Piękne ręce

Ręce są tą częścią naszego ciała, która jest najbardziej narażona na negatywne wpływy środowiska i naszych własnych działań. Myjemy je detergentami, trzymamy bez ochrony na zimnie i wietrze - najwyższy czas o nie zadbać!

fot. Borys Czonkow
fot. Borys CzonkowMWMedia

Przede wszystkim myjąc ręce używajmy wody letniej, nie gorącej. Ph mydła powinno być zbliżone do ph skóry, czyli wynosić 5,5. Doskonałe jest na przykład oliwkowe, glicerynowe lub mydła dziecięce, a dla osób szczególnie wrażliwych tak zwane mydło bez mydła, czyli kostki dermatologiczne do mycia, które nie drażnią wrażliwej skóry lub żele do mycia skóry wrażliwej.

Po umyciu ręce trzeba dokładnie wytrzeć - wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych - i nałożyć krem. Najlepiej używać specjalnego, odżywczego kremu do rąk i paznokci lub ochronnego balsamu. Ale jeśli go akurat nie ma - dobry będzie każdy krem, który nawilży skórę.

Latem warto pamiętać o kremach ochronnych z filtrem UV, a zimą obowiązkowym wyposażeniem muszą być rękawiczki. Również rękawiczki, ale gumowe, są niezbędne przy pracach domowych.

Raz w tygodniu można zrobić peeling kosmetyczny: dla młodej i niezbyt wrażliwej skóry odpowiedni będzie peeling drobnoziarnisty, dla starszej i wrażliwej lub z problemami naczyniowymi bardziej wskazany jest peeling enzymatyczny lub typu gommage.

Po peelingu niezbędna jest maseczka. Możemy ją przygotować własnoręcznie lub kupić gotową, odpowiednią dla swojej skóry, można też wykorzystać maseczkę do twarzy przeznaczoną dla skóry suchej. Maseczkę nakłada się na ręce i czeka, aż się wchłonie - można ochronić ręce rękawiczkami z folii, by maseczka się nie starła.

Z pewnością wygląd rak po tych wszystkich zabiegach nie zmieni się nagle z dnia na dzień. Ale po każdej kolejnej kąpieli czy maseczce będzie coraz wyraźniej widać różnicę.

I pamiętajcie, że to właśnie ręce, szybciej niż twarz czy szyja, zdradzą nasz wiek - warto więc poświęcić im nieco starań...

el

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas