Te zmiany są skutkiem stresu! Zmarszczki to nie wszystko
W obecnych czasach żyjemy w pośpiechu i każdego dnia towarzyszy nam stres. Nie jest już tajemnicą, że odczuwanie ciągłego napięcia może prowadzić do wielu chorób. Skutki stresu niekiedy widoczne są gołym okiem i objawów tych nie należy bagatelizować.
Życie w ciągłym pędzie, nadmiar obowiązków, trudne przeżycia i zbyt wiele pracy prowadzą do jednego - odczuwania stresu.
Lata badań nad stresem przynoszą smutne dla nas wnioski. Skutki odczuwania długotrwałego stresu mogą być opłakane dla naszego zdrowia.
Naukowcy z Kansas State University udowodnili, że nawet 85 procent wizyt u lekarzy jest wynikiem dolegliwości, których składową był właśnie stres.
Choroba Hashimoto, Gravesa-Basedowa, szeroko pojęte choroby krążenia - w tych chorobach odczuwanie ciągłego napięcia jest jednym z czynników wywołujących schorzenie.
Oczywiście do odpowiedniego zdiagnozowania choroby zawsze jest lekarz, który przeprowadzi odpowiednie badania.
Jednak niekiedy pierwsze objawy stresu widać już gołym okiem. Najlepszym tego przykładem jest nasza skóra.
Jej kondycja, ogólny wygląd, struktura może wiele powiedzieć o tym, co aktualnie dzieje się w naszym organizmie. Również i stres ma wpływ na to, jak wygląda skóra człowieka.
Jednym z sygnałów jest wygląd skóry pod oczami - tam warstwa naskórka jest bardzo delikatna, wrażliwa i cienka, a co za tym idzie - bardziej podatna na wszelkie zmiany.
Opuchlizna, tzw. worki pod oczami, świadczą, że dana osoba może borykać się ze stresem i niewyspaniem. Stres wpływa na obkurczanie się naczyń krwionośnych, co prowadzi do powstawania opuchlizny. Stąd sińce i nabrzmiała okolica oka.
Nadmierne odczuwanie napięć przyczynia się także do zatrzymywania w organizmie wody. Wówczas nasza skóra traci elastyczność, przesusza się i wygląda na matową. Pojawiają się wówczas także zmarszczki. "Szara", sucha cera sprawia, że osoba borykająca się z problemem wygląda na zmęczoną. Pomocna okazuje się tutaj zbilansowana dieta, bogata w wartości odżywcze i regularne spożywanie posiłków.
Kolejną oznaką złego stanu skóry wywołanego przez stres jest występowanie stanów zapalnych. Stres osłabia odporność organizmu, a co za tym idzie, gorzej radzi on sobie z pracą gruczołów łojowych i przy namnażających się na powierzchni naskórka bakteriach, powstają liczne zmiany skórne, z którymi niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza.
Jeżeli widzimy niepokojące zmiany w naszym organizmie, zawsze powinniśmy szukać pomocy u specjalisty.
Jednak warto pamiętać o tym, że zdrowa dieta, aktywność fizyczna dostosowana do naszych możliwości i potrzeb oraz dbanie o relaks każdego dnia mogą w dużym stopniu przyczynić się do poprawy naszego ogólnego samopoczucia.
Dlatego widząc zmiany na naszej skórze, jak jej suchość, lekka opuchlizna, bladość, czy pojedyncze zmiany skórne, możemy zadbać natychmiast o polepszenie jej kondycji.
***
Zobacz również:
Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ>>>