Reklama

Reklama

Powstrzymaj zmarszczki

Dbając o swoje zdrowie oraz odpowiednią pielęgnację skóry, znacznie możemy przesunąć moment pojawienia się pierwszych zmarszczek i przez długie lata zachować młody i atrakcyjny wygląd.

Skóra zaczyna się starzeć (tak, jak cały organizm) już ok. 25 roku życia. Wynika to ze spowolnienia i stopniowego upośledzenia procesów fizjologicznych. Dlatego ważne jest, aby procesom starzenia zapobiegać jak najwcześniej.

Reklama

Cera a wiek

Kiedy mamy 20 lat, skóra jest zdrowa, jędrna, pozbawiona zmarszczek. Cera u osób między 25. a 50. rokiem życia nazywana jest dojrzałą. Około 25 roku życia pojawiają się pierwsze zmarszczki promieniste wokół oczu, tzw. kurze łapki. Po nich przychodzi kolej na fałdy nosowo-policzkowe. Początkowo są to delikatne zmarszczki od skrzydełek nosa ku wargom, z wiekiem powstają głębokie, stale utrzymujące się bruzdy. Potem pojawiają się zmarszczki na czole, najpierw poziome, później pionowe. Po 40. roku życia w skórze następują krytyczne zmiany, które są nieodwracalne w naturalny sposób.

Dlaczego robią się zmarszczki

Tempo starzenia się skóry i innych narządów zależy zarówno od informacji zapisanej w genach, jak i zmian wywołanych przez czynniki środowiskowe, zwłaszcza promienie UV (fotostarzenie). Te ostatnie powodują w tkankach powstawanie bardzo aktywnych cząsteczek chemicznych, tzw. wolnych rodników, które prowadzą z kolei do uszkodzenia komórek, kolagenu i elastyny. Wolne rodniki przyspieszają starzenie się skóry, narządów i wywołują nowotwory. Pierwsze objawy starzenia się skóry pojawiają się niepostrzeżenie, lecz konsekwentnie.

Dowiedz się więcej na temat: skóra | zabiegi | zmarszczki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje