Przy farbowaniu zastosuj zasadę "3-8". Tak unikniesz zniszczonych włosów
Farbowanie włosów to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sposobów na zmianę wyglądu. Podczas wizyty w salonie fryzjerskim możemy odświeżyć nasz kolor włosów lub przejść całkowitą metamorfozę. Warto jednak pamiętać, że nawet koloryzacja wykonana profesjonalnymi farbami niszczy włosy. Jak często można farbować włosy, aby zachować je w dobrym stanie? Ile trzeba odczekać po nieudanym farbowaniu?
Spis treści:
Dlaczego farbowanie niszczy włosy?
Chociaż na przestrzeni ostatnich lat formuły kosmetyków do koloryzacji włosów bardzo się zmieniły, wciąż nie da się zupełnie wyeliminować z nich składników mających negatywny wpływ na nasze włosy. Dobrej jakości farby nie zawierają już szkodliwego amoniaku. Jednak środki służące do rozjaśniania włosów nadal zawierają utleniacze, czyli silne środki chemiczne, które niestety niszczą włosy. Większość negatywnych skutków koloryzacji jest związana z otwarciem łuski włosa, które jest konieczne, aby pigmenty mogły wniknąć w jego strukturę.
Jak farbowanie wpływa na nasze włosy?
Przede wszystkim stają się one przesuszone, matowe i podatne na uszkodzenia. Częściej się łamią, a ich końcówki mają tendencję do rozdwajania się. Zdarza się również, szczególnie przy częstych zmianach koloru, że włosy zaczynają wypadać.
Jak często można farbować włosy?
Zobacz również:
Również wszelkie odcienie czerwieni, rudości i pomarańczy będą wymagały częstszego odświeżania, gdyż takie kolory szybko wypłukują się z włosów i tracą na intensywności.
Farbowanie siwych włosów
Siwe włosy posiadają nieco inną strukturę niż włosy w naturalnie występujących odcieniach blondu, czerni czy brązu. Często zdarza się, że są wyjątkowo kruche, łamliwe, ale i dość sztywne, przez co trudne do ułożenia. Nie są też tak gładkie i przyjemne w dotyku jak włosy naturalne czy farbowane. Specyficzna struktura siwych włosów sprawia, że farby utrzymują się na nich zdecydowanie krócej, w związku z czym koloryzację trzeba powtarzać częściej. Przyjmuje się, że aby utrzymać jednolity kolor bez siwych pasm, należy farbować włosy co 4-6 tygodni.
Rozjaśnianie włosów
Rozjaśnianie włosów jest zabiegiem, który niestety niszczy włosy dużo bardziej niż koloryzacja. Szczególnie jeśli zależy nam na uzyskaniu bardzo jasnego odcienia blond. Jeśli z natury posiadamy ciemne włosy, a marzy nam się słomkowy lub platynowy odcień blondu to będzie to wymagało od nas cierpliwości i kilku wizyt u fryzjera, a cały proces może zająć kilka miesięcy.
Jeśli silnie rozjaśnimy włosy w ciągu jednej lub kilku wizyt w krótkim odstępie czasu, to skutki tego mogą być opłakane. Skóra naszej głowy może ulec podrażnieniu, a włosy będą zniszczone, spalone i zaczną ciągnąć się jak guma. Jeśli więc zależy ci na uzyskaniu ładnego blondu bez ryzyka znacznego uszkodzenia włosów postaw na stopniowe rozjaśnianie, zachowując 3-4 tygodniowe przerwy między zabiegami.
Jak dbać o farbowane i rozjaśniane włosy?
Zarówno farbowanie jak i rozjaśnianie niszczy włosy. Zabiegi te trzeba również systematycznie powtarzać, aby utrzymać ich efekt. Warto więc wiedzieć, jak pielęgnować farbowane i rozjaśniane włosy, aby jak najdłużej wyglądały jak zaraz po wyjściu od fryzjera, dzięki czemu rzadziej będziemy musieli wykonywać niekorzystnie wpływające na ich kondycję zabiegi.
Aby zachować efekt koloryzacji lub rozjaśniania na dłużej należy:
- wykonać pierwsze mycie po farbowaniu dopiero po upływie 48 godzin, dzięki czemu farba będzie miała czas, aby dobrze wniknąć w strukturę włosa
- myć włosy letnią wodą- gorąca woda sprawia, że kolor szybciej się wypłukuje
- używać kosmetyków przeznaczonych do włosów farbowanych lub rozjaśnianych
- 1-2 razy w tygodniu używać silnie regenerujących i nawilżających masek
- chronić włosy przed promieniowaniem UV używając kosmetyków z filtrami
- regularnie podcinać końcówki