Pięć naturalnych sposobów na zaskórniki

Nieestetyczne, spędzające sen z powiek czarne kropki to jedna z najczęstszych niedoskonałości skóry, mają je prawie wszyscy! Zaskórniki, potocznie zwane wągrami powstają na skutek zatkanych porów, a walka z nimi jest długa i nierzadko z góry skazana na porażkę.

Bezskutecznie walczysz z zaskórnikami? Drogeryjne maseczki zastąp domowymi!
Bezskutecznie walczysz z zaskórnikami? Drogeryjne maseczki zastąp domowymi! 123RF/PICSEL

Chcąc oczyścić twarz z zaskórników, często sięgamy po przeznaczone do tego celu, drogeryjne plastry. Warto jednak pamiętać, że zaskórniki nie lubią, gdy walczy się z nimi w sposób mechaniczny. Właśnie dlatego nie należy ich również wyciskać, stosować mocno inwazyjnych peelingów i przesuszających kosmetyków. 

Walka z zaskórnikami odbywa się zazwyczaj na kilku płaszczyznach. By skutecznie walczyć z nadmierną produkcją łoju, musimy dbać o właściwą i zbilansowaną, bogatą w antyoksydanty dietę, odpowiednie nawodnienie i indywidualnie dobraną pielęgnację. Oto pięć naturalnych sposobów na zaskórniki - kosztują niewiele, a mogą być naprawdę skuteczne! 

Nawilżanie i nawadnianie

Problem zaskórników dotyka głównie właścicielki cer mieszanych i tłustych. Walcząc z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry, sięgamy po intensywne peelingi, toniki na bazie alkoholu i mocno inwazyjne kremy. Skóra zaczyna bronić się przed nadmiernym przesuszeniem i w efekcie produkuje jeszcze więcej łoju.

W walce z zaskórnikami niebagatelne znaczenie ma właściwe nawilżanie i nawadnianie skóry, również od wewnątrz. Dzień warto zacząć od szklanki ciepłej wody z cytryną, która oczyszcza organizm i odtruwa nerki, jednoczenie odżywiając i dotleniając skórę. Krem warto zastąpić dobranym do indywidualnych potrzeb skóry olejkiem - cera mieszana pokocha ten z jojoba, a tłusta, olej z czarnuszki. 

Kosmetyczny hit:
Żel aloesowy znany jest ze swoich niesamowitych właściwości nawilżających, przyspiesza również gojenie się ran oraz blizn potrądzikowych. Najlepszy jest ten, który zawiera minimum 90% wyciągu z aloesu. 

Problem zaskórników dotyka głównie właścicielki cer mieszanych i tłustych.
Problem zaskórników dotyka głównie właścicielki cer mieszanych i tłustych.123RF/PICSEL

Cytryna

Cytryna od lat stosowana jest na szeroką skalę w kosmetyce, jest również obowiązkowym składnikiem wszystkich domowych maseczek, toników i maści. Obecność kwasu cytrynowego i antyoksydantów sprawia, że z powodzeniem stosować ją możemy również w walce z zaskórnikami. Cytryna może jednak podrażniać wrażliwe i alergiczne cery, przed jej nałożeniem na twarz warto wykonać test na małym fragmencie skóry.

Kosmetyczny hit:
Po umyciu twarzy przecieraj problematyczny obszar wacikiem nasączonym świeżym sokiem z cytryny. Skóra momentalnie odzyska blask, a pory się oczyszczą. 

Matcha

Moda na matchę nie mija! Ta zielona herbata w proszku, której prozdrowotne właściwości znane są od tysiącleci to skarbnica antyoksydantów i sprawdzony sposób na odchudzanie. Matcha działa odprężająco i oczyszczająco, dlaczego więc nie wykorzystać jej właściwości do walki z zaskórnikami?

Kosmetyczny hit:
Łyżeczkę matchy zmieszaj z odrobiną wody i powstałym roztworem masuj problematyczne obszary skóry. Pozostaw ją na twarzy ok. 15 minut i delikatnie zmyj ciepłą wodą. Pory momentalnie się oczyszczą, a twarz nabierze zdrowego blasku. 

Tonik z aspiryny

W walce z zaskórnikami niebagatelne znaczenie ma regularne złuszczanie naskórka. Mocne peelingi mogą jednak pogorszyć stań zmienionej chorobowo skóry - wtedy na ratunek przybywa tonik na bazie aspiryny. Aspiryna wykorzystywana jest często w produkcji kosmetyków i domowych maseczek - używały jej już nasze babcie. Cały sekret tkwi w jej głównym składniku, a jest nim kwas acetylosalicylowy. Skutecznie złuszcza on naskórek, a jego działanie można porównać z profesjonalnym zabiegiem u kosmetyczki. 

Kosmetyczny hit:
W 100 ml wody rozpuść ok. 15 tabletek zwykłej aspiryny. Możesz dodać również do niej kilka kropel olejku plichtowego, który znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych. Powstały tonik przelej do szklanej butelki i przetrzymuj w lodówce ok. 2 tygodni. Aspiryna może podrażniać cerę wrażliwą - przecieraj twarz powstałym tonikiem tylko raz dziennie!

W 100 ml wody rozpuść ok. 15 tabletek zwykłej aspiryny. Tak powstanie tonik zwalczający zaskórniki
W 100 ml wody rozpuść ok. 15 tabletek zwykłej aspiryny. Tak powstanie tonik zwalczający zaskórniki 123RF/PICSEL

Peeling z mleka i ryżu

Trudno wyobrazić sobie właściwą pielęgnację skóry bez regularnego peelingu. Źle dobrany peeling drogeryjny może jednak podrażnić skórę i dodatkowo ją przesuszyć. Co powiecie na peeling z mleka i ryżu? Mleko to bogate źródło białka, witamin i składników mineralnych. Ze względu na swoje łagodzące właściwości coraz częściej wykorzystywane jest w kosmetyce oraz produkcji własnych, domowych preparatów. 

Kosmetyczny hit:
Zalej ryż mlekiem i pozostaw na kilka godzin. Następnie przelej całość do blendera i zmiksuj na jednolitą masę. Powstałą papkę wcieraj przez minutę w skórę, następnie przemyj ją letnią wodą. 

Walka z wągrami jest długa i niestety rzadko kończy się sukcesem. Niezależnie od tego, czy używamy kosmetyków drogeryjnych, korzystamy z profesjonalnych zabiegów czy robimy własne, domowe kosmetyki wągry zazwyczaj wracają. Pomóc może zbilansowana dieta, właściwe nawodnienie skóry i... oszczędne korzystanie z kosmetycznych nowości. By skóra mogła skutecznie walczyć z niedoskonałościami, musimy dać jej czas na regenerację. Zamiast nakładać na noc grubą warstwę kremu, zakończ dzień peelingiem z mleka i ryżu i pozwól skórze oddychać!

Aktywność fizyczna a smog. Jak sobie z tym poradzić?
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas