Naturalne sposoby na podrażnioną skórę

Skóra jest naszym największym narządem. Często zdarzają się nam jednak  podrażnienia. Istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z tym problemem.  Najlepiej sprawdzają się jednak domowe metody, które są równie skuteczne jak te dostępne w aptekach czy drogeriach, a wykonać możesz je samodzielnie w domowym zaciszu. Przedstawiamy listę najskuteczniejszych, domowych sposobów na problemy ze skórą.

podrażniona skóra
podrażniona skóra© Photogenica

Aby nawilżyć przesuszoną skórę

sucha skóra
© Photogenica

Przesuszona skóra swędzi, może nieestetycznie łuszczyć się lub boleśnie pękać. Przyczyny są różne, nieprawidłowa pielęgnacja, uczulenia czy brak nawilżania. Rozwiązań również jest mnóstwo, najbezpieczniejszym i jednocześnie najskuteczniejszym będzie użycie oleju kokosowego. Niewielką ilość wmasuj w skórę i pozostaw do wchłonięcia. Możesz również dodać łyżkę oleju do kąpieli, a także nawilżyć dzięki niemu przesuszone włosy i skórę głowy.

Aby ukoić poparzoną skórę

Jeżeli szukasz skutecznej metody na ukojenie poparzonej skóry, to skorzystaj z dobrodziejstw olejku lawendowego. Posmaruj oparzenie, a załagodzi on ból i przyspieszy proces regeneracji skóry. Możesz również wymieszać olejek z żelem z aloesu. Taka mieszanka zadziała jeszcze lepiej. Z obu metod możesz korzystać kilka razy dziennie, kiedy tylko zauważysz, że skóra znów zaczyna cie piec.

Aby złagodzić swędzące ukąszenia

ukąszenia
© Photogenica

Swędzące ukąszenia mogą zepsuć każdy letni wieczór. Jeżeli zaatakuje cię komar pozostawiając po sobie swędzącą pamiątkę, to możesz łatwo złagodzić uczucie swędzenia za pomocą zwykłego ziemniaka. Zadziała znacznie szybciej i skuteczniej, niż apteczne środki na ukąszenia. Wystarczy, że kawałek surowego ziemniaka przyłożysz do ukąszenia i gotowe.

Aby ukoić skórę

Nasza skóra często ma trudne momenty, w których potrzebuje ukojenia. Świetnie sprawdzi się tu oczar wirginijski. Jego właściwości łagodzą podrażnienia, przyspieszają gojenie ran i zasinień, odświeżają skórę, pomagają w walce z trądzikiem czy nawet leczą egzemę i łuszczycę. Koniecznie wypróbuj więc napary z oczaru wirginijskiego jako toniku, dodaj go do kąpieli lub ulubionych kosmetyków.

Aby zapobiec powstawaniu pęcherzy po oparzeniach

poparzenie pokrzywą
© Photogenica

Oparzenia w trakcie gotowania czy pieczenia zdarzają się każdemu. Zazwyczaj sięgamy wówczas po lód, aby złagodzić ból. Jest to jedna błąd. W ten sposób zwiększamy prawdopodobieństwo powstania bolesnych pęcherzy. Zamiast lodu włóż poparzone miejsce pod chłodną wodę. Ona również złagodzi ból, jednak w ten sposób pęcherze powstają znacznie rzadziej.

Aby złagodzić poparzenia pokrzywą i  inne podrażnienia

Kto choć raz nie poparzył się pokrzywą? Co prawda z jednej roślinki nie powstanie wiele pęcherzyków, jednak jeżeli przytrafiło ci się wiele poparzeń jednocześnie, to uczucie pieczenia i swędzenia może być nie do wytrzymania. Pomocna okaże się wówczas owsianka. Przyłóż wcześniej namoczone płatki owsiane do podrażnionego miejsca i pozostaw do ustąpienia dolegliwości. Możesz również dodać płatków owsianych do kąpieli. Jest to szczególnie polecane podczas łagodzenia poparzeń słonecznych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas