Prawdy i mity o depilacji
Troska o ciało pozbawione włosków nabiera znaczenia zwłaszcza latem. Przekonaj się, jak prawidłowo wykonywać zabiegi depilacji, aby służyły skórze.
Wosk może wywołać pękanie naczynek w skórze
PRAWDA! Z biegiem lat skóra staje się coraz cieńsza. Płytko położone żyłki są bardziej narażone na pękanie. Depilacja woskiem polega na wyrywaniu włosków wraz z cebulkami. Jest dosyć gwałtowna, a czasem nawet bolesna i może doprowadzić do mikrowylewów pod skórą. W efekcie na ciele może pojawić się siateczka czerwonych "pajączków" lub nawet maleńkie siniaki.
Po depilacji pod pachami trzeba użyć łagodnego dezodorantu
PRAWDA! Głównie trzeba unikać dezodorantów z alkoholem, a sięgnąć po te przeznaczone do skóry wrażliwej. Zawierają substancje roślinne, a często i talk, który zapobiegnie podrażnieniom, do których skłonna jest zwłaszcza skóra dojrzała.
Meszek na twarzy warto usuwać golarką
MIT! Choć to szybka metoda usuwania włosków, nie polecamy jej do stosowania na twarzy. Włoski po goleniu odrastają grubsze i ciemniejsze (a wiele pań w okresie menopauzy i po niej i tak już ma kłopot z nadmiernym owłosieniem). Zdecydowanie lepiej do depilacji twarzy użyć kremu lub plastrów przeznaczonych do wąsika.
Golenie nóg najlepiej wykonać podczas kąpieli
PRAWDA! Depilacja będzie łagodniejsza dla skóry lekko rozmiękczonej. Wtedy golarka uchwyci nawet bardzo krótkie włoski lub te, które wrosły w naskórek. Dobrze jest więc golenie nóg poprzedzić 10-minutową kąpielą. Przed goleniem na skórę należy nanieść piankę do golenia lub spienić zwykły żel do mycia ciała. To zapobiegnie skaleczeniom. Warto wybierać też maszynki z kilkoma ostrzami i miękkim paskiem nasączonym substancjami łagodzącymi.
Podrażnień po depilacji nie da się uniknąć
MIT! Skóra dojrzała bywa przesuszona, pozbawiona ochronnego płaszcza lipidowego. Dlatego po zastosowaniu kremu do depilacji, wosku czy nawet po zwykłym goleniu mogą pojawić się krostki. Jest na to sposób. Wystarczy po depilacji przetrzeć skórę rozciętym liściem aloesu lub posmarować żelem z wyciągiem z tej rośliny.
Piling pobudzi włosy do wzrostu
MIT! Choć po nim skóra jest lepiej ukrwiona, to nie ma on wpływu na szybkość odrastania włosków. Ma natomiast wielką zaletę. Wykonany 24 godziny przed depilacją zapobiegnie wrastaniu włosków. Ma to zwłaszcza znaczenie przy skórze dojrzałej, która jest często przesuszona. Szorstka powierzchnia stanowi barierę do wydostania się włosków na powierzchnię.
Kosmetyki mogą opóźnić odrost włosków
PRAWDA! W wielu kremach do depilacji zawarte są specjalnie substancje, które sprawiają, że włosy odrastają wolniej. Oczekiwane efekty można jednak zauważyć po kilkukrotnym użyciu takiego preparatu.
Po depilacji można się opalać
MIT! Wystawianie ciała na słońce zaraz po zabiegu jakąkolwiek metodą może wywołać przebarwienia (nasilone zwłaszcza na skórze dojrzałej). To efekt m.in. naruszenia warstwy ochronnej naskórka. Lepiej co najmniej przez dobę unikać ostrego słońca, a wychodząc z domu nałożyć krem z filtrem UV.
Laserowa depilacja na lata pozbawia włosków
PRAWDA! Zabieg trzeba wykonać kilkukrotnie. Najczęściej w odstępie miesiąca przez pół roku. Potem należy powtórzyć go po ok. 12 miesiącach. Jednak ani wiosna, ani lato nie jest dobrą porą na jego wykonanie. Skóra nie może być bowiem opalona. Dojrzałe panie regularnie zażywające leki powinny przed depilacją skontaktować się z lekarzem. Niektóre leki (np. retinoidy) są przeciwskazaniem do laserowego zabiegu. Trzeba też pamiętać, że ten rodzaj depilacji nie zadziała na włoski siwe.
***Zobacz materiały o podobnej tematyce***