Reklama

Reklama

Specjalna depilacja dla kobiet z problemami

Poznaj bezpieczne sposoby usuwania niechcianych włosków z ciała, gdy masz żylaki, alergię, wrażliwą skórę lub jesteś w ciąży. Podpowiadamy, jak zmniejszyć ból, zapobiegać podrażnieniom i wrastaniu włosków.

Zaburzenia układu krążenia, naczynka, żylaki na nogach

Powinnaś unikać woskowania, to inwazyjny zabieg dla skóry naczynkowej. Ta metoda może pozostawiać na skórze zaczerwienienia i krwiaki. Przyczynia się też do powstania wylewów podskórnych i mikropęknięć naczynek. Bezpośrednio na żylaki nie wolno stosować depilatora elektrycznego, nawet specjalnego do skóry wrażliwej. Może on spowodować krwotoki i uszkodzenie położonych płytko pod skórą żył. Oto łagodne metody dla ciebie.

Depilator chemiczny i maszynka do golenia nie szkodzą pajączkom i żylakom!

Zabieg najlepiej zrobić tuż po kąpieli lub pod prysznicem. Przed goleniem posmaruj depilowane miejsce balsamem do golenia, który zmiękcza włosy i nie wysusza naskórka. Nowoczesne maszynki dla kobiet mają ostrza zapobiegające skaleczeniom, a pasek tworzywa między nimi jest nasączony substancjami łagodzącymi, np. wyciągiem z aloesu. Możesz też użyć depilatora chemicznego w postaci specjalnego kremu do depilacji wzmacniającego naczynka, np. Eveline. Preparat zawiera wyciągi z kasztanowca, arniki i skrzypu polnego, które uszczelniają naczynka i działają przeciwzapalnie.

Reklama

Rozprowadź depilator za pomocą szpatułki na tych partiach ciała, z których chcesz usunąć włoski. Po ok. 5-10 minutach zbierz go razem z włoskami, resztki zmyj gąbką i ciepłą wodą. Wąsik z twarzy usuń w ten sam sposób preparatem przeznaczonym do twarzy i skóry wrażliwej. Cera naczynkowa - tak jak wrażliwa - ma osłabioną ochronną warstwę lipidową naskórka. A to sprzyja wysuszeniu skóry, gdy jest ona sucha, staje się bardziej podatna na podrażnienia po depilacji. Jeśli naczynka występują tylko na twarzy, a na nogach ich nie masz (i także żylaków), możesz wypróbować depilator elektryczny. Usuwa on włoski wraz z cebulkami, a zabieg jest nieco łagodniejszy niż wosk, bo pęsetki wyrywają włoski na małej partii skóry. Pamiętaj, że nie powinny być one dłuższe niż 5 mm. Im dłuższe, tym większy ból.

Specjalne rady: Zanim użyjesz depilatora chemicznego, zrób test. Posmaruj preparatem naskórek, np. w zagłębieniu łokcia i obserwuj reakcję. Jeśli skóra się zaczerwieni, zrezygnuj z niego. Po depilacji spryskaj skórę łagodzącym sprayem.  Możesz też użyć pudru dla dzieci.

Wygładzający peeling: Kilka dni po depilacji złuszcz naskórek, taki zabieg powtarzaj raz w tygodniu. Do ciała wybierz preparat ziarnisty cukrowy (świetny dla skóry suchej, wrażliwej, skłonnej do zaczerwienień).

Zaburzenia hormonalne, nadmierne owłosienie

Ciemne, grube włoski, których jest dużo w okolicach nóg, bikini, a także wąsik wymagają intensywnych metod. I takich, byś depilacji nie musiała powtarzać co 3-4 dni. Koniecznie idź do lekarza, by ustalić przyczynę nadmiernego owłosienia. To może być objaw zaburzeń hormonalnych, ale także i innych chorób. Poznaj metody bezpiecznej depilacji dla siebie.

Depilator elektryczny, wosk osłabiają włoski

Usuwają one włosy wraz z cebulkami, skóra pozostaje gładka przez ok. 3-4 tygodnie. Z czasem włoski odrastają słabsze i rzadsze. Przed zastosowaniem wosku osusz skórę. Plaster przyklej zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Wygładź go, dociśnij i energicznie zerwij w stronę przeciwną do wzrostu włosa. Resztki wosku zmyj chusteczką nasączoną oliwką (jest w zestawie z plastrami). Depilatorem (stosuj go wg zaleceń producenta) usuwaj kilkumilimetrowe włoski. Wybierz taki, który masuje skórę, zmniejszając ból.

Specjalne rady: Po depilacji wcieraj w skórę krem opóźniający odrost włosków. Dzięki temu osłabisz je i wydłużysz czas między zabiegami.

Bezpiecznie w czasie ciąży

Bez obaw możesz używać maszynki do golenia wraz z preparatem do golenia zmiękczającym włoski. Dozwolone są też kremy do depilacji, przeznaczone do skóry wrażliwej. Odradzamy depilację woskiem i depilator elektryczny (w ciąży skóra jest wrażliwa, zabieg bardziej boli). Zabronione: IPL, laser.

Łagodna metoda golenia

Rozprowadź na skórze piankę do golenia dla skóry wrażliwej. Wypróbuj golenie z włosem (zazwyczaj zaleca się pod włos). Nie naciągaj za mocno skóry. Używaj jednorazowej damskiej maszynki do golenia, która jest wyprofilowana, co zapobiega zacięciu skóry. Ma pasek nasączony nawilżającym balsamem zmniejszającym podrażnienie skóry.

Specjalne rady: Jeśli wolisz depilator w kremie, stosuj wyłącznie taki, który jest przeznaczony do skóry wrażliwej. Nanieś go na suchą skórę, a po ok. 3 minutach zbierz go razem z włoskami szpatułką (załączoną do kremu), spłucz ciało letnią wodą. Wklep oliwę z oliwek, balsam nawilżający lub specjalny po depilacji.

Zachowaj ostrożność!

Ważny zapach: Gdy dokuczają ci nudności w pierwszym trymestrze ciąży, intensywny zapach kremu do depilacji może być drażniący, wybierz delikatny albo zdecyduj się na jednorazową maszynkę.

Uwaga na podrażnienie: Jeśli wolisz wosk, wiedz, że podczas ciąży może po nim wystąpić silne podrażnienie skóry. Przed zabiegiem zapytaj lekarza.

Atopowe zapalenie, nadwrażliwa skóra

Taka skóra ma osłabioną warstwę ochronną naskórka. Dlatego wymaga stosowania delikatnych metod depilacji. Jest ona zabroniona, gdy objawy AZS - atopowego zapalenia skóry - są nasilone, m.in. łuszczenie się, wysięki.

Sposób indywidualnie przetestowany

Możesz używać maszynki do golenia, depilatora w kremie, plastrów woskowych lub depilatora elektrycznego - przeznaczonego dla skóry szczególnie wrażliwej. Przy ciemnych włoskach wypróbuj aparat IPL. Obserwuj skórę po zabiegu, jeśli wystąpi pieczenie, świąd, mocne zaczerwienienie, przetestuj inną metodę depilacji, tak byś znalazła tę najłagodniejszą dla ciebie.

Specjalne rady: Po depilacji użyj łagodzącej zasypki, by ukoić skórę. Albo wklep kojący krem po depilacji lub kompres. Gdy to nie pomoże, poradź się lekarza.

Wrastające włoski, krostki po depilacji

Do wrastania włosków na nogach, w okolicach bikini czy tzw. wąsika przyczyniają się metody depilacji polegające na ich wyrywaniu, m.in. wosk, pasta cukrowa, elektryczny depilator. Osłabiają one włosy, które skręcają się i nie mogą przebić się przez skórę. Wtedy tworzą się drobne guzki, a niekiedy krostki. Oto dobre metody dla ciebie.

Maszynka, laser, depilator chemiczny zapobiegają wrastaniu włosków

Golenie maszynką wzmacnia je, dzięki czemu mogą się przebić przez skórę. Do twarzy sprawdzi się łagodny depilator chemiczny w kremie. Gdy masz ciemne włoski, możesz skorzystać z najnowocześniejszej metody, czyli aparatu ze światłem IPL (podobnego do profesjonalnego lasera w gabinecie). Naświetlanie skóry impulsami światła niszczy melaninę, naturalny barwnik włosa. Wypada on i z czasem (po kilku zabiegach), włoski przerzedzają się. Zabieg jest bezpieczny, bezbolesny. Wada - wysoka cena aparatu, ale może go używać kilka osób.

Specjalne rady: Zrezygnuj z depilacji polegającej na wyrywaniu włosków. Na co najmniej 12 godzin przed zabiegiem zrób peeling skóry. Tuż przed depilacją i po niej zdezynfekuj skórę spirytusem. Potem wetrzyj w nią preparat przeciw wrastaniu włosów i opóźniający ich wzrost. Krostkom zapobiegnie stosowanie po zabiegu antyseptycznego kremu. Pomogą też kilkuminutowe okłady z sody oczyszczonej (płaska łyżeczka na 1/2 szklanki wody).

Niska wytrzymałość na ból

Wybierz depilator chemiczny w kremie, piance czy żelu lub golenie maszynką.

Najlepsza pora na zabieg

Jeśli wolisz wosk lub depilator elektryczny, zabieg zrób kilka dni po menstruacji, wtedy jesteś najbardziej odporna na ból. Z depilacji zrezygnuj w dniach przed pojawieniem się miesiączki, bo skóra jest mocniej uwrażliwiona.

Specjalne rady: Przed goleniem i woskiem weź relaksującą kąpiel, która zmiękczy skórę. Wtedy włoski będą łatwiej wychodzić z mieszków włosowych i mniej będzie boleć. Warto je skrócić do ok. 5 mm długości, to zmniejsza ból. Depilator chemiczny stosuj wg zaleceń producenta.

Ewa StasiakŚwiat kobiety

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje