w walce z wypadającymi włosami. Aby zrozumieć działanie hormonu, trzeba skupić się na cyklu wzrostu kosmyków, a dokładniej na fazie anagenowej. To właśnie wtedy dochodzi do podziału komórek w mieszkach włosowych, by mogły powstawać nowe pasma. Stosując produkty na bazie melatoniny, wspierasz ważny etap wzrostu włosów.
Kosmetyki z zawartością tego hormonu zaleca się też osobom cierpiącym na łysienie androgenowe, ale we wczesnych stadiach choroby. Dla wzmocnienia efektu dodaj do swojej diety produkty bogate w aminokwasy: seler, marchew, awokado, gorzką czekoladę czy śliwki. Wspomagają one produkcję melatoniny i uzupełniają jej braki w organizmie.
W jaki sposób stosować melatoninę na włosy?
Hormon ten jest składnikiem kosmetyków, także tych do pielęgnacji włosów. Preparaty na bazie melatoniny działają przeciw nadmiernemu wypadaniu kosmyków oraz wzmacniają je od środka. Melatoninę na swoją czuprynę możesz stosować na kilka sposobów. Na rynku dostępnych jest wiele produktów zawierających hormon urody. Do najpopularniejszych należą:
- wcierki do skóry głowy - pobudzają mieszki i cebulki włosowe, a ponadto hamują wypadanie włosów i stymulują wzrost nowych. Wcierki stosuj dwa razy w tygodniu, aby uzyskać gęstszą i bujniejszą czuprynę.
- serum oraz ampułki - użycie melatoniny bezpośrednio na skórę głowy również wzmacnia włosy, które mogą nadmiernie wypadać przez wahania hormonalne lub menopauzę. Pierwsze efekty widoczne są już po dwóch tygodniach od pierwszego zastosowania. Kurację tę powtarzaj raz na kilka miesięcy.
- melatonina w tabletach - hormon ten możesz przyjmować też w formie suplementów, co przyniesie dodatkowe korzyści w postaci poprawy kondycji skóry czy wzroku. Przed zastosowaniem melatoniny w formie leku skontaktuj się z lekarzem, który ustali czy faktycznie cierpisz na niedobór tego hormonu.
Zobacz też: