Siemię lniane zastąpi aż... 25 kosmetyków!
Choć wygląda dość niepozornie, kryje w sobie prawdziwe bogactwo odżywczych składników. Dlatego z powodzeniem może być używane do pielęgnacji skóry, paznokci i włosów, niezależnie od ich rodzaju oraz naszego wieku.
Już nasze babcie wiedziały, że nasiona lnu nie tylko łagodzą wiele różnych dolegliwości zdrowotnych, ale też pomagają zachować piękny i młodzieńczy wygląd. W czym tkwi ich sekret? W składzie! Siemię lniane zawiera bowiem bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Do tego mnóstwo w nim witaminy E i z grupy B oraz minerałów - żelaza, cynku, chromu i magnezu. Dzięki temu doskonale nawilża i uelastycznia skórę, zapobiegając utracie wody z naskórka. Ponadto świetnie odżywia oraz wzmacnia włosy i paznokcie. Jak na co dzień korzystać z takich dobrodziejstw? Podpowiadamy!
Ułatwi depilację
Żel do golenia: Łyżkę nasion lnu gotuj w szklance wody 10 min. Gdy papka ostygnie, zblenduj ją, by zmielić ziarna. Żel z powodzeniem zastąpi piankę do golenia. Dodatkowo po zabiegu nie będziesz musiała używać balsamu!
Zapobieganie cellulitowi
Siemię posiada właściwości nawilżające i ujędrniające, dlatego świetnie sprawdzi się w pielęgnacji dojrzałej skóry.
Kąpiel nawilżająca: 3 łyżki nasion lnu ugotuj w 3 szklankach wody (przez 5-8 min). Lniany kisiel wlej do wanny z ciepłą wodą. Kąp się 15 min.
Scrub do ciała: Łyżkę mielonego siemienia, łyżkę zmielonej kawy oraz po 1/2 łyżki cynamonu i kakao zmieszaj z 2 łyżkami oliwy z oliwek. Energicznie wymasuj scrubem całe ciało.
Zmiękczy i nawilży stopy
Kąpiel regenerująca: Przygotuj 4 łyżki siemienia lnianego, mięty i kozieradki. Wszystko zalej 2 litrami zimnej wody, zagotuj i odstaw na pół godziny. Następnie wlej napar miski z gorącą wodą i mocz w nim stopy aż do wystygnięcia kąpieli.
Odżywczy kompres: 2 łyżki siemienia ugotuj w 2 szklankach wody. Gdy kisiel nieco przestygnie, napełnij nim 2 torebki foliowe i załóż na nogi. Zabezpiecz, by folia się nie zsunęła, załóż ciepłe skarpetki i trzymaj 20-30 min.
Doda blasku szarej cerze
Pielęgnowana siemieniem skóra zyska młody, promienny wygląd.
Maska nawilżająca: Łyżkę nasion lnu zagotuj w 1/2 szklanki wody. Gdy kisiel ostygnie, dodaj do niego żółtko. Maskę wymieszaj i nałóż na twarz. Po 20 min zmyj wodą.
Maska ujędrniająca: Szczyptę imbiru wymieszaj z 2 łyżeczkami zmielonego siemienia i zalej wrzątkiem. Po wymieszaniu papkę połóż na twarz. Zmyj po 10 min.
Krem: Po garści siemienia lnianego oraz pestek słonecznika utrzyj w moździerzu z odrobiną oliwy i kilkoma kroplami soku z cytryny na idealnie gładką masę. Przełóż do wyparzonego słoiczka i przechowuj w lodówce. Stosuj przez 3 tyg.
Zregeneruje dłonie i paznokcie
Piling: Wymieszaj łyżkę grubo zmielonego siemienia, łyżkę oliwy oraz odrobinę soku z cytryny. Piling wcieraj w dłonie przez kilka minut, a potem umyj je ciepłą wodą i wmasuj krem odżywczy. Zabieg rób raz na tydzień.
Maska: Łyżkę zmielonych nasion lnu zalej 1/2 szklanki wrzątku i przykryj. Gdy papka ostygnie, dodaj łyżkę miodu i wymieszaj. Maskę nałóż na dłonie na 15-20 min.
Kąpiel: Z siemienia lnianego ugotuj kisiel. Rozlej go do 2 małych miseczek. Zanurz paznokcie w lnianej kąpieli na 10-15 minut.
Kompres: Z nasion lnu przygotuj kleik. Zmocz w nim gaziki i nałóż na dłonie na 15 min.
Zapewni świeżość
Dezodorant: Łyżkę siemienia zagotuj w 100 ml wody. Po 5 min odcedź. Do płynu dodaj łyżkę sody i 10 kropli ulubionego olejku eterycznego. Miksturę wmasuj pod pachami. Resztę trzymaj w lodówce, zużyj w ciągu 5 dni.
Zadba o usta
Odżywczy okład: Łyżkę nasion lnu zalej szklanką zimnej wody, zostaw na 30 min, a potem podgrzej (ale nie gotuj!) w garnku. Przykryj i odstaw na chwilę. Gdy kisiel nieco ostygnie, nasącz w nim wacik i przyłóż do ust na 20-30 min.
Głęboko oczyści naskórek
Tonik: Łyżkę nasion lnu zalej wrzątkiem i odstaw pod przykryciem na 15-20 min. Po tym czasie przecedź i schłodź. Tak przygotowany tonik będzie trwały 7 dni. Używaj 1-2 razy dziennie.
Płyn do demakijażu: Łyżkę siemienia lnianego mocz przez 12 godzin w szklance przegotowanej wody. Powstałym w ten sposób płynem zmyj makijaż.
Piling: Wymieszaj po łyżce zmielonego siemienia, otrąb i miodu. Odstaw papkę na kilka minut, a potem zacznij kolistymi ruchami wcierać ją w skórę twarzy.
Zregeneruje końce włosów
Siemię ochroni końcówki przed uszkodzeniami mechanicznymi, zapobiegnie rozdwojeniu i ich elektryzowaniu.
Galaretka: W garnuszku zagotuj szklankę wody. Dodaj łyżkę siemienia i gotuj 5-8 min. Gdy galaretka wystygnie, rozprowadź ją na dłoniach i wetrzyj w końcówki włosów. Rób tak po każdym umyciu głowy.
Wzmocni oraz odżywi pasma
Nasiona lnu mogą stanowić również doskonałą bazę dla domowych kosmetyków, które znakomicie wpływają na strukturę i wygląd włosów.
Nawilżająca maska: 2-3 łyżki całych ziarenek lnu zalej szklanką wody i gotuj kilka minut. Powstałą maź odcedź i nałóż na świeżo umyte, jeszcze wilgotne włosy. Maskę trzymaj przez 30-40 min, po czym dokładnie spłucz. Zabieg powtarzaj przez kilka kolejnych myć głowy.
Odżywka bez spłukiwania: Łyżkę siemienia lnianego w ziarnach zalej 100 ml zimnej wody i gotuj na wolnym ogniu przez 10 min. Po tym czasie przecedź napar i odstaw go do wystygnięcia. Gotowy żel rozetrzyj w dłoniach i nałóż cienką warstwą na całą długość włosów. Nie spłukuj, tylko ułóż włosy jak zwykle.
Zapobiegnie łupieżowi i wypadaniu
Szampon przeciwłupieżowy: Szklankę siemienia lnianego zalej wodą (by je całkowicie przykryć) i zagotuj. Zdejmij siemię z ognia i - gdy ostygnie - dodaj do masy 1 i 1/2 łyżki sody oczyszczonej i 8 kropli soku z cytryny. Wszystko razem wymieszaj, a potem nałóż na zwilżone włosy i masuj jak podczas mycia szamponem. Na koniec spłucz wodą.
Lekka mgiełka: Szklankę siemienia zalej gorącą, przegotowaną wodą. Poczekaj, aż zrobi się galaretowata ciecz. Przeciśnij ją przez sito lub gazę, a potem rozcieńcz wodą, by nie była zbyt gęsta. Przelej do buteleczki z atomizerem. Używaj i na mokre, i na suche włosy.
Nawilży suchą skórę głowy
Żel nawilżający: Łyżkę siemienia w ziarnach zalej 100 ml zimnej wody i gotuj na małym ogniu przez około 10 min. Po tym czasie przecedź napar i odstaw do ostudzenia. Tak przygotowany żel starannie wetrzyj w skórę głowy. Jeśli chcesz, aby jego działanie było silniejsze, nałóż foliowy czepek i owiń głowę ręcznikiem. Żel trzymaj około 30 min. Po tym czasie dokładnie spłucz głowę letnią wodą.
Ujarzmi puszące się pukle
Masz niesforne, elektryzujące się włosy? Aby nad nimi zapanować, płucz je w wywarze z nasion lnu.
Płukanka: Łyżkę siemienia gotuj w szklance wody przez 10-15 minut. Odcedź ziarna, a żel rozcieńcz 2 i 1/2 l wody. Po umyciu włosów polej je obficie płukanką, a potem pozwól samodzielnie wyschnąć.
Podkreśli skręt loków
Żel stylizujący: 1/2 łyżki siemienia zalej 1/4 szklanki wody. Gotuj na wolnym ogniu przez ok. 10 min do uzyskania żelowej konsystencji. Następnie odcedź ziarna, a żel odstaw do wystygnięcia. Rozprowadzaj go tak samo jak piankę do stylizacji - wgniatając w loki.