Mirra: Właściwości i zastosowania

Czym właściwie jest mirra, która według Ewangelii była jednym z darów Mędrców ze Wschodu dla Dzieciątka Jezus? Według Starego Testamentu stanowiła ona składnik świętych olejów, które służyły do namaszczania i balsamowania zwłok. W starożytności była jednym z najcenniejszych podarków, jakie przekazywali sobie władcy różnych krajów. Z jej leczniczych właściwości korzystała też medycyna naturalna. Dlaczego mirra jest tak cenną substancją? Jakie właściwości wykazuje i do czego jest współcześnie wykorzystywana?

Czym jest mirra i jakie właściwości wykazuje?
Czym jest mirra i jakie właściwości wykazuje? ©123RF/PICSEL
Napar na ból gardłaInteria DIY

Czym jest mirra i co zawiera?

Mirra to żywica
©123RF/PICSEL

Mirra to żywica (zastygnięty sok) pozyskiwana z drzew i krzewów z rodzaju balsamowców. Wypływa ona z kory w postaci czerwono-bordowych grudek. Charakteryzuje się intensywnym aromatem oraz gorzkim smakiem. Kolczaste drzewa, z których pozyskuje się żywicę, występują na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce. W starożytności mirrę wykorzystywano do zwalczania dolegliwości trawiennych, a także chorób układu oddechowego i rozrodczego. Wierzono, że żywica zmniejsza bóle menstruacyjne, a nawet reguluje cykl miesiączkowy. Mirra była także lekiem na czerwonkę, trąd oraz schorzenia jamy ustnej. Przyspieszała gojenie się ran i działała przeciwbólowo. W formie kadzidła wykorzystywano ją również w trakcie obrzędów religijnych. Starożytni Egipcjanie wierzyli też, że balsamowanie zwłok przy użyciu mirry ułatwia przejście zmarłemu na tamten świat. Żywicę można destylować, by wydzielić z niej olejek eteryczny, a także proszkować, by mogła stanowić składnik pigułek i kapsułek. Z mirry produkuje się również kadzidła, perfumy i lecznicze nalewki.

Właściwości mirry

Właściwości mirry
©123RF/PICSEL

Żywica drzew balsamowcowych wykazuje wiele cennych dla zdrowia właściwości. Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie, świetnie wpływa więc na skórę. Przyspiesza gojenie się ran, regeneruje i stymuluje odnowę naskórka. Reguluje ilość wydzielanego sebum i pomaga zwalczyć trądzik czy atopowe zapalenie skóry. Mirra jest także pomocna w infekcjach i stanach zapalnych jamy ustnej oraz gardła. Rozrzedza też wydzielinę zalegającą w górnych drogach oddechowych i ułatwia jej odkrztuszanie. Skutecznie rozprawia się z gronkowcem złocistym. Mirra działa też obkurczająco i ma zdolność tamowania krwawienia, jest więc wsparciem w leczeniu hemoroidów. Zmniejsza również bóle menstruacyjne i reguluje cykl miesiączkowy.

Mirra wykazuje również zbawienny wpływ na serce – obniża poziom złego cholesterolu i chroni przed tworzeniem się blaszek miażdżycowych. Znacznie zmniejsza to ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca czy udaru. Substancje znajdujące się w żywicy wspierają też prawidłowe funkcjonowanie trzustki (obniżają poziom cukru we krwi) i wątroby (stymulują wydzielanie żółci). Pomagają także w łagodzeniu dolegliwości układu pokarmowego i trawiennego (zwalczają biegunkę, a nawet pasożyty znajdujące się w przewodzie pokarmowym). Mirra wykazuje ponadto zbawienny wpływ na układ nerwowy. Działa antydepresyjnie, pomaga zwalczyć stres i ułatwia zasypianie. Z powodzeniem stosują ją osoby zmagające się z migrenowymi bólami głowy. Jej zapach działa odświeżająco i odkażająco.

Zastosowania mirry

Zastosowania mirry
©123RF/PICSEL

Ze względu na wiele leczniczych właściwości mirra wykorzystywana jest w przemyśle farmakologicznym oraz kosmetycznym. Znajdziemy ją w suplementach diety i środkach wspomagających leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, obniżających cholesterol czy preparatach zwalczających hemoroidy. W aptekach i sklepach internetowych występuje zarówno w postaci żywicy, jak i ekstraktu ziołowego. Mirrę można także kupić w formie olejku eterycznego i stosować, wcierając w gardło czy klatkę piersiową. Substancje znajdujące się w żywicy drzew balsamowcowych hamują również wydzielanie potu, z tego względu mirrę wykorzystuje się do produkcji antyperspirantów. Dodaje się ją także do past do mycia zębów i płynów do płukania jamy ustnej, a także środkach leczących paradontozę. Mirra to również popularny składnik perfum, kremów do twarzy, a także balsamów, szamponów i odżywek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas