Najczęstsze błędy w pielęgnacji suchej skóry

Szorstkość, uczucie ściągnięcia, świąd, pieczenie, łuszczenie się i pękanie naskórka – suchość skóry powoduje dolegliwości, których nie sposób przeoczyć. Bardzo często jesteśmy w stanie temu zapobiec same, wystarczy zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację. Jak dbać o skórę, nie niszcząc jej właściwości ochronnych?

Peeling sprawia, że cera promienieje, jednak zbyt częste wykonywanie tego zabiegu może doprowadzić do przesuszenia skóry
Peeling sprawia, że cera promienieje, jednak zbyt częste wykonywanie tego zabiegu może doprowadzić do przesuszenia skóry 123RF/PICSEL

Prezentacja partnera

Starannie się myjemy, pieczołowicie przeprowadzamy złuszczanie peelingiem, na koniec wklepujemy kremy, a mimo to stan skóry zamiast się polepszać, jest coraz gorszy. Z czego to wynika? Najważniejszą rolę w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia skóry odgrywa właściwy skład płaszcza wodno-lipidowego. To on w pierwszej kolejności, narażony jest na czynniki zewnętrzne. Nieprawidłowa, niewystarczająca lub nadmierna pielęgnacja może naruszyć jego skład. Co zrobić, by funkcjonował prawidłowo? Jakich błędów należy się wystrzegać?

Niewłaściwe mycie

Pierwszym krokiem pielęgnacyjnym powinno być umycie skóry. Niestety bardzo często przeprowadzamy demakijaż w pośpiechu, a kosmetyki, po które sięgamy, nie są w stanie dogłębnie usunąć resztek podkładu. To prowadzi do zatykania porów, a w efekcie - pojawiania się wyprysków.

Pozostałości kosmetyków mogą także powodować podrażnienie i przesuszenie.

Najlepiej sprawdza się płyn micelarny, który usuwa wszystkie zanieczyszczenia bez podrażniania skóry, nadaje się nawet do pielęgnacji cery bardzo wrażliwej. Po usunięciu makijażu wacikiem sięgnijmy jeszcze po delikatny żel lub piankę do mycia twarzy.

Zbyt częste kąpiele

Gorące kąpiele świetnie odprężają i przynoszą ukojenie po stresującym dniu. Zmiękczają również naskórek przed wykonaniem peelingu. Nie należy ich jednak brać każdego wieczora.

Niestety długie wylegiwanie się w wannie nie służy skórze.

Osłabia warstwę hydro-lipidową przez co, staje się przesuszona i mniej odporna na czynniki zewnętrzne. Dlatego na co dzień zdecydowanie lepszy będzie prysznic. Zaleca się naprzemiennie puszczać ciepłą i chłodną wodę. Dzięki temu poprawimy krążenie i uelastycznimy skórę na całym ciele.

Stosowanie kosmetyków niedopasowanych do skóry

Kolejnym błędem jest stosowanie kosmetyków niedopasowanych do typu cery. Nie kierujmy się trendami ani poleceniami koleżanek. Każda z nas ma inną skórę, dlatego pielęgnację powinnyśmy dobierać indywidualnie. Zanim zakupimy kosmetyki, najlepiej poradźmy się specjalistów: dermatologa lub kosmetologa. Konsekwencje stosowania niedobranych produktów mogą być bardzo nieprzyjemne: przesuszenie lub przetłuszczenie, wypryski, podrażnienia. Niezależnie od typu skóry pamiętajmy o jej nawilżeniu, ochronie przed czynnikami atmosferycznymi (zimą stosujmy natłuszczające kremy, cały rok - ochronę przeciwsłoneczną) oraz odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Zbyt częste złuszczanie

Peeling świetnie działa na skórę. Dzięki regularnemu usuwaniu obumarłego naskórka aktywne składniki kosmetyków idealnie się wchłaniają. Ten zabieg pielęgnacyjny poprawia również mikrokrążenie i odblokowuje pory, dzięki czemu cera promienieje. Niestety nazbyt częste złuszczanie skóry może ją przesuszyć i doprowadzić do podrażnień. Peelingi zatem należy robić nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. W przypadku skóry wrażliwej postawmy na delikatniejsze peelingi enzymatyczne.

Nieprawidłowa dieta

Wspomnieliśmy już, że nawilżeniu skóry sprzyja odpowiednie nawodnienie. Ale znaczenie ma nie tylko to, ile pijemy, ale także - co jemy. Skan skóry poprawi przede wszystkim witamina A i jej pochodne. Znajdziemy ją m.in. w marchewce, pietruszce, szpinaku czy wątróbce. Doskonale uelastycznia skórę i zmniejsza jej utratę wody, gdyż wzmacnia strukturę warstwy rogowej naskórka. Bierze także udział w procesach gojenia i poprawia ukrwienie skóry. Nie przesadzajmy jednak z jej suplementacją - nadmiar witaminy A prowadzi do pogorszenia stanu skóry, a także włosów i paznokci. Dlatego, jak zawsze, istotne jest odnalezienie złotego środka i przestrzeganie zasad zdrowej diety.

Bibliografia:

K. Banaszczyk, Sucha skóra - przyczyny, pielęgnacja, domowe sposoby, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a590-Sucha_skora__przyczyny_pielegnacja_domowe_sposoby, [dostęp: 20.12.2022]

Prezentacja partnera

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas