Pozbądź się cellulitu - na zawsze
Co chciałabyś zmienić w swoim wyglądzie? Na liście wymienianych przez kobiety problemów estetycznych cellulit ma gwarantowane wysokie miejsce.
Pół godziny dla urody
Już tyle wystarczy, by skutecznie wyeliminować cellulit. Nie wierzysz? Kluczem do sukcesu jest systematyczność. 30 minut wystarczy, by dwa razy dziennie nałożyć na ciało antycellulitowy preparat i wykonać masaż.
Sama aplikacja kremu nie wystarczy, choć jego wybór ma znaczenie. Jakich składników szukać? Kofeina i guarana przyspieszają spalanie tłuszczu, miłorząb japoński wygładza skórę, a wyciąg z bluszczu usprawnia mikrokrążenie. Najnowsze preparaty wyróżniają się ścisłą specjalizacją - silnie działająca kuracja w ampułkach, krem na dzień i na noc.
Przede wszystkim jednak powinnaś wybrać kosmetyk, którego zapach i konsystencja ci odpowiadają - wówczas codzienna pielęgnacja stanie się przyjemnością. Choć rano trudno zmobilizować się do powolnego wcierania kremu, naprawdę warto poświęcić temu czas.
Masaż pobudza krążenie krwi i limfy, a także usprawnia wydalanie z organizmu toksyn. Jeśli proces ten nie przebiega prawidłowo i do komórek nie dociera odpowiednia ilość tlenu, zaburza się spalanie tłuszczu, czego efektem jest właśnie skóra jak skórka pomarańczy.
Zacznij od okrężnych ruchów, kierując się od kostek do bioder i pośladków. Kolejny etap to ugniatanie i lekkie szczypanie. Możesz też wspomóc się jednym z wielu dostępnych w sklepach urządzeń. Z intensywnego masażu zrezygnuj, jeśli Twoim problemem są pękające naczynka. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z ujędrniającego działania zimnej wody; regularne kończenie mycia chłodnym prysznicem doskonale wpłynie na kondycję skóry. Do planu domowej pielęgnacji antycellulitowej dodaj jeszcze peeling, który powinnaś wykonywać dwa razy w tygodniu.
Akcja bikini
Do wakacji coraz bliżej, a domowa pielęgnacja nie wystarcza? A może zależy Ci na wyjątkowo szybkich efektach? W takiej sytuacji czas na skorzystanie z oferty salonów kosmetycznych. Zabiegi antycellulitowe zajmują ważną pozycję w ofercie każdego z nich. Znajdziesz je zarówno w niewielkich, osiedlowych gabinetach, salonach znanych marek jak i w ekskluzywnych ośrodkach SPA oraz w klinikach medycyny estetycznej. Różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim stosowanymi metodami. Łączy je jedno: są wykonywane w seriach, więc musisz liczyć się z koniecznością zarezerwowania czasu na kilka wizyt. Dodatkowo, ich skuteczność uzależniona jest od trybu życia; by uzyskać zadowalające efekty należy zadbać o odpowiednią ilość ruchu oraz właściwą, niskokaloryczną dietę.
Tradycyjne
W tej grupie znajdziesz przede wszystkim zabiegi oparte na masażu manualnym, maskach i peelingach. Jako element dodatkowy pojawia się aromaterapia, do preparatów dodawane są olejki eteryczne. Kosmetyczka zaczyna od peelingu, następnie aplikuje kosmetyk wyszczuplający. Często dla wzmocnienia działania aktywnych składników stosuje się też owijanie folią lub specjalnymi bandażami. Popularne są również maski algowe. Uzupełnieniem zabiegu jest masaż o działaniu drenującym i relaksującym. Możesz też liczyć na takie dodatki jak masaż płynną czekoladą lub rozgrzanymi kamieniami.
W tej grupie znajdziesz m.in.: body wrap, drenaż limfatyczny, masaż z użyciem olejków eterycznych.
Nowoczesne
To przede wszystkim zabiegi z wykorzystaniem najnowszej technologii; specjalistyczne urządzenia pozwalają dokładnie zbadać ciało i dopasować zabieg do indywidualnych potrzeb klientki. Możesz też liczyć na modelowanie poszczególnych partii ciała: np. pośladków lub ud. Najczęściej wykorzystywane są ultradźwięki oraz elektrostymulacja. Odpowiednio kierowane ultradźwięki rozbijają tkankę tłuszczową; kolejny etap do drenaż limfatyczny. Dzięki temu tłuszcz uwolniony pod wpływem ultradźwięków jest odprowadzany. Tego typu zabiegi przeznaczone są szczególnie dla osób, którym zależy na wyszczupleniu określonej partii ciała. Elektrostymulacja nie ma tak silnego działania wyszczuplającego, najlepiej sprawdza się u osób o prawidłowej wadze, pozwala zredukować cellulit i wymodelować sylwetkę.
W tej grupie zabiegów znajdziesz m.in.: pro-slim, bella contour, endermologia.
Medyczne
Ta grupa obejmuje zabiegi wykonywane przez wyspecjalizowanych lekarzy w klinikach medycyny estetycznej. Niekiedy też lekarze współpracują z salonami kosmetycznymi, jednak dokładne sprawdzenie kwalifikacji osoby prowadzącej kurację jest niezwykle ważne. Dobry specjalista powinien też zadać wiele pytań dotyczących stanu zdrowia, przyjmowanych leków, alergii. Nie należy się jednak obawiać; zabiegi są w pełni bezpieczne, a przede wszystkim - wyjątkowo skuteczne, nawet u osób borykających się z zaawansowanym cellulitem. W zakresie likwidacji cellulitu medycyna estetyczna oferuje przede wszystkim zabiegi oparte na ostrzykiwaniu skóry substancjami aktywnymi, które przyspieszają spalanie tłuszczu i poprawiają krążenie. Możliwe jest także wstrzyknięcie preparatu rozbijającego tkankę tłuszczową; następnie naturalne mechanizmy organizmu usuwają uwolniony tłuszcz. W klinikach medycyny estetycznej można też skorzystać z odsysania tłuszczu z określonych partii ciała. Zabieg ten nie jest stricte antycellulitowy, choć redukcja skórki pomarańczowej jest jednym z efektów. W tej grupie zabiegów znajdziesz m.in.: liposukcja, lipoliza, mezoterapia.
Wspomaganie
Z pewnością wiesz, jak ważna jest odpowiednia dieta. Ograniczasz zbędne kalorie, wykreślasz z menu słodycze i tłuste potrawy. To oczywiście podstawa, ale możesz też wspomóc się suplementami.
W aptekach i sklepach kosmetycznych znajdziesz wiele preparatów: kapsułki, saszetki do rozpuszczania, odchudzające herbatki. Który wybrać? Szukaj w nich takich składników jak olej z ogórecznika, wyciąg z miłorzębu japońskiego, zielonej herbaty. L-karnityna, wchodząca w skład wielu suplementów, działa tylko wtedy, gdy ćwiczysz. Podobnie jak tzw. spalacze tłuszczu. Jeśli nie prowadzisz aktywnego trybu życia lepiej wybrać suplementy bogate w przeciwutleniacze. Przede wszystkim jednak unikaj preparatów sprzedawanych w internecie, reklamowanych jako metoda na trwałe pozbycie się cellulitu już w kilka tygodni. Lepiej kupić w aptece produkt sprawdzony i dokładnie przebadany.
Triki psychiki
Dbasz o dietę, uprawiasz sport, ale to jeszcze nie wszystko. Czy wiesz, że na skuteczność walki z cellulitem ma też wpływ Twoja psychika? Nie wierzysz? Znaczenie wewnętrznej motywacji dla wyników naszych działań jest nie do przecenienia. Potwierdzają to też zawodowi sportowcy, którym w przygotowaniach towarzyszą nie tylko trenerzy, ale też psycholodzy. Jak wykorzystać siłę drzemiącą w naszym wnętrzu?
Wyznacz sobie realistyczny cel. Jeśli w miesiąc chcesz stracić 10 kg, ujędrnić ciało i radykalnie zmienić tryb życia to na pewno spotka Cię rozczarowanie i szybko zrezygnujesz ze swoich postanowień. Porównuj się mądrze. Oglądasz zdjęcia modelek, porównujesz swoją sylwetkę do figury Madonny? Nie zapominaj, że gwiazdy mają osobistych trenerów i dietetyków, a dbaniu o ciało mogą poświęcić cały dzień. Weź też pod uwagę, że nad sesjami zdjęciowymi pracuje sztab profesjonalistów. Lepiej porównywać się z koleżankami o podobnym wieku i typie sylwetki; jeśli masz mocną budowę ciała nigdy nie będziesz wyglądała tak, jak Twoja filigranowa przyjaciółka.
Nagradzaj się. Od miesiąca nie opuściłaś żadnego treningu? Ograniczyłaś wizyty w fast foodach? Każdy taki sukces zasługuje na nagrodę. Zafunduj sobie aromatyczny masaż w gabinecie kosmetycznym lub kup najmodniejszy gadżet sportowy. Twoja motywacja do ćwiczeń od razu wzrośnie! Myśl pozytywnie. Wyobrażaj sobie swoją zgrabną i szczupłą sylwetkę, pomyśl jak dobrze będziesz się czuła w bikini. Ze swojego słownika wykreśl takie słowa jak: muszę, nie wolno. Zamiast: muszę schudnąć, pomyśl - chcę zadbać o swoje zdrowie i dobry wygląd.
Anna Błaszczyńska