Skóra, włosy i paznokcie: Co możesz zrobić, by poprawić ich kondycję
Matowe włosy, poszarzała skóra i łamiące się paznokcie to problem, z którym zmaga się wiele współczesnych kobiet. Na szczęście jest kilka prostych sposobów, by się z nim rozprawić.
Stan naszej skóry, włosów i paznokci nie tylko ma wpływ na urodę, ale również odzwierciedla zdrowie naszego organizmu. Osoby z lśniącymi włosami, jędrną skórą i mocnymi paznokciami postrzegane są jako okazy zdrowia, podczas gdy panie borykające się z ziemistą cerą oraz łamliwymi, matowymi włosami i paznokciami sprawiają wrażenie schorowanych. Co możemy zrobić, by poprawić ich kondycję?
Koniec z nałogami
Pierwszym krokiem w walce o nasz wygląd powinno być wyeliminowanie lub przynajmniej ograniczenie wszelkich nałogów. Picie alkoholu prowadzi do odwodnienia, przez co stan naszej skóry, włosów i paznokci znacznie się pogarsza.
Zbyt duża ilość drinków może wypłukać z naszego organizmu ważne mikro i makroskładniki, których niedobór powoduje przyspieszone starzenie się i powstawanie zmarszczek. Kluczową kwestią jest tutaj niedobór cynku, odpowiadającego za kondycję naszych włosów i paznokci. Jeśli dodać do tego zaostrzenie zmian skórnych, problemy z naczynkami i podpuchnięte oczy, warto zastanowić się, zanim sięgniemy po kolejnego drinka.
Innym nałogiem, którego powinnyśmy się pozbyć jest palenie tytoniu. Szkodliwe substancje zawarte w dymie papierosowym podrażniają i wysuszają skórę, przyczyniając się do powstawania zmarszczek. Cera palaczy jest pozbawiona blasku, mniej sprężysta i często sprawia wrażenie chorej. Zwiększona ilość szkodliwych wolnych rodników wytwarzanych podczas palenia tytoniu niekorzystnie wpływa na skórę wrażliwą, zaostrzając zmiany trądzikowe. Palacze zmagają się również z innymi problemami: na skutek wysuszenia ich włosy stają się łamliwe i matowe, a paznokcie rozdwajają się i żółkną w wyniku kontaktu ze szkodliwym dymem.
Jedynym sposobem, by to zmienić jest całkowite zerwanie z tradycyjnym paleniem tytoniu. Jeżeli w danym momencie trudno nam rzucić palenie, warto chociaż ograniczyć szkodliwe bądź potencjalnie szkodliwe substancje, wynikające ze spalania tytoniu i zastąpić palenie podgrzewaniem. Wielu palaczy decyduje się na używanie podgrzewacza tytoniu IQOS, który w odróżnieniu od tradycyjnych papierosów, zawiera średnio 90-95 proc. mniej szkodliwych substancji, poza nikotyną, niż dym papierosowy. Co ważne w kontekście włosów i paznokci, nie pozostawia na nich nieprzyjemnego zapachu, nie odbarwia skórek i w mniejszym stopniu przesusza cerę.
Prawidłowe nawodnienie
Nie od dziś wiemy, że nawilżenie jest kluczowe dla utrzymania skóry twarzy w dobrej kondycji. Niestety mało kto zdaje sobie sprawę, że oprócz nawilżania wierzchniej warstwy powinnyśmy zadbać o skórę od środka stosując odpowiednie nawodnienie.
Specjaliści zalecają, by dorosłe osoby spożywały około 2,7-3,7 litrów wody dziennie [1], a w czasie letnich upałów nawet więcej. Taka ilość zadba o wygląd naszej cery, włosów i paznokci. Powinnyśmy jednak pamiętać, żeby pić często, ale niewielkie ilości. Wypicie całej butelki na raz sprawi, że organizm będzie miał problem z przyswojeniem wody i szybko się jej pozbędzie.
Zdrowa dieta
Aby zadbać o dobrą kondycją skóry, włosów i paznokci nie wystarczy jedynie porzucenie nałogów i zwiększenie ilości spożytej wody. Chcąc poprawić nasz wygląd powinnyśmy przyjrzeć się naszej diecie. Na początku warto ograniczyć żywność wysoko przetworzoną, cukier oraz nadmiar tłuszczu.
Następnym krokiem jest skonstruowanie jadłospisu bogatego cynk, krzem, miedź oraz witaminę A, E i witaminy z grupy B. W tym celu powinnyśmy wprowadzić do diety rośliny strączkowe, czerwone mięso, ryby, owoce morza, orzechy, a także pestki dyni i nasiona słonecznika. Oprócz tego warto również pamiętać o NNKT, które znajdziemy między innymi w oleju lnianym czy olejach rybich.
Droga do pięknej skóry, włosów i paznokci wcale nie musi być trudna. Wystarczy wyeliminować szkodliwe nałogi oraz zadbać o prawidłową dietę i nawodnienie. Już po kilku dniach od zmiany nawyków możemy zobaczyć pozytywne efekty!
***
[1] Normy żywienia człowieka, red. nauk. M. Jarosz, B. Bułhak-Jachymczyk, PZWL, Warszawa 2008.