Suche, połamane, zniszczone: Jak zadbać o włosy „z problemami”

Każda z nas marzy o zdrowych, gładkich i lśniących włosach. Po wakacjach są jednak często szorstkie i osłabione, zdarza się, że wypadają. Jak je wzmocnić i pomóc im odzyskać blask? Najskuteczniejsza będzie kompleksowa pielęgnacja, której zasady poznajcie czytając nasz tekst.

Przywracanie włosom blasku i zdrowia zacznij od wizyty u dobrego fryzjera, który podetnie najbardziej zniszczone partie włosów i pomoże ci zdiagnozować ich największe problemy
Przywracanie włosom blasku i zdrowia zacznij od wizyty u dobrego fryzjera, który podetnie najbardziej zniszczone partie włosów i pomoże ci zdiagnozować ich największe problemyINTERIA.PL

Jest wiele powodów osłabienia i wypadania włosów.  Szkodzą im czynniki naturalne (słońce, wiatr, mróz), chemiczne (płyny do trwałej ondulacji, niektóre farby do włosów, utleniacze),  mechaniczne (zbyt gwałtowne czesanie, używanie grzebieni lub gumek, które szarpią włosy) i fizyczne (lokówki, prostownice i suszarki, które mocno nagrzewają włosy).

Zdrowe kontra osłabione

Zdrowe włosy są gładkie, błyszczące i elastyczne, co zawdzięczają zamkniętym łuskom i otoczce keratynowej, która chroni włosy przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych (słońce, pot, kurz). Jeśli warstwa ochronna nie jest naruszona, włosy są sprężyste, miękkie, ładnie się układają. Jeśli jednak dojdzie do jej  uszkodzenia, zaczynają się problemy. Niedomknięte łuski zahaczają o siebie, więc włosy stają się szorstkie, łatwo się plączą i źle układają. Pod wpływem ciepła tracą również elastyczność, dlatego łamią się, a czasami nawet kruszą. Po słonecznych wakacjach problemy z włosami mogą się nasilać - wiatr, promieniowanie UV, niedbałe wiązanie włosów (np. w wodzie) czy częste suszenie ich suszarką nie służą włosom. Dlatego po urlopie powinnaś przyjrzeć się swojej fryzurze i ocenić jej stan.

Kurację wzmacniającą warto przeprowadzić wtedy, kiedy włosy:

- stały się szorstkie

- zaczęły się łamać

- źle się układają, choć wcześniej były miękkie i podatne na układanie

- wypadają (codziennie wypada nam ok. 100 włosów, po myciu może ich być więcej. Jeśli jednak na szczotce codziennie zostaje ich więcej, a włosy znajdujesz również na ubraniach czy poduszce - masz powody do niepokoju)

- są matowe.

Wiemy, że wiele z was z niechęcią myśli o przerwie w farbowaniu włosów. Jednak warto, przynajmniej na kilka tygodni, zrezygnować z koloryzacji, żeby dodatkowo nie obciążać włosów
Wiemy, że wiele z was z niechęcią myśli o przerwie w farbowaniu włosów. Jednak warto, przynajmniej na kilka tygodni, zrezygnować z koloryzacji, żeby dodatkowo nie obciążać włosów123RF/PICSEL

Regeneracja krok po kroku

Przywracanie włosom blasku i zdrowia zacznij od wizyty u dobrego fryzjera, który podetnie najbardziej zniszczone partie włosów i pomoże ci zdiagnozować ich największe problemy. Specjalista oceni również stan skóry głowy - stany zapalne czy łupież także mogą być powodem osłabienia włosów. Pielęgnacja musi być kompleksowa: szampon i odżywka do włosów nie wystarczą. Najlepiej wybrać linię kosmetyków, w skład której wchodzi również dogłębnie regenerująca maska i bogate w składniki odżywcze serum. Tylko dzięki wspólnemu działaniu kosmetyków możesz oczekiwać widocznych rezultatów.

Odżywki do włosów używaj codziennie (najlepiej kupić produkt "do spłukiwania", który nie obciąża słabych i cienkich włosów), maski - 2 razy w tygodniu. Najlepiej nakładać ją na świeżo umyte włosy i zawinąć głowę w ręcznik - dzięki temu, pod wpływem ciepła, włosy wchłoną większą ilość składników odżywiających i nawilżających.

Wiemy, że wiele z was z niechęcią myśli o przerwie w farbowaniu włosów. Jednak warto, przynajmniej na kilka tygodni, zrezygnować z koloryzacji, żeby dodatkowo nie obciążać włosów.

Wybierając kosmetyki, pamiętajcie o tym, żeby uważnie przyjrzeć się ich składowi. Powinny zawierać dużo składników aktywnych o udowodnionym działaniu (np. ceramidy, stemoxydine). Warto również zwrócić uwagę na to, by kosmetyki nie zawierały parabenów, czyli konserwantów, które, m.in. mogą wywołać alergię.

Rozdwojonych końcówek najlepiej jak najszybciej się... pozbyć
Rozdwojonych końcówek najlepiej jak najszybciej się... pozbyć123RF/PICSEL

Nie tylko kosmetyki

Nawet najlepiej dobrane kosmetyki czy zabiegi fryzjerskie nie pomogą, jeśli twoje włosy są osłabione z powodu braku witamin i składników mineralnych. Dlatego warto przyjrzeć się swojej diecie i wprowadzić do niej pokarmy, które służą włosom. Do najpopularniejszych zaliczamy: zielone warzywa, pestki słonecznika i dyni, orzechy, drożdże, czerwona fasola i pełnoziarniste pieczywo. Warto również sięgnąć po herbatkę ze skrzypu polnego (zawiera krzem) i pokrzywy (pomaga oczyścić krew). W początkowej fazie walki o ładne włosy, warto wspomóc się suplementami diety, które zawierają wszystkie niezbędne włosom składniki (witaminy z grupy B, witaminy C, E, A, a także cynk, magnez, wapń, żelazo i krzem).

Jeśli po ok. 2 miesiącach intensywnej kuracji stan twoich włosów się nie poprawił lub wypada ich coraz więcej, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który pomoże ustalić przyczyny takiego stanu rzeczy i zaleci odpowiednie leczenie.

Szampon wzmacniający. Dzięki zawartości aktywnego koncentratu z owoców i ceramidu sprawia, że włosy są 10 razy bardziej odporne na wypadanie, i to już od pierwszego użycia.
Szampon wzmacniający. Dzięki zawartości aktywnego koncentratu z owoców i ceramidu sprawia, że włosy są 10 razy bardziej odporne na wypadanie, i to już od pierwszego użycia.
Odżywka wzmacniająca. Zawiera ceramid i aktywne koncentraty z owoców, dzięki czemu regeneruje, wygładza i nadaje połysk już po pierwszym użyciu.
Maska intensywnie działająca. Ma w składzie ceramid i aktywny koncentrat z owoców.Odbudowuje strukturę włosów od nasady po same końcówki.
+1
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas