Skóra niczym zewnętrzny mózg

Mówi się, że piękno bierze się ze środka. Dr Daniel G. Amen traktuje tę myśl bardzo poważnie i udowadnia, że mózg i piękno zewnętrzne mają ze sobą więcej wspólnego, niż wydaje się na pierwszy rzut oka.

Sen to wciąż najlepszy kosmetyk jaki kiedykolwiek wymyślono!
Sen to wciąż najlepszy kosmetyk jaki kiedykolwiek wymyślono! 123RF/PICSEL

- Powiązania mózg-skóra są tak silne, że niektórzy ludzie nazywają skórę zewnętrznym mózgiem. Zdrowa skóra jest widoczną oznaką zdrowego mózgu. Jeżeli zatroszczysz się o mózg, zauważysz także poprawę wyglądu skóry - przekonuje w swojej książce "Wspieraj swój mózg - odmładzaj się" dr Daniel G. Amen.

Jak podkreśla dr Daniel G. Amen psychiatra, badacz układu nerwowego, klinicysta, w dbałości o jedno i drugie istotna jest nie tylko prawidłowa dieta, choć jak wskazuje: - odżywienie mózgu jest również odżywieniem skóry i sprawia, że skóra staje się bardziej atrakcyjna.

Ekspert zwraca jednak szczególną uwagę na stres i zachęca do tego, aby korzystać z pełnego wachlarza możliwości, które zniwelują jego poziom i pozwolą uciszyć gonitwę myśli.

- Stres u człowieka nie pociąga za sobą zdrowia ani urody. Kto w to wątpi, powinien przyjrzeć się zdjęciom byłych prezydentów w okresie urzędowania. Mierząc typowe parametry starzenia, badacze oceniają, że prezydent Stanów Zjednoczonych starzeje się o mniej więcej dwa lata w ciągu każdego roku kadencji - wyjaśnia ekspert.

Zatem masaż, medytacja, aromaterapia, sport - warto korzystać z nich w pełni. No i sen, nie przypadkowo nazywany jest najlepszym kosmetykiem.

- U kobiet pozbawionych snu występują zaburzenia funkcji obronnej skóry, zwiększa się utrata wody ze skóry, a we krwi pojawiają się związki chemiczne bardzo sprzyjające stanom zapalnym. Dobry sen, oprócz innych właściwości, zatrzymuje także zdrowe bakterie w przewodzie pokarmowym - wyjaśnia w swojej książce Amen.

- Co ciekawe, dobre zdrowie skóry zależy od dwóch substancji chemicznych obecnych w mózgu, które między innymi przeciwdziałają starzeniu - od kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) i melatoniny. GABA zwiększa szanse na przetrwania komórek produkujących kolagen. Brak melatoniny może spowodować cienienie naskórka. Osoby cierpiące na przewlekłe zaburzenia snu mają niedobór obu tych związków" - dodaje. (PAP Life)

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas