Naturalne sposoby na poparzenie słoneczne
Poparzenie słoneczne jest zmorą letnich dni, uniemożliwia nam opalanie i zmusza nas do okrywania się ciuchami. Jednak może się ono przydarzyć o każdej porze roku, ponieważ spowodowane jest promieniami ultrafioletowymi. Kiedy jesteś na nie narażona, skóra zwiększa produkcję melaniny, która jest ciemnym pigmentem warstwy naskórka, nadającej kolor i decydującej o tym, jak bardzo będzie opalona. Zwiększając jej produkcję, organizm chroni głębsze warstwy skóry, a opalenizna staje się ochroną przed promieniami UV. Ilość wydzielanej melaniny jest uwarunkowana genetycznie (ludzie z jaśniejszą karnacją produkują jej mniej i są bardziej podatni na poparzenia) i daje ochronę na poziomie SPF 4. Najlepiej jest unikać poparzeń słonecznych, jednak czasami pojawiają się one mimo ochrony. Aby zapobiec schorzeniom skóry, zaczerwienieniu i pieczeniu, stosuj się do poniższych rad.
1. Pasta z ziemniaków
Jeśli piecze cię skóra, to pomocne mogą okazać się ziemniaki. Są one znane ze swoich właściwości przeciwbólowych, szczególnie przy podrażnionej skórze, zadrapaniach, ugryzieniach i oparzeniach, a także redukują stan zapalny. Niektórym osobom pomaga sok z ziemniaków, a innym przekrojone warzywo. Spróbuj obu sposobów i przekonaj się, który z nich będzie najlepszy dla twojego poparzenia.
Potrzebujesz: 2 ziemniaków tarki, blendera lub noża wacików, chusteczek do twarzy lub gazy
Wskazówki: Umyj ziemniaki, a następnie zetrzyj je do miski lub pokrój i zblenduj. Nie musisz ich obierać. Jeśli używasz blendera, to blenduj je tak długo, aż uzyskają płynną postać. Jeśli wydają się za suche, to możesz dodać do nich odrobinę wody. Odlej miksturę i namocz w niej wacik, a następnie zaaplikuj go na poparzenia. Łatwiejszą i efektywniejszą metodą może okazać się namoczenie w niej gazy i przyłożenie jej do bolących miejsc. Używając startych ziemniaków postaraj się nałożyć jak najwięcej wydobytego z nich soku. Możesz także pokroić ziemniaki i ułożyć je bezpośrednio na poparzeniach.
2. Kompres z chłodnego mleka
Kompres z chłodnego mleka jest jednym z najszybszych, najprostszych i najtańszych sposobów na poparzenia słoneczne. Nie tylko schłodzi ono skórę, lecz także stworzy barierę ochronną i złagodzi podrażnienie.
Potrzebujesz: gazy lub czystej, miękkiej ściereczki schłodzonego mleka
Wskazówki: Przelej mleko do miski, w której będziesz namaczać kompres. Kiedy gaza lub ściereczka będzie nasączona, przykryj nią poparzenie, lekko przyciskając i pozostaw na tak długo, jak potrzebujesz. Pamiętaj, że mleko musi być cały czas chłodne.
3. Skrobia kukurydziana lub proszek do pieczenia
Skrobia kukurydziana - dzięki swojej konsystencji - w naturalny sposób złagodzi poparzenie słoneczne. Tak samo jak mleko, jest ona produktem, który pewnie ukrywa się w gdzieś w twoim domu. Jeśli jednak tak nie jest, to możesz spróbować użyć proszku do pieczenia, który przyniesie szybką ulgę. Obydwa sposoby zmniejszają ból i zaczerwienienie po oparzeniu.
Potrzebujesz: skrobi kukurydzianej lub proszku do pieczenia chłodnej wody
Wskazówki: Ilość skrobi kukurydzianej lub proszku do pieczenia uzależniona jest od wielkości poparzenia. Niezależnie od produktu, którego używasz, dodaj do niego chłodną, lecz nie zimną wodę, aby jego konsystencja utworzyła pastę. Następnie rozsmaruj ją na poparzonych miejscach i pozostaw do momentu, kiedy ból złagodnieje. Na koniec zmyj pastę.
4. Pij
Oparzenie słoneczne jest poparzeniem. Jest to oczywiste, jednak bardzo często nie myślimy o tym, że naprawdę poparzyliśmy swoją skórę. I tak jak w każdym takim przypadku jest ona wysuszona, a organizm najprawdopodobniej odwodniony. Dlatego miej przy sobie zimną wodę do picia, która pomoże w gojeniu się skóry.
5. Mięta i herbata
Mięta chłodzi i łagodzi wszystko, czego dotknie i oparzenie słoneczne nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Z kolei kwas taninowy i teobromina zawarta w zielonej herbacie również niwelują ból i wspomagają gojenie się uszkodzonej skóry.
Potrzebujesz: około 1 l zagotowanej wody 5 torebek zielonej herbaty 3 szklanek świeżych liści mięty wacików lub czystej, miękkiej ściereczki
Wskazówki: Zagotuj około 1 litra wody. Usuń sznurek i etykietę z 5 torebek herbaty i dodaj je wraz z liśćmi mięty do rondla. Zalej wszystko zagotowaną wodą i zakryj pokrywką. Pozostaw na około godzinę. Następnie odcedź płyn i schłodź go. Teraz możesz namoczyć wacik lub ściereczkę i przyłożyć ją do oparzeń. Możesz także bezpośrednio polać oparzenia miksturą. Zieloną herbatę możesz zastąpić czarną herbatą, która również zawiera taninę.