Naturalne sposoby na spierzchnięte usta

Spierzchnięte usta są przyczyną uciążliwego bólu, a dla wielu osób stanowią też spory problem estetyczny. Pękanie skóry warg jest szczególnie częste jesienią i zimą. Przyczyną są niskie temperatury i oblizywanie warg na powietrzu, ale winne mogą być również nieodpowiednie kosmetyki, a nawet nieprawidłowa dieta. Zdarza się, że spierzchnięte usta są objawem problemów hormonalnych lub alergii. Sprawdź, jak uchronić się przed tym uporczywym problemem i w jaki sposób szybko zregenerować skórę warg.

Jak walczyć ze spierzchniętymi ustami?
Jak walczyć ze spierzchniętymi ustami? ©123RF/PICSEL
Proste sposoby na piękne ustaInteria.tv

Dlaczego usta pękają?

Przyczyny pękania ust
©123RF/PICSEL

Łuszcząca się i pękająca skóra warg to najczęściej wina złej pielęgnacji. Unikać należy pomadek i innych kosmetyków zawierających alkohol, ponieważ mogą one prowadzić do podrażnień. Osoby z tendencją do spierzchniętych ust powinny stosować kosmetyki dla osób alergicznych. Inną przyczyną jest częste przebywanie na świeżym powietrzu w mroźne lub upalne, a także wietrzne dni. Pękaniu ust sprzyja także ich oblizywanie czy przygryzanie.

Spierzchnięte usta mogą być również efektem nieprawidłowej diety i niedoboru witaminy A oraz witamin z grupy B. Są one odpowiedzialne za regenerację skóry, jej elastyczność i nawilżenie. Na popękane usta często skarżą się też kobiety w ciąży – to efekt burzy hormonalnej i wysokiego stężenia progesteronu oraz estrogenów. Do przyczyn pękania skóry warg zalicza się także alergie – powodują one łzawienie oczu, wydzielinę z nosa, a co za tym idzie szczypanie i wysuszanie ust. Czynnikiem ryzyka jest też palenie papierosów

Jeśli spierzchniętym wargom towarzyszą owrzodzenia i bolesne zmiany wewnątrz jamy ustnej oraz ropne pęcherze, lepiej zgłosić się do lekarza. Przyczyną może być infekcja bakteryjna, wirusowa lub grzybicza.

Sposoby na spierzchnięte usta

Miód i aloes
©123RF/PICSEL

Miód

Naturalny miód jest najlepszym naturalnym lekiem dla skóry. Zawiera cenne aminokwasy, enzymy i witaminę młodości. Świetnie nawilża, regeneruje i odmładza skórę. Wykazuje też właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, co chroni przed rozwojem infekcji. Miód najlepiej nakładać na usta 3-4 razy dziennie i pozostawiać na wargach na co najmniej 10 minut.

Świeży ogórek

Świeży ogórek jest bogatym źródłem witaminy C, która stymuluje produkcję kolagenu. Dzięki temu z łatwością uelastycznia i nawilża skórę, przynosząc ukojenie i uśmierzając ból. Plasterki ogórka należy przykład do warg 2-3 razy dziennie przez co najmniej kilka minut.

Aloes

Liść aloesu wystarczy przekroić na pół i wydostać z niego maź o konsystencji żelu, a następnie obficie smarować nią usta kilka razy dziennie. W aptekach i drogeriach są również dostępne kosmetyki aloesowe, ale warto zwracać uwagę na ich skład (aloes powinien być na pierwszym miejscu na liście składników). Aloes działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, świetnie regeneruje skórę, łagodzi podrażnienia, owrzodzenia i przesuszenia. Przyspiesza gojenie ran i odnowę naskórka – zawiera duże ilości witaminy C i E.

Naturalne masła i oleje

Masło shea
©123RF/PICSEL

Zimą nie wolno zapominać o natłuszczaniu ust. Świetnie w tym celu sprawdzą się naturalne tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, olej kokosowy czy masło shea. Można stosować je na noc, a także rano przed wyjściem z domu. Zabezpieczą wargi przed szkodliwym działaniem mrozu i wiatru i szybko zregenerują skórę.

Witamina A i E

W aptekach i drogeriach dostępne są również specjalne kapsułki zawierające witaminę A i E. Są one silnymi przeciwutleniaczami, które odbudowują skórę, chronią przed wolnymi rodnikami i opóźniają procesy starzenia się. To więc idealne serum na popękaną skórę warg. Kapsułkę wystarczy otworzyć, a zawartością nasmarować usta i pozostawić do wchłonięcia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas