Świadoma pielęgnacja włosów - na co zwrócić uwagę?

Włosy coraz częściej stają się głównym obiektem zainteresowania w dziedzinie pielęgnacji. Polki poświęcają im coraz więcej czasu, a ich pielęgnacja staje się coraz bardziej świadoma i złożona. Włosomaniaczki to niezwykle liczna i wymagająca grupa, która skrupulatnie czyta składy kosmetyków, analizuje je i wciąż poszukuje idealnych dla siebie rozwiązań, zapewniających rezultat zdrowych, wypielęgnowanych włosów zgodnie z zasadami równowagi PEH i filozofią "włosingu" opartą na naturalnej pielęgnacji.

Do codziennej rutyny pielęgnacyjnej warto wprowadzić nowatorską metodę pielęgnacji OMO (odżywianie, mycie, odżywianie)
Do codziennej rutyny pielęgnacyjnej warto wprowadzić nowatorską metodę pielęgnacji OMO (odżywianie, mycie, odżywianie)123RF/PICSEL

Diagnoza włosa, odżywianie, peelingowanie skalpu - ekspert podpowiada, od czego zacząć świadomą pielęgnację włosów. O najnowszych trendach i skutecznych metodach w tej dziedzinie podczas prestiżowej konferencji dermatologicznej, która odbyła się 13 czerwca br., opowiedział Dyrektor ds. Badawczo-Rozwojowych OnlyBio.life dr. hab. inż., Tomasz Wasilewski. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę!

Kluczem do właściwej pielęgnacji jest odpowiedź na ich wszystkie potrzeby. Swoją przygodę z włosingiem warto zacząć od diagnozy porowatości włosów, czyli określenia naturalnego stopnia rozchylenia łusek włosa. Porowatość można podzielić na wysoką, średnią i niską. Wysokoporowate charakteryzują się mocno rozchyloną łuską. Mają największą tendencję do puszenia i falowania. Rzadko naturalne, zazwyczaj rozjaśniane, farbowane lub regularnie stylizowane na gorąco łamią się i wykruszają. Bardzo szybko poddają się stylizacji i odgniatają. Średnioporowate to najpowszechniejszy typ włosów. Podatne na układanie, nie są idealnie gładkie. Mają tendencję do przesuszania i puszenia, gdyż ich łuski są delikatnie rozchylone. Niskoporowate natomiast to włosy o domkniętej łusce, są gładkie, śliskie i niepodatne na stylizację. Bywają przetłuszczające się i wiotkie. Często brak im objętości. Drugi krok w świadomej pielęgnacji to wybór właściwych produktów, które kompleksowo odpowiedzą na wszystkie ich potrzeby. Nie można też zapominać o delikatnej i wymagającej skórze głowy, bo tylko ta zdrowa i zadbana jest gwarancją wzrostu zdrowych włosów.

Zadbane włosy to także skóra głowy w dobrej kondycji. Dlatego warto postawić na łagodne oczyszczanie. Regularne i prawidłowe oczyszczanie skóry głowy nie tylko pomaga na dłużej zachować świeżość włosów, ale również skutkuje odrostem zdrowych i wzmocnionych włosów. Właściwe oczyszczanie zapewnią m.in. delikatne szampony o niskim potencjale drażniącym. Warto też uzupełnić pielęgnację o regularne peelingowanie skóry głowy. Peeling ma na celu bardzo dokładne oczyszczenie skóry głowy z pozostałości po kosmetykach oraz usunięcie martwego naskórka. Dodatkowo dzięki delikatnemu masażowi i pobudzeniu skóry głowy drobinkami złuszczającymi, zostaje poprawione mikrokrążenie, co stymuluje wzrost włosa i ułatwia wnikanie substancji aktywnych w głąb skóry. Uwolnione z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń włosy, wykazują efekt tzw. "odbicia" od nasady, dzięki czemu zwiększa się ich objętość.

Niezwykle istotna jest również równowaga składnikowa. Dla zdrowego wzrostu włosy potrzebują kompletu składników odżywczych: protein, emolinetów i humektantów (PEH) których synergia działania wygładzi włos, domknie łuskę czy wydobędzie skręt. Włosy potrzebują zróżnicowania, dlatego w zakresie odżywiania warto postawić na odżywki, które umożliwią osiągnięcie równowagi PEH. Właściwie dobrany zestaw odżywek PEH pozwala na uzyskanie balansu, gwarantując efekt jak po wyjściu z profesjonalnego salonu. Proteiny pozwalają odbudować uszkodzenia i nadają włosom wytrzymałość. Emolienty wzbogacają warstwę lipidową, nadają blask i poprawiają nawilżenie. Natomiast humektanty wiążą wodę, zapewniając odpowiednie właściwości mechaniczne włosa.

Dodatkowo do codziennej rutyny pielęgnacyjnej warto wprowadzić nowatorską metodę pielęgnacji OMO (odżywianie, mycie, odżywianie). Dzięki wdrożeniu tej zasady możliwe jest przywrócenie włosom blasku, idealnej gładkości i zdrowego wyglądu. Jak to osiągnąć? Przed umyciem włosów należy nałożyć na nie odpowiednią odżywkę. Kosmetyk należy nałożyć na połowę długości i rozprowadzić aż po same końce. Zabezpieczy to włosy przed przesuszaniem i uszkodzeniami podczas mycia oraz wstępnie zadba o ich kondycję. Następnie, bez spłukiwania odżywki, należy nałożyć szampon na czubek głowy i myć tylko skórę głowy i włosy u nasady, pozwalając szamponowi oczyścić je delikatnie i bez pocierania. Na sam koniec należy nałożyć drugą odżywkę na włosy, a następnie spłukać ją. Idea OMO polega na właściwym zabezpieczeniu powierzchni włosa przed rozpoczęciem procesu mycia, który następnie umożliwi pozostawienie w strukturze włosów i skóry jak największej ilości naturalnych substancji lipofilowych.

"Wydarzenia": Fundacja Polsat od 25 lat pomaga zmieniać świat na lepszePolsat News
INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas