Ocet nagietkowy – jak go zrobić i do czego używać?
Ocet może wydobyć właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne nagietka, dzięki czemu takiej mieszanki możemy używać do różnych celów. Do wykonania jej należy użyć niepryskanych, organicznych kwiatów nagietka. Jeśli nie mamy dobrego źródła, możemy kupić suszone kwiaty online lub spytać o nie w lokalnym sklepiku ze zdrową żywnością.
Sposób przyrządzenia:
Weź świeże kwiaty nagietka, lekko je opłucz (jeśli trzeba) i napełnij nimi niemal do pełna słoik. Możesz również użyć takiej samej ilości suszonych kwiatów nagietka.
Podgrzej ocet niemal do wrzenia i wylej go na kwiaty nagietka w słoiku. Rodzaj octu zależy od ciebie: zwykły ocet spirytusowy lub ocet jabłkowy będą świetnie działać do użytku zewnętrznego.
(*Podgrzanie octu jedynie przyspiesza proces, więc jeśli masz nieprzetworzony ocet i nie chcesz go podgrzewać, możesz pominąć ten krok).
Pozostaw do wystudzenia, a następnie połóż na górę słoika folię. Szczelnie zakręć i przechowuj w szafce kilka tygodni, co jakiś czas potrząsając słoikiem. Po tym czasie przecedź nagietek i ocet jest gotowy.
Jeśli nie przykryjesz słoika folią, ocet spowoduje korozję pokrywki i nada nalewce metaliczny smak, a więc nie zapomnij o tym małym szczególe.
Termin przydatności do spożycia tej mikstury wynosi rok.
Jak wykorzystać ocet nagietkowy:
- Rozcieńcz jedną część octu i dwie części wody i przechowuj w butelce ze spryskiwaczem w lodówce. Taki spray ma właściwości chłodzące i łagodzące poparzenia słoneczne
Ocet nagietkowy można też aplikować bezpośrednio na miejsca ukąszenia owadów za pomocą wacika. Taka aplikacja pomoże złagodzić świąd. W przypadku stosowania u dzieci lub osób z wrażliwą skórą, należy ocet najpierw rozcieńczyć wodą.
Dodaj około szklanki octu nagietkowego do kąpieli lub ćwierć szklanki do kąpieli stóp. Dzięki temu, że ocet nagietkowy ma właściwości przeciwgrzybicze, jest doskonały we wspomaganiu leczenia grzybicy stóp i innych zakażeń grzybiczych.