Sezonowa dieta dla włosów i paznokci
Gdy na głowach czapki, a na dłoniach rękawiczki, włosy i paznokcie mogą dawać nam znać, że nie są w formie. Wspomóżmy je w ten zimowy czas!
Najlepsze odżywki i balsamy nie pomogą, jeśli w naszej diecie nie będzie odpowiednich witamin i mikroelementów. Aby włosy i paznokcie nie sprawiały kłopotów, potrzebują wzmocnienia... od środka. W jadłospisie nie powinno zabraknąć witamin z grupy B, wit. E oraz cynku i krzemu. Wybierajmy więc produkty, które je zawierają, bo to niezawodne dietetyczne sposoby dla urody.
Wzmacniające galaretki
Narzekasz na łamiące się paznokcie? Wzmocnić może je...żelatyna! Znajdujące się w niej białko regeneruje płytkę.
ZALECENIE: przyrządzaj domowe galaretki, np. na bazie jogurtu i owoców. Galaretki owocowe to niskokaloryczny deser (120 kcal w pucharku wielkości szklanki). Dietetyczne są też galaretki z kurczaka (salaterka: 200 kcal).
Stymulujące składniki
Włosy i paznokcie potrzebują żelaza i kwasów omega-3! Zadbajmy, by w diecie nie zabrakło chudego mięsa i ryb (morskich: łososia, tuńczyka, makreli). Cennych kwasów dostarczy też np. siemię lniane (róbmy z niego kleik). Dla porostu włosów ważna jest zaś witamina B2. Znajdziemy ją w rybach, w jajkach, fasoli, soi, grochu.
Drożdżowa odżywka
Zimą jesteśmy narażone na nadmierne przetłuszczanie się włosów, zaś paznokcie się wysuszają, płytka staje się krucha...
Łatwiej uporamy się z tymi problemami, pijąc napój z drożdży. Zawiera wszystkie witaminy z grupy B (w tym biotynę), łagodzi stany zapalne skóry, zapobiega łojotokowi, zmniejsza ryzyko łupieżu.
Oto prosty przepis na drożdżową odżywkę:
Do szklanki wsypujemy 1 łyżeczkę pokruszonych drożdży, rozprowadzamy odrobiną gorącej wody lub mleka i dolewamy do pełna płynu. Aby była smaczniejsza, można ją dosłodzić miodem. Najlepiej wypić taki napój rano, np. raz lub dwa razy w tygodniu.
Oczyszczająca pokrzywa
Herbatka z pokrzywy zawiera m.in.magnez, żelazo, fosfor i wit. B2, które nie tylko wzmacniają włosy, ale też zapobiegają rozdwajaniu się paznokci. Napar z ziela pokrzywy poprawia także trawienie i działa moczopędnie, więc organizm szybciej oczyszcza się z toksyn, a to ważne dla zdrowej cery.
Prosty przepis: 2 łyżki liści pokrzywy zalewamy 1 szklanką wrzątku, przykrywamy na 10 min, przecedzamy. Pijemy 2 filiżanki dziennie.
Ochronny skrzyp
Zawiera m.in. krzem - składnik mineralny, który zmniejsza łamliwość włosów i paznokci. Co ciekawe, herbata ze skrzypu poprawia mineralizację kości, więc może zmniejszać ryzyko osteoporozy!
Prosty przepis: 1 łyżkę ziół zalewamy 1 szklanką wrzątku, przykrywamy, po 10 minutach przecedzamy.
ZALECENIE: duże dawki tego pierwiastka znajdziemy też w szczypiorku, płatkach owsianych i czosnku.
Oleiste wsparcie
W naszej diecie powinny znaleźć się: oleje roślinne tłoczone na zimno (np. rzepakowy) lub oliwa, kiełki, ziarna oraz orzechy - dodawajmy je do sałatek. Zawierają dużo witaminy E, zwanej witaminą piękności.
ZALECENIE: 2 łyżeczki oliwy lub oleju - taka codzienna porcja zadziała jak wewnętrzny eliksir. Skrapiajmy takim tłuszczem sałatki, przyrządzajmy na jego bazie sosy oraz dressingi.