Przebarwienia posłoneczne - jak się ich ustrzec

Przebarwienia posłoneczne mogą okazać się przykrą pamiątką po wakacyjnych kąpielach słonecznych. Najlepszym sposobem ich zapobiegania jest ochrona przeciwsłoneczna. Jednak, kiedy na profilaktykę jest za późno, pomocy można również szukać u dermatologów.

Przebarwienia powstają w wyniku nadmiernego nagromadzenia się barwnika w skórze
Przebarwienia powstają w wyniku nadmiernego nagromadzenia się barwnika w skórze123RF/PICSEL

"Przebarwienia zwane melasmą bądź ostudą powstają w wyniku nadmiernego nagromadzenia się barwnika w skórze - melaniny. Przebarwienia powstają głównie w okolicach czoła, w okolicach skroniowych, oraz nad wargą górną" - wyjaśnia dr Olga Warszawik-Hendzel, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej.

Powstawanie przebarwień posłonecznych jest oczywiście wynikiem nadmiernej ekspozycji na słońce, jednak prawdopodobieństwo ich powstawania zwiększają uwarunkowania genetyczne, a także karnacja."Przebarwienia powstają przede wszystkim u kobiet, jest to związane ilością estrogenów. Często przyczyną powstawania przebarwień mogą być tabletki antykoncepcyjne stosowane przez pacjentki.

Możemy również podejrzewać, że jeśli nasza mama czy babcia miały przebarwienia, jest duże prawdopodobieństwo, że i my będziemy je miały. Do powstawania przebarwień posłonecznych mogą się przyczynić również niektóre kosmetyki. W dermatologii mówimy o zjawisku fotoalergii na niektóre kosmetyki, co może powodować powstawanie pozapalnych przebarwień po zastosowaniu niektórych produktów" - wyjaśnia specjalistka Centrum Laseroterapii Elite.

"Wydaje się, że na przebarwienia bardziej narażone są osoby z ciemniejszą karnacją. Oczywiście osoby z jasną karnacją mają je również, ale z racji jaśniejszej karnacji i mniejszej ilości melaniny w skórze, te przebarwienia są zazwyczaj jaśniejsze" - dodaje.

W internecie można znaleźć wiele domowych sposobów walki z przebarwieniami. Choć proponowane babcine sposoby nie szkodzą, nie należy oczekiwać spektakularnych efektów po ich zastosowaniu. "Jedynie w niewielkim stopniu możemy walczyć z przebarwieniami domowymi sposobami. Ponieważ barwnik jest umiejscowiony w głębszych warstwach skóry. Dlatego w celu całkowitego usunięcia przebarwień powinniśmy stosować albo zabiegi laserowe, albo bardzo silne peelingi.

W trakcie konsultacji przeprowadzamy wywiad i poszukujemy czynników predysponujących. Jeśli jest to silnie związane ze stosowaniem antykoncepcji, jeśli jest taka możliwość, warto tę antykoncepcję odstawić. Podstawową metodą walki z przebarwieniami jest ochrona przed słońcem. Oczywiście wszelkie zabiegi niwelujące przebarwienia stosujemy po wakacjach. Po każdym zabiegu laserowym czy peelingu, konieczna jest wzmożona ochrona przed słońcem.

Co w trakcie wakacji jest niemal niemożliwe" - wyjaśnia dermatolog. Specjalistka podkreśla, że najlepszą ochroną jest profilaktyka, dlatego też osoby, które mają przebarwienia, powinny unikać ekspozycji na słońce. Istotne jest również nakładanie na skórę kremów z wysokim filtrem, którymi smarujemy się co 2-3 godziny.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas