Niezawodne domowe kuracje na popękane pięty

Popękane pięty to bolesny i wstydliwy problem, który dotyczy wielu osób. Zwykle spowodowany jest chodzeniem w źle dobranym obuwiu (na wysokim obcasie bądź zbyt cienkiej podeszwie), ale często ma też związek z niedostatecznym nawodnieniem organizmu, nadwagą, niedoborem niezbędnych minerałów i witamin (zwłaszcza witaminy A), a także niewłaściwie przeprowadzonymi zabiegami pielęgnacyjnymi lub ich brakiem. Co istotne, popękane pięty mogą także być symptomem zaburzeń pracy narządów (m.in. nerek i jelit) oraz poważnych chorób rozwijających się w organizmie, takich jak cukrzyca czy schorzenia tarczycy. Jak wygładzić skórę stóp i zapobiec nieestetycznym pęknięciom, nie wydając majątku na preparaty? Dlaczego tak ważna jest systematyczność w zabiegach i odpowiedni dobór pielęgnacyjnych składników?

Skóra na stopach często pęka
Skóra na stopach często pęka©123RF/PICSEL
Domowy sposób, by pozbyć się brzydkiego zapachu stópInteria DIY

Pękające pięty - bolesny problem

Pękające pięty bolą
©123RF/PICSEL

Pękające stopy najczęściej objawiają się bruzdami przypominającymi wyglądem szczeliny. Zwykle zmiany są powierzchowne i tworzą się w zrogowaciałej (martwej) części naskórka. Bywa jednak i tak, że są głębsze i obejmują skórę właściwą. W tym drugim przypadku wywołują uporczywy ból towarzyszący chodzeniu i prowadzą do tworzenia się ran, przez które łatwo wnikają do organizmu wirusy i bakterie. Jeśli nie zadziała się odpowiednio wcześnie, może dojść do zakażenia i poważnych konsekwencji zdrowotnych. W pozbyciu się bolesnego problemu pomoże specjalista - podolog, który wykona specjalistyczne zabiegi, ale w początkowych stadiach ulgę przyniosą także w pełni naturalne domowe zabiegi. Podstawą w profilaktyce pękających stóp jest stosowanie odpowiednich kosmetyków oraz naturalnych produktów, które pomogą pozbyć się zrogowaciałego naskórka i głęboko nawilżyć skórę. Powinny mieć w swoim składzie mocznik, witaminę A i E,

a także przeciwutleniacze.

Regeneracja miodem i masłem shea

Jednym z najpopularniejszych domowych zabiegów jest moczenie popękanych stóp w miodzie. Ten słodki produkt uchodzi za naturalny antybiotyk, który zapobiega powstawaniu infekcji i jednocześnie doskonale nawilża i regeneruje suchą skórę. Kuracja jest wyjątkowo skuteczna i banalna w wykonaniu. Trzeba tylko dodać 350 gramów miodu do miski z ciepłą wody i starannie połączyć składniki, a następnie zamoczyć w gotowej mieszance stopy i pozwolić jej działać przez co najmniej 20 minut. Rewelacyjne efekty przynosi też kuracja na bazie masła shea, które słynie z właściwości regenerujących i nawilżających skórę. Na starannie wymoczone w wodzie i dokładnie osuszone stopy trzeba nałożyć maseczkę z masła shea i odrobiny cytryny, a następnie założyć na nie bawełniane skarpetki. Dla uzyskania najlepszych efektów kuracja powinna trwać całą noc.

Moc siemienia lnianego

Popękaną skórę pięt doskonale zmiękczy i zregeneruje kąpiel w siemieniu lnianym. Wystarczy zalać nasiona wrzątkiem, lekko wystudzić mieszankę, a następnie zanurzyć w niej stopy na kilka-kilkanaście minut. Zabiegiem niezbędnym jest też złuszczenie naskórka tarką - trzeba go wykonać zaraz po kąpieli.

Siła aromatycznych ziół

Wcieraj w skórę olej kokosowy
©123RF/PICSEL

W pielęgnacji i regeneracji popękanych stóp warto wykorzystać także zdrowotną moc aromatycznych ziół. Kosztują grosze, a dają zachwycające efekty. Najlepiej postawić na rumianek, kozieradkę, krwawnik, nagietek, liść brzozy czy korzeń żywokostu i przygotować na ich bazie leczniczą kąpiel. Potrzebne będą dwie łyżki suszu z trzech wybranych ziół, które trzeba zalać wrzątkiem. W wystudzonej mieszance stopy powinno się moczyć co najmniej przez kwadrans.

Lecznicza sól ratunkiem dla popękanych pięt

Poza ziołami w kuracji popękanych pięt warto wykorzystać także sól. Przy czym ta zwykła kuchenna nie zda egzaminu i nie powinna być stosowana. Ratunkiem dla obolałych i suchych stóp jest za to sól lecznicza, na przykład bocheńska. Wystarczy wsypać niewielką jej ilość do miski z ciepłą wodą i wymoczyć w mieszance stopy. Kojący efekt - gwarantowany.

Ocet jabłkowy - genialny patent naszych babć

W pielęgnacji popękanych stóp sprawdzi się genialny patent naszych babć, które w niwelowaniu dokuczliwej dolegliwości wykorzystywały właściwości octu jabłkowego. Ten w pełni naturalny składnik posiada zdolności antybakteryjne i jednocześnie doskonale regeneruje i nawilża skórę oraz ułatwia usunięcie zrogowaciałego naskórka. Wystarczy dodać 250 mililitrów octu jabłkowego do ciepłej wody i moczyć w mieszance stopy - co najmniej przez 20 minut. Uzupełnieniem kąpieli powinno być usunięcie stwardniałego naskórka pumeksem i nawilżenie stóp kremem z mocznikiem albo olejem kokosowym.

Kuracja na bazie witaminy A

Wcieraj w skórę masło shea
©123RF/PICSEL

By szybko pozbyć się zrogowaciałego naskórka, warto sięgnąć po kurację na bazie witaminy A. Wystarczy wycisnąć zawartość kilku kapsułek i starannie wsmarować ją w stopy. Po wchłonięciu witaminy w skórę trzeba jeszcze nanieść solidną warstwę kremu nawilżającego i założyć bawełniane skarpetki. Zabieg najlepiej przeprowadzić tuż przed położeniem się spać - tak, aby skóra mogła się regenerować przez całą noc. W podobny sposób można wykorzystać olej kokosowy, który doskonale nawilża i zmiękcza skórę.

Banany doskonale zregenerują popękaną skórę pięt

Co wspólnego z regeneracją popękanych pięt mają odżywcze banany? Znacznie więcej niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Dostarczają niezbędnych witamin czy minerałów i są jednocześnie źródłem cennych enzymów, które stymulują wzrost nowych komórek skóry. Najlepiej przygotować na ich bazie regenerującą maskę na obolałe stopy. Jednego banana trzeba obrać ze skórki, zblendować i dodać dwie łyżki oleju kokosowego. Gotową maskę należy wsmarować starannie w skórę stóp i pozwolić jej działać przez co najmniej 20-30 minut. Po tym czasie stopy trzeba dokładnie wymyć ciepłą wodą i osuszyć. Skóra będzie znacznie gładsza, zregenerowana i doskonale nawilżona już po pierwszym zabiegu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas