​Stosuj mleko do pielęgnacji niczym Kleopatra. To naprawdę działa

Egipska królowa Kleopatra słynęła z zamiłowania do upiększających kąpieli w mleku. Dziś wraca moda na mleczne zabiegi pielęgnacyjne. Nic w tym dziwnego - dzięki zawartości białka, witamin i minerałów, mleko wspaniale wpływa na wygląd skóry, zapewniając jej idealną gładkość i nawilżenie.

Mleko zwierzęce zawiera wiele witamin, minerałów, białek i alfa-hydroksykwasów, które mogą pomóc w nawilżeniu, rozjaśnieniu i wygładzeniu skóry
Mleko zwierzęce zawiera wiele witamin, minerałów, białek i alfa-hydroksykwasów, które mogą pomóc w nawilżeniu, rozjaśnieniu i wygładzeniu skóry123RF/PICSEL

Wykorzystywanie mleka w pielęgnacji ma bogatą, wielowiekową tradycję.

- Najwcześniejsze wzmianki o stosowaniu mleka do zabiegów upiększających pochodzą z egipskich rzeźb z 2500 p.n.e. W 1372 r. p.n.e. Nefertiti, żona faraona Echnatona, używała go do robienia maseczek do twarzy na bazie strusich jaj i miodu. Kleopatra z kolei kąpała się w oślim mleku, aby zachować miękkość skór  - wyjaśnia w rozmowie z portalem "Nylon" historyczka makijażu Gabriela Hernandez.

Egipcjanki zauważyły, jak zbawienny wpływ na wygląd ma mleko - choć nie wiedziały, z jakiego powodu.

Ów bliskowschodni urodowy sekret powędrował później do Grecji, gdzie, jak wskazuje Hernandez, kobiety chętnie wykorzystywały mleko do przygotowywania rozmaitych zabiegów pielęgnacyjnych. Połączone z miodem i jagodami stawało się naturalnym środkiem odmładzającym, wyraźnie ujędrniając i napinając skórę.

- Mleko zwierzęce zawiera wiele witamin, minerałów, białek i alfa-hydroksykwasów, które mogą pomóc w nawilżeniu, rozjaśnieniu i wygładzeniu skóry - tłumaczy chemik Ron Robinson.

W zależności od tego, jakiego rodzaju mleka użyjemy w swoim domowym spa, możemy oczekiwać rozmaitych korzyści.

- Szczególnie wartościowe jest mleko ośle, gdyż kryje w sobie najwięcej witaminy C - silnego przeciwutleniacza - wyjaśnia dermatolożka Devika Icecreamwala.

Kozie mleko zawiera natomiast bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zapewniają skórze optymalne nawilżenie. Jest ono polecane zwłaszcza osobom posiadającym cerę suchą i wrażliwą. Mleko, z uwagi na zawartość kwasu mlekowego, intensyfikuje ponadto regenerowanie się komórek, w efekcie czego skóra staje się jaśniejsza i bardziej promienna.

***Zobacz także***

Mleko matki jest najcenniejszeNewseria Lifestyle
Mleko owsiane z powodzeniem stosowane jest w branży kosmetycznej
Mleko owsiane z powodzeniem stosowane jest w branży kosmetycznej123RF/PICSEL

Nie dziwi zatem, że branża kosmetyczna, dostrzegłszy ogromny potencjał mleka, chętnie wykorzystuje je do produkcji nowoczesnych preparatów pielęgnacyjnych. Znajdziemy je w kremach, balsamach oraz produktach do demakijażu. Coraz popularniejszym trendem jest również wegańska pielęgnacja z udziałem mleka roślinnego.

- Zamiast krowiego, oślego czy koziego, często używa się dziś mleka owsianego, figowego lub pozyskiwanego z orzechów nerkowca. Kosmetyki te fantastycznie złuszczają naskórek, wyraźnie wygładzają i ujędrniają skórę - wyjaśnia Robinson.

I dodaje, że mleko - zarówno zwierzęce, jak i roślinne - możemy z powodzeniem wykorzystać w swoich domowych zabiegach upiększających. Sprawdzi się ono jako element odżywczych maseczek, delikatnie złuszczających toników oraz relaksujących, nawilżających kąpieli, które mają zbawienny wpływ na ciało i umysł. Jeśli chcemy zachwycać jedwabiście gładką skórą niczym królowa Kleopatra, czym prędzej włączmy mleko do swojej codziennej pielęgnacji.

***

#POMAGAMINTERIA

Zróbmy małym pacjentom prezent na Dzień Dziecka

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, na II piętrze, w budynku najbardziej oddalonym od wejścia, znajduje się mały oddział - Oddział Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych z sześcioma izolatkami. To tutaj trafia część dzieci chorych na nowotwory, żeby skorzystać z - czasami ostatniej - szansy powrotu do zdrowia i życia. Stowarzyszenie Koliber prowadzi zbiórkę, by z okazji Dnia Dziecka podarować małym pacjentom - nie zabawki, bo ich tam nie mogą mieć - ale m.in. nowe materace i pościel. Sprawdź szczegóły >>>

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas