Pielęgnacja skóry nocą

Podczas snu skóra naprawia szkody, które w ciągu dnia wyrządzają jej słońce, wiatr i suche powietrze. Dlaczego? Ponieważ nocą skóra intensywniej pracuje. Wzrasta jej temperatura, poprawia się mikrokrążenie. Dzięki temu znacznie łatwiej wchłania składniki odżywcze z kosmetyków, odnawia się i regeneruje.

Regularnie złuszczaj skórę, używając na noc kosmetyków złuszczających
Regularnie złuszczaj skórę, używając na noc kosmetyków złuszczających123RF/PICSEL

Inny krem na noc niż na dzień

Warto jej w tym pomóc, stosując krem na noc, który różni się od dziennego. Nie zawiera np. filtrów UV czy substancji doraźnie matujących. Ma za to bogatszy skład, więcej składników wzmacniających, natłuszczających, odżywczych.

Także takich, które mogą być użyte tylko nocą, bo w zetknięciu ze światłem słonecznym powodują przebarwienia (np. przeciwzmarszczkowy retinol, kwasy AHA).

Jeśli twoja cera jest sucha

Stosuj na noc krem z lipidami. Jego zadaniem jest odbudowa ochronnej warstewki na skórze, tzw. płaszcza, który pozwala na zatrzymanie wilgoci.

Tego typu preparaty są zwykle dość gęste, ciężkie, nie nadają się na dzień, bo utrudniają wykonanie makijażu. Jednak sucha cera nie może się bez nich obejść.

Uzupełnieniem nocnej pielęgnacji skóry odwodnionej będzie zastosowanie raz w tygodniu zamiast kremu, maseczki nawilżającej. Nałóż ją na twarz na ok. godzinę przed snem. Nie zmywaj, niech się wchłonie.

Jeśli brakuje jej jędrności

Zamiennie z niezbędnymi kremami tłustymi warto stosować silne kuracje przeciwzmarszczkowe i uelastyczniające skórę.

Cera dojrzała, która jest wiotka i rano wygląda jakby była „pognieciona”, odżyje, jeśli zastosujesz na noc krem z wapniem, koenzymem Q-10, ceramidami, peptydami lub retinolem.

Regularnie złuszczaj skórę, używając na noc kosmetyków złuszczających, np. z kwasami. Gdy usuwasz martwe komórki naskórka, pobudzasz jednocześnie proces jego odnowy.

Wygląd cery dojrzałej poprawi też stosowanie na noc preparatu typu serum. Działa silniej niż krem.

Przydatne porady

Przed aplikacją preparatu na noc zawsze bardzo dokładnie oczyść twarz. Smarując się kremem, pamiętaj, by nie przesadzać z grubością nakładanej warstwy.

Skóra ma ograniczone możliwości wchłaniania kosmetyków. Nadmiar kremu będzie utrudniał jej prawidłowe oddychanie. Jeśli twoja cera ma szarawy odcień, stosuj krem o dużym stężeniu witaminy C.

Chwila dla Ciebie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas