Różne metody depilacji: Wszystko, co musisz wiedzieć

Depilacja to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych, zarówno w domach, jak i salonach urody. Trudno się dziwić. Większość z nas chce wyglądać schludnie i atrakcyjnie. Jednak nie każda metoda depilacji będzie odpowiadać konkretnej osobie. Na szczęście dzisiaj można usuwać włoski w różny sposób. Dla osób niezdecydowanych lub potrzebujących zmiany przygotowaliśmy specjalny poradnik na temat różnych metod depilacji. Sprawdźmy, która z nich jest najskuteczniejsza.

article cover
©123RF/PICSEL

Depilacja maszynką jednorazową

©123RF/PICSEL

Zacznijmy od najpopularniejszej i zarazem najtańszej metody, czyli tradycyjnej depilacji maszynką jednorazową. Stosuje ją większość kobiet oraz mężczyzn. To jedna z szybszych i zdecydowanie bezbolesnych metod, jednak efekt jej stosowania utrzymuje się bardzo krótko. Już po zaledwie dwóch dniach włoski odrastają na nowo, a ponadto, są twarde i ostre. Jeśli chcemy mieć gładkie ciało, musimy golić się często. Pamiętajmy również, że depilacja maszynką jednorazową nie nadaje się do każdego obszaru ciała. Zdecydowanie należy unikać golenia rąk, ponieważ odrastające włoski będą wyglądać nieestetycznie.

O czym należy pamiętać podczas depilacji tradycyjną maszynką? Przed zabiegiem najlepiej zrobić peeling skóry. Dzięki temu uzyskamy trwalszy efekt. Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości maszynkę oraz żel lub piankę do golenia (polecamy wybrać produkt z naturalnym składem, który nie podrażni skóry). Przed przystąpienie do golenia nanosimy na skórę piankę lub żel zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na opakowaniu. W miejscach, gdzie skóra jest delikatna, należy prowadzić maszynkę razem z włosem, w innych pod włos. Na skórę po goleniu należy zaaplikować delikatny balsam, najlepiej z substancjami łagodzącymi podrażnienia, na przykład z alantoiną. Depilacja maszynką jednorazową jest względnie niedroga i szybka, jednak nie daje trwałego efektu.

Depilacja kremem do depilacji

Kolejna popularna metoda depilacji to usuwanie włosków za pomocą kremu do depilacji. Po takim zabiegu włoski odrastają po kilku dniach (trzy do pięciu). Działanie preparatu zależy od składu, sposobu jego zastosowania oraz przygotowania skóry do zabiegu. Krem aplikuje się na skórę (zazwyczaj na czas od pięciu do dwudziestu minut), a następnie zmywa wodą lub zeskrobuje specjalną szpatułą.

Warto pamiętać

Przed użyciem kremu zaleca się przeprowadzić test na uczulenie. Wystarczy nałożyć niewielką ilość kremu na skórę. Posmarowany obszar skóry należy obserwować przez 24 godziny. Jeżeli nie wystąpią niepokojące objawy, można się depilować.

Przed rozpoczęciem depilacji warto wykonać peeling skóry, a także nałożyć na nią balsam nawilżający. Dzięki temu uzyskamy lepszy efekt depilacji i unikniemy podrażnień.

Depilacja depilatorem

©123RF/PICSEL

Odkąd depilatory elektryczne weszły na rynek sięgamy po nie coraz częściej. Są znacznie bardziej skuteczne niż jednorazowe maszynki, ponieważ depilatory usuwają włoski wraz z cebulkami. Metoda ta jest szybka i skuteczna. Jedynym minusem jest ból, który może być odczuwalny podczas wykonywania zabiegu, choć dzisiaj na rynku można spotkać już depilatory z nakładkami chłodzącymi, które zmniejszają ból. Oczywiście zalecamy kupić dobrej jakości depilator.

Przed depilacją warto wykonać delikatny peeling skóry. Włoski należy depilować w kierunku przeciwnym do ich wzrostu. Dzięki temu efekt będzie trwalszy. Po zabiegu zaleca się używać kosmetyków, które łagodzą podrażnienia. Świetnie sprawdzą się również kremy przeciwko wyrastaniu włosków.

Depilator może nie usunąć od razu wszystkich włosów, co nie powinno nas martwić. Jeśli na skórze pozostaną niedogolone miejsca, użyjmy ponownie depilatora. By skóra była idealnie gładka, należy wykonać kilka zabiegów.

Depilacja woskiem

Depilację woskiem uznaje się za jedną z najlepszych metod usuwania zbędnego owłosienia, ponieważ jest skuteczna i pozostawia efekty na długo. Co prawda jej minusem jest ból, który odczuwamy przy jej wykonywaniu, ale efekty rekompensują cierpienie. Plusem tej metody jest również fakt, że możemy wykonywać ją w domu, jak i w salonie kosmetycznym. Sprawdźmy zatem, na czym polega ta metoda depilacji.

Zacznijmy od sposobu przygotowania wosku, który jest tutaj przecież kluczowym składnikiem. Otóż, wosk do depilacji powstaje na bazie wosku pszczelego. Należy rozgrzać go do około 37 stopni Celsjusza, a następnie nałożyć na konkretny obszar skóry. Kolejny krok to obłożenie wosku bawełnianym materiałem lub specjalnym papierem. Gdy gorący wosk położymy na skórę, przedostaje się on do mieszków włosowych i zastyga. Kolejny krok to zerwanie zastygniętego wosku. Należy zrobić to jednym zdecydowanym ruchem (wosk odrywany wraz z materiałem). W efekcie włos zostaje usunięty wraz z cebulką. Zatrzymajmy się na chwilę przy sprawach technicznych. By można było wykonać depilację, włoski muszą mieć minimum pół milimetra długości, choć lepiej, żeby były dłuższe. Plaster powinno się odrywać bardzo szybko, najlepiej pod kątem 40 stopni. Warto pamiętać, że depilacja woskiem wymaga precyzji i czasu. Za pierwszym razem mogą nie zostać usunięte wszystkie włoski, więc należy ponownie nałożyć wosk na miejsca, w których są włoski. Depilacja woskiem jest bardzo trwała - efekt utrzymuje się od dwóch do sześciu tygodni. Ta metoda naprawdę warta jest polecenia.

Warto pamiętać

Po depilacji woskiem na skórze mogą pojawić się delikatne krostki lub podrażnienie, dlatego dwa dni po zabiegu zaleca się nie korzystać z sauny, nie opalać się i nie brać gorących kąpieli. Jak wspomnieliśmy, depilację woskiem możemy śmiało wykonać w domu, jednak na pierwszy zabieg warto udać się do kosmetyczki.

Depilacja laserowa

©123RF/PICSEL

Na koniec zostawiliśmy sobie depilację laserową, czyli tę z najwyższej półki. Jeśli chodzi o metody depilacji, jest ona najrzadziej wybierana, jednak z drugiej strony znajduje się w grupie najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Warto jednak wiedzieć na czym polega. A nóż zdarzy się, że będziemy mięli okazję z niej skorzystać.

W depilacji laserowej wykorzystywane są różne rodzaje laserów, w tym: aleksandrytowe, diodowe, neodymowo-yagowe, jak również E-light i IPL. Laser parzy cebulkę włosa i uszkadza obszar, w którym są komórki macierzyste odpowiedzialne za wzrost włosa. Światło lasera przenika przez skórę i kumuluje się w cebulce włosa, gdzie umiejscowiony jest barwnik, który absorbuje tę falę świetlną. Im ciemniejszy jest włos, tym efekt depilacji jest lepszy.

Warto wiedzieć, że każdy zabieg poprzedza specjalistyczna konsultacja. Na koniec pacjent podpisuje zgodę na wykonanie zabiegu oraz zobowiązanie, że nie występują w jego przypadku przeciwwskazania. Później lekarz wykonuje kilka prób na skórze, by ocenić, w jaki sposób reaguje laser.

Konkretnie zabieg polega na naświetlaniu skóry niewielką wiązką światła za pomocą głowicy. Podczas depilacji może pojawić się uczucie mrowienia, kłucia, a nawet ból. Trwają one zazwyczaj kilka sekund. Lekarz przesuwa głowicą dokładnie po każdym fragmencie skóry naświetlając ją. Pożądane efekty uzyskamy, gdy wykonamy kilka zabiegów w określonych odstępach czasu.

Tę metodę depilacji zaleca się osobom, które mają problemy z owłosieniem w różnych miejscach ciała, najczęściej na twarzy. Depilacja laserowa uznawana jest za metodę bezpieczną. Odnotowuje się niewiele przypadków powikłań po jej stosowaniu.

Jak będzie wyglądała skóra po depilacji laserowej

Wielu z nas zastanawia się, jak będzie wyglądała skóra po depilacji laserowej. Otóż, po tego rodzaju zabiegu skóra jest zazwyczaj czerwona i podrażniona, dlatego potrzebuje delikatnej pielęgnacji i opieki. Warto nosić luźną i delikatną bieliznę oraz lekkie ubranie. Niewskazane jest przegrzewanie skóry. Zaleca się również odstawienie kosmetyków do pielęgnacji. Obszar, który był depilowany należy myć tylko wodą z mydłem, a ewentualne podrażnienia łagodzić preparatami z apteki. Warto wiedzieć również, by włosków, które odrastają po depilacji nie wyrywać. Można delikatnie zgolić je maszynką.

To, co może zniechęcać do wykonania depilacji laserem, to wysoka cena, która oczywiście różni się w zależności od rodzaju salonu oraz miejsc, jakie depilujemy. Koszt depilacji niewielkiego obszaru ciała (np. wąsika) to około kilkadziesiąt złotych lub więcej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas