Oczyszczanie doskonałe

Nie rezygnuj z niego... nawet jeśli się nie malujesz. Niech staranne zmywanie twarzy stanie się twoim codziennym rytuałem.

Oczyszczanie skóry to podstawa pielęgnacji
Oczyszczanie skóry to podstawa pielęgnacji 123RF/PICSEL

Wciągu dnia na skórze gromadzą się zanieczyszczenia: kurz, pot, łój. Już one same potrafią zatkać pory i utrudnić cerze oddychanie, a co dopiero zalegające na niej resztki makijażu. Dlatego, nawet gdy jesteś bardzo zmęczona i strasznie ci się nie chce, zmyj makijaż. Jednak nie byle jak i nie byle czym! Sprawdź, jakiego oczyszczenia potrzebuje twoja cera.

Normalna: odświeżamy za pomocą wody

Rozpoznanie: Twoja cera ma jednolity koloryt, jest gładka i napięta, nie widać rozszerzonych porów, wyprysków ani przesuszonego naskórka.

Działanie: Twarz możesz myć wodą - skóra dobrze na nią reaguje, nie pojawia się uczucie ściągnięcia ani pieczenia. Cera normalna lubi lekkie oraz nawilżające kosmetyki do demakijażu. Unikaj natomiast preparatów mocno kremowych oraz matujących. Oczy i usta najlepiej oczyszczać mleczkiem. Niektóre maskary i szminki mają bardzo trwałą formułę i trzeba je po prostu potraktować trochę tłustszym produktem.

Nasza rada: Chociaż po demakijażu skóra wydaje się czysta, tak naprawdę wciąż znajdują się na niej resztki kosmetyków. Najlepiej usunąć je tonikiem do cery normalnej.

Sucha: natłuszczamy mleczkiem

Rozpoznanie: Bywa napięta, a po myciu ściągnięta, jest wrażliwa, może też się łuszczyć.

Działanie: Używaj kosmetyków, które pozostawiają na skórze ochronny film - mleczka, śmietanki, kremy do demakijażu. Nie tylko dokładnie usuwają pozostałości makijażu, ale też nawilżają i lekko natłuszczają skórę.

Nasza rada: Gdy nie lubisz tłustej warstewki, jaką zostawia mleczko, zastosuj po nim tonik.

Wrażliwa: łagodzimy produktami hipoalergicznymi

Rozpoznanie: Jest cienka oraz delikatna, ma skłonność do uczuleń, często bywa piekąca oraz ściągnięta.

Działanie: Unikaj zmywania twarzy wodą z mydłem (wysusza skórę). Jeśli nie umiesz obejść się bez wody, korzystaj z mineralnej i termalnej. Używaj produktów hipoalergicznych - bez alergenów, alkoholu, syntetycznych barwników i zapachów, za to z substancjami łagodzącymi podrażnienia. Stosuj płyn micelarny, który doskonale oczyszcza, a przy tym jest delikatny.

Nasza rada: Jeśli na skórze pojawią się zaczerwienienia lub krostki, sięgnij po inny łagodny produkt.

Naczynkowa: koimy wyciągami roślinnymi

Rozpoznanie: Jasna, delikatna skóra ze skłonnością do podrażnień i zaczerwienień, rozszerzone naczynka krwionośne są widoczne w okolicach nosa, na brodzie i policzkach.

Działanie: Nie używaj kosmetyków, które mają bogatą formułę, nie powinno w nich być zbyt intensywnie działających składników mogących podrażniać cerę, jak np. retinol. Szukaj produktów, które zawierają wyciągi z kasztanowca, arniki, miłorzębu. Koją skórę i uszczelniają naczynka.Stosuj płyny micelarne. Łączą oczyszczające cechy mleczka i łagodzące toniku.

Nasza rada: Płynu micelarnego możesz z powodzeniem używać do demakijażu oczu, bo nie podrażni nawet tych najbardziej wrażliwych.

Tłusta: oczyszczamy żelem

Rozpoznanie: Cera błyszcząca, z widocznymi porami, podatna na zmiany trądzikowe.

Działanie: Zmywaj ją odpowiednim żelem lub pianką przy użyciu wody. Kosmetyki te usuną nadmiar łoju, ściągną pory i zapobiegną świeceniu się skóry. Unikaj mydła, preparatów z alkoholem (mogą wysuszać) i mleczek (mogą pozostawiać tłusty film). Stosuj toniki antybakteryjne i matujące.

Nasza rada: W składzie produktów przeznaczonych dla tej cery szukaj np. wyciągu z ogórka - usuwa nadmiar sebum i zapobiega błyszczeniu się skóry.

Uwaga na oczy!

Czy wiesz, że cienie do powiek jak mało który kosmetyk chłoną wilgoć z twarzy? Dlatego jeśli będziesz zaniedbywać demakijaż oczu, skóra wokół nich stanie się przesuszona i szybciej pojawią się zmarszczki. Powieki i skórę pod oczami najlepiej oczyszczaj specjalnym preparatem do demakijażu oczu. Gdy używasz wodoodpornego tuszu, do zmycia go wybierz płyn dwufazowy. Olej zawarty w wodzie dobrze sobie radzi z tak trwałymi kosmetykami. To ważne, bo źle oczyszczone rzęsy robią się kruche i mogą zacząć się łamać.

Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas