Opalanie: Jaki faktor najlepszy dla twojej skóry
Nawet skóra z mankamentami może się pięknie opalić. Chroń ją na słońcu preparatem z filtrami UV. Zobacz, jaki faktor jest najlepszy dla ciebie.
Faktor 15 dla wysuszonej, ale ciemnej skóry
Jeśli opalasz się na brązowo, twoja skóra zawiera dużo ciemnego barwnika. Ale nie jesteś zwolniona z ochrony, bo przesuszona skóra może zwiotczeć i pojawią się zmarszczki. Jeśli w południe nie możesz obejść się bez plaży, chowaj się pod parasolem, załóż bawełniany podkoszulek lub pareo. Nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych!
Średnia ochrona SPF 15 (twarz chroń SPF 20, zwłaszcza gdy jest mocno wysuszona). Sprawdź, czy na opakowaniu ochronnego kremu jest napis „filtr fotostabilny”. Tylko takie stosuj.
Zalecenia dla ciebie: Używaj preparatów, które jednocześnie nawilżają skórę. Sprawdzą się nietłuste kremy, emulsje i olejki. Nakładaj jak najwięcej kosmetyku, ok. 6 łyżeczek na ciało i twarz.
Faktor 20 dla skóry mieszanej z łojotokiem
Opalaj się, ale z umiarem. Słońce osusza przetłuszczającą się skórę, a złocista opalenizna ładnie tuszuje jej mankamenty. Jednak gdy skóra jest przez dłuższy czas przesuszona, zaczyna wytwarzać więcej sebum, a to jest świetną pożywką dla chorobotwórczych bakterii. Może nasilić się łojotok, stany zapalne i trądzik.
Dlatego przebywaj na plaży do godz. 11. i po 16. nie dłużej niż godzinę, dwie każdego dnia. Wysoka ochrona SPF 20 zapobiegnie poparzeniu skóry. Krem nakładaj na kwadrans przed wyjściem na słońce, a potem regularnie co 2 godziny i po każdej kąpieli.
Zalecenia dla ciebie: Stosuj nietłuste olejki, mgiełki emulsje i balsamy. Ciężkie kremy mogą zwiększyć przetłuszczanie się skóry. Gdy trądzik jest zaawansowany, zrezygnuj z plażowania, gdyż słońce w połączeniu z wysoką temperaturą mogę spowodować stan zapalny. Wybierz się do dermatologa.
Faktor 30 dla wrażliwej skóry z naczynkami
Często chowaj się do cienia. Jasna, naczynkowa skóra nie najlepiej reaguje na słońce, może pojawić się rumień. Opalaj się przed godz. 11. i po 16. W pełnym słońcu spędzaj nie więcej niż 30 min.
Przebywaj na plaży nie dłużej niż godzinę, dwie każdego dnia. Nie leż, staraj się opalać w ruchu. Bardzo wysoka ochrona SPF 30 zapewni ci zdrową, złocistą opaleniznę.
Wybieraj hipoalergiczne preparaty, najlepiej z mineralnymi filtrami.
Zalecenia dla ciebie: Jeśli masz na twarzy naczynka, stosuj przez całe lato ochronny krem do cery naczynkowej.
Faktor 50+ dla skóry dojrzałej, z przebarwieniami
Korzystaj z plaży po 16. Nie potrafisz sobie odmówić tej przyjemności na urlopie? Jednak po czterdziestce skóra słabiej broni się przed promieniami UV i szybciej może ulec uszkodzeniu.
Z kąpieli słonecznych korzystaj po godz. 16. Bardzo wysoka ochrona SPF 50+ uchroni twarz i ciało przed starzeniem się i przebarwieniami. Przed wyjściem z domu smaruj kremem z UV twarz, szyję i dłonie, powtarzaj to co 2 godz.
Zalecenia dla ciebie: Jeśli masz ciemne plamki na twarzy, smaruj je kremem przeciw przebarwieniom lub opalaj się z pudrem kompaktem na twarzy. Zwróć też uwagę na kosmetyki, jakie stosujesz. Niektóre mają działanie fotouczulające, co objawia się przebarwieniami. Nie używaj tych z kwasami AHA, retinolem, olejkami lawendowym, cedrowym, waniliowym, sandałowym, bergamotkowym, dziegciem.
Masło kakaowe i olej arganowy – pobudzają wytwarzanie melaniny, barwnika skóry. Wzmacniają jej ochronną barierę i zapobiegają wysuszeniu.