Pedicure dla zmęczonych stóp
Zabieg traktuj jak relaks. Zanurz stopy w kąpieli, masuj i kremuj też paznokcie.


Zadbaj o skórę i popraw krążenie
Gdy stopy są zmęczone, krążenie jest spowolnione, a wtedy gorzej odżywiona skóra nadmiernie się wysusza i łatwo ulega podrażnieniom. Każdego dnia wieczorem przeznacz 15 minut na minipedicure. Wymocz stopy w letniej kąpieli ziołowej (przepisy poniżej), potem dokładnie osusz je ręcznikiem (zwłaszcza okolice między palcami) i posmaruj grubo tłustym kremem do stóp. A raz w tygodniu zafunduj im ciepłą maskę z siemienia z kompresem. Przepis na kompres Rozgotuj siemię lniane na papkę i ciepłą nanieś na stopy, owiń je folią, załóż bawełniane skarpetki i potrzymaj godzinę. Możesz też zostawić kompres na całą noc.
Dodaj lekkości stopom i kostkom
Jeśli stopy są ciężkie i opuchnięte w kostkach, wymocz je przez 30 min w letniej kąpieli z dodatkiem soli kuchennej lub iwonickiej (garść na miskę wody). Potem delikatnie wymasuj dłońmi. Przepis na masaż Masuj stopy od palców aż do kostek kolistymi ruchami, potem okolice kostek przez 5 min. Pięściami mocniej dociskając, masuj podeszwy - od pięty do palców po 5 razy. Następnie po kolei masuj palce - od dużego do małego. Na koniec masuj wierzch stopy kolistymi ruchami opuszków palców.
Zatroszcz się o paznokcie i skórki
Po każdej kąpieli starannie wcieraj w płytki paznokciowe oraz skórki wokół nich krem nawilżający. Raz na tydzień zrób odżywczą kurację. Przepis na odżywczą kurację Podgrzej 1/4 szklanki oliwy z oliwek, wkrop do niej witaminy A+E. Wetrzyj oliwkę w paznokcie i skórki wokół nich. Owiń je folią na 30 minut.
Zmiękczaj skórę stóp: Smaruj podeszwy i wierzch stóp regenerującym kremem na noc. Jeśli nadmiernie się pocą, stosuj odświeżający, mniej tłusty preparat na dzień.
Chroń paznokcie: Nie wycinaj skórek wokół paznokci, wystarczy je odpychać drewnianym patyczkiem raz w tygodniu i posmarować odżywką. Zabieg rób po wymoczeniu ich w kąpieli. Natomiast paznokcie piłuj przed kąpielą. Szafirowy pilniczek zapobiegnie ich rozwarstwianiu.
Aby pięty nie pękały
Co kilka dni po kąpieli (ziołowej lub z dodatkiem glicerynowego mydła) usuwaj zgrubiały naskórek na podeszwach ceramiczną tarką do stóp. Ale nie rób tego za mocno, bo pozbawisz stopy ochronnej warstwy naskórka i będą narażone na podrażnienia. Zrezygnuj z metalowej tarki (pozostawia sterczące zadziorki) lub żyletki (naskórek po niej szybciej narasta). Łykaj witaminę A+E, jeśli twoje pięty są podatne na pęknięcia (sprzyjają temu wahania hormonów w organizmie, nadwaga czy uboga w wit A+ E dieta). Smaruj je maściami łagodzącymi z wit. A, np. Linomagiem, Alantanem.
4 ziołowe kąpiele relaksujące stopy

1. Lawendowa 3 łyżki suszonych ziół zalej 1 l wrzątku i odstaw do naciągnięcia. Przecedź płyn i wlej do miski, dolej ciepłej wody. Zanurz stopy na 15 min.

2. Miętowa 2 herbatki miętowe zalej 1/2 l wrzątku. Płyn wlej do miski i dopełnij tak ciepłą wodą, by po zanurzeniu sięgała po kostki. Mocz stopy przez 10 min.

3. Rozmarynowa 2 łyżki suszonych ziół zalej 1 l wrzątku i odstaw do naciągnięcia. Przecedź płyn i wlej do miski, dolej ciepłej wody i mocz stopy przez 15 min.

4. Tatarakowa 2 łyżki suszonego korzenia tataraku zalej 1 l wrzątku i odstaw na 20 min. Przecedź płyn i wlej do miski, dolej ciepłej wody. Zanurz stopy na kwadrans.