Trądzik - mity i fakty

Trądzik, zarówno u młodzieży jak i dorosłych, jest jedną z najbardziej powszechnych i zarazem uciążliwych chorób skóry.

Coraz częściej obserwuje się trądzik u 30-latek
Coraz częściej obserwuje się trądzik u 30-latekThetaXstock

Trądzik jako defekt estetyczny, pomimo swojej powszechności jest poważnym problemem psychologicznym dla jego "posiadacza", przeważnie młodego i przewrażliwionego na punkcie swojej budzącej się atrakcyjności dla płci przeciwnej. Badania wykazały, że 40 proc. uczniów cierpiących na trądzik nie jest w stanie skupić się na nauce, 20 proc. wagaruje. Poważne problemy trądzik wywołuje także u dorosłych - w czterech przypadkach na pięć powoduje depresję, a 83 proc. dotkniętych tym schorzeniem traci pewność siebie. Coraz częściej obserwuje się trądzik utrzymujący się nawet do trzydziestego czy czterdziestego roku życia. Z trądzikiem walczą nawet gwiazdy takie, jak Cameron Diaz, Victoria Beckham, Naomi Campbell, Britney Spears czy Michael Jackson.

MITY

Trądzikiem można się zarazić Trądzik nie jest zakaźny (nie jest bowiem wynikiem zewnątrzpochodnej infekcji). Bakterie, które przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych istnieją także we florze bakteryjnej zdrowych ludzi. To nieprawidłowości w rogowaceniu ujść mieszków włosowych prowadzą do ich nadmiernego rozwoju i aktywności.
Trądzik powoduje niewłaściwa dieta Niewłaściwa dieta i niektóre pokarmy mogą najwyżej nasilić istniejące zmiany trądzikowe, ale nie są one przyczyną powstania choroby. Tłuste pokarmy, czekolada, ostre przyprawy także nie wywołują trądziku, ale przyjmowane w dużych ilościach mogą u nielicznych osób nasilać zmiany. Badania lekarzy amerykańskich prowadzone na dużej grupie osób z trądzikiem wykazały, że pewne pokarmy zaostrzały zmiany trądzikowe u około 10 proc. badanych. U większości osób dieta nie ma wpływu na przebieg trądziku.
Słońce leczy trądzik, ponieważ dezynfekuje skórę Słońce przynosi jedynie czasową poprawę u około 60 proc. osób z trądzikiem, u 20 proc. nie powoduje żadnych korzyści, a u pozostałych 20 proc. może dochodzić wręcz do zaostrzenia zmian (zwłaszcza dotyczy to osób ze wzmożoną potliwością). Zmiany trądzikowe rzeczywiście często zmniejszają się po opalaniu, ponieważ promienie ultrafioletowe ograniczają stan zapalny a opalenizna powoduje, że przebarwienia i nierówności skóry są mniej widoczne. Efektem jest jednak przesuszenie skóry oraz przebarwienie naskórka, które sprzyja zatykaniu ujść gruczołów łojowych prowadząc do rozwoju zaskórników.
Częste mycie zmniejsza łojotok Częste mycie twarzy, 3-4 razy dziennie powoduje przesuszenie i podrażnienie skóry. Nie zmniejsza łojotoku, a wręcz przeciwnie, pobudza gruczoły łojowe do wzmożonej pracy. Podczas mycia twarzy mydłem (ma odczyn zasadowy), można podrażnić cerę. Do mycia twarzy należy używać specjalnych żeli antybakteryjnych przeznaczonych do cery trądzikowej.
Aktywność seksualna może nasilać/osłabiać objawy trądziku Aktywność seksualna nie ma żadnego wpływu na stan trądziku - ani pozytywnego, ani negatywnego. Wydzielanie androgenów jest niezależne od seksu, spowodowane dojrzewaniem lub zaburzeniami w gospodarce hormonalnej organizmu.
Wyciskanie zmian trądzikowych przyśpiesza ich gojenie Wyciskanie zmian trądzikowych powoduje miażdżenie tkanki i wciskanie bakterii wraz z łojem w głąb mieszka włosowego. Zmiany zapalne goją się dłużej i zostają po nich widoczne ślady. Często nie możemy się powstrzymać od wyciskania i rozdrapywania zmian trądzikowych - należy sobie to uświadomić i konsekwentnie z tym walczyć. W efekcie bowiem skóra na twarzy pokryta jest licznymi krostkami i przebarwieniami. W dermatologii określa się taki obraz mianem trądziku samouszkadzającego.

FAKTY

• U większości kobiet trądzik ulega zaostrzeniu w okresie przedmiesiączkowym a w okresie ciąży może ulec poprawie lecz niestety również zaostrzeniu.
• Trądzik może być następstwem stosowania leków uszkadzających mieszek włosowy i powodujących wydostanie się drażniących składowych do otaczającej skóry właściwej, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego.
• Stres jest nie do końca poznanym czynnikiem powstawania trądziku, ale wiadomo, że silny, długotrwały stres przyczynia się do powstawania zmian (prawdopodobnie związanych z działaniem steroidów nadnerczowych, które wpływają na czynność gruczołów łojowych).
• Palenie jest istotnym czynnikiem, który wpływa na zwiększenie częstotliwości pojawienia się zmian trądzikowych oraz zwiększa groźbę, że będzie to trądzik o ciężkim przebiegu.
• Trądzikotwórcze działanie jest udowodnione w stosunku do: glikokortykosteroidów (stosowanych miejscowo i ogólnie), androgenów, hormonów anabolicznych, preparatów litu, fenytoiny, izoniazydu.
• Nieodpowiedni makijaż może pogorszyć przebieg trądziku, zwłaszcza latem. Pod wpływem słońca skóra zawsze wydziela więcej potu, co w połączeniu z pudrem zatyka ujścia gruczołów łojowych. Dlatego produkty do makijażu powinny być specjalnie dostosowane do potrzeb skóry tłustej i trądzikowej i dobrane ze szczególną starannością. Nie należy stosować podkładów mocno kryjących, o ciężkiej i gęstej konsystencji, ponieważ nie tylko zatykają ujścia gruczołów łojowych, ale także podkreślają niedoskonałości skóry i dają efekt "maski". Wieczorem należy dokładnie zmyć makijaż.

Pielęgnacja cery trądzikowej: Cera trądzikowa wymaga specjalistycznej pielęgnacji, która przy łagodnych postaciach trądziku zapobiega w dużym stopniu jego objawom a podczas leczenia dermatologicznego jest niezbędnym wsparciem. Dermokosmetyki przeznaczone do skóry trądzikowej stanowią dopełnienie leczenia miejscowego. Wykazują działanie oczyszczające, łagodzące, nawilżające, a także przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwłojotokowe.

Wypróbuj kosmetyki przeciwtrądzikowe:
Seria Acne Expert, Dermedic
Seria NIVEA VISAGE Young
Seria Total Control, Clearasil
Specjalne antybakteryjne mydło siarkowe, Barwa
Seria Perfecta Czysta Cera, DAX Cosmetics
• Seria Purritin dla skóry wrażliwej, tłustej i trądzikowej, IWOSTIN
• Seria Clearskin, Avon
• Seria Nastolatki, Kolastyna
• Seria Normaderm, Vichy
• Linia Dwudziestka, Eris
• Linia BeNew, Pollena-Ewa

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas