Jedne z ulubionych pierogów Ewy Wachowicz. Zdradziła, jak robi farsz, żeby nie był mdły
To pierogi sezonowe. Możesz je przygotować, dopiero gdy w warzywniakach pojawi się główny składnik farszu, czyli bób. A że sezon właśnie się rozpoczął, to przypominamy przepis, który poleca Ewa Wachowicz.

Niepozorny, ale pełen możliwości. Bób to prawdziwa skarbnica białka, błonnika i cennych witamin. W sezonie letnim warto wykorzystać go nie tylko jako lekką przekąskę, lecz także jako smakowity składnik past, farszów czy pełnowartościowych dań obiadowych. To jedno z tych warzyw, które z łatwością odnajdują się w wielu kulinarnych odsłonach. Ostatnio proponowaliśmy wam np. pulpeciki z bobu, zupę z bobu czy pastę do kanapek. A dzisiaj sprawdźcie przepis od Ewy Wachowicz na pierogi z bobem.
Składniki na pierogi z bobem
- 400 g mąki,
- 1 szklanka ciepłej wody,
- 1 jajko.
Farsz:
- 500 g świeżego bobu,
- 250 g sera ricotta,
- 200 g boczku,
- 1 średnia cebula,
- 1 łyżka oleju,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 gałązka rozmarynu,
- sól,
- pieprz.
Do podania:
- karmelizowana cebula,
- koperek.
Jak przygotować pierogi z bobem?
Przepłukany bób wsypać do osolonego wrzątku i gotować do miękkości. Przelać przez sito. Gdy lekko ostygnie, obrać z łupin.
Boczek pokroić w drobną kostkę. Przełożyć na patelnię, podlać odrobiną oleju i podsmażyć. Pod koniec dorzucić drobno pokrojoną cebulę i usmażyć na złoty kolor.

Obrany, zimny bób rozdrobnić widelcem. Dodać ricottę, złocisty boczek z cebulą (trochę zostawić do podania) i czosnek przeciśnięty przez praskę. Doprawić solą i pieprzem oraz świeżym rozmarynem (same igiełki - drobno posiekane). Wymieszać. Farsz można włożyć na chwilę do lodówki, by stężał.
Na stolnicę wysypać mąkę, zrobić dołek i wlać do niego gorącą wodę. Nożem delikatnie zagarnąć mąkę do środka (czyli zaparzyć ciasto - dzięki temu zrobi się miękkie i będzie się dobrze kleiło). Gdy na stolnicy powstaną "kluski", znowu zrobić dołeczek i wybić weń jajko. Delikatnie połączyć wszystko nożem i wyrobić ciasto. Podsypując mąką rozwałkować na grubość około 3 milimetrów.
Szklanką wykrawać krążki, nałożyć farsz i lepić zgrabne pierożki. Gotować w osolonym wrzątku. Gdy pierogi wypłyną, jeszcze przez dwie minuty trzymać je na gazie, a potem zahartować w zimnej wodzie i odcedzić na sicie.
Podawać z karmelizowaną cebulą (na patelni roztopić 3 łyżki masła i 2 łyżki cukru, wrzucić posiekaną cebulę i zrumienić). Udekorować koperkiem.