Trądzik nie tylko młodzieńczy
Trądzik pospolity jest jednym z najczęstszych schorzeń dermatologicznych. Według niektórych danych dotyczy ok. 15% populacji. Najczęściej występuje u osób między 12 a 25 rokiem życia. Zdarza się jednak, że może pojawiać się także u osób powyżej 25. roku życia, a także okresowo nawracać u kobiet.
Fakty i mity na temat trądziku
Trądzik jest jedną z najpopularniejszych chorób skóry, wokół której powstał szereg mitów. Powszechnie uważa się, że powstaje on w wyniku nieodpowiedniej diety. Jak się jednak okazuje, spożywanie tłustych pokarmów, nadmiar węglowodanów, czekolady czy nabiału w codziennych posiłkach nie ma wpływu na rozwój trądziku. Często słyszy się także, że dobrą metodą na walkę z trądzikiem jest ekspozycja skóry na słońcu. Niestety opalenizna jedynie w pewnym stopniu maskuje zmiany trądzikowe. Szybsze złuszczanie opalonej skóry może częściowo udrożnić zatkane przewody łojowe, jednak osiągnięte w ten sposób korzyści są krótkotrwałe.
Słońce powoduje nadmierne przesuszenie skóry, co w efekcie prowadzi do nadprodukcji sebum i nasilenia zmian trądzikowych. Ponadto wystawiając twarz na słońce narażamy się na powstanie nieestetycznych przebarwień w miejscu występowania krostek.
Faktem jest jednak to, że na występowanie trądziku wpływ ma wiele przyczyn. Wśród czynników, które najczęściej go wywołują można wymienić: aktywność hormonów płciowych, nadmierne wydzielanie łoju i jego zmieniony skład, zakażenia bakteriami Propionibacterium acnes, zaburzenia rogowacenia naskórka przy ujściu mieszka włosowego, nadmierne rogowacenie kanałów wyprowadzających gruczoły łojowe, zaczopowanie ujść mieszka włosowo-łojowego czy rozwój stanu zapalnego wokół gruczołów łojowych.
Trądzik - problem nie tylko estetyczny
Oprócz bezpośredniej ingerencji w wygląd, długo występujący trądzik może mieć także wpływ na psychikę kobiety. Niedoskonałości na skórze twarzy mogą być przyczyną trudności w nawiązywaniu nowych kontaktów, wpływać na niską samoocenę i obniżać pewność siebie. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zmiany trądzikowe skonsultować z lekarzem dermatologiem, a następnie stosować się do jego zaleceń. Należy pamiętać, że choć trądzik jest uciążliwą dolegliwością to istnieją skuteczne metody na jego wyleczenie.
Uciążliwy trądzik - jak przeciwdziałać?
Kobieta, której skóra przejawia skłonność do trądziku powinna w szczególności zadbać o odpowiednią jej pielęgnację. Poza zaleceniami medycznymi, powinna przestrzegać określonych zaleceń dotyczących codziennej higieny. Podstawowym błędem, który popełniają osoby borykające się z problemem trądziku jest samodzielne oczyszczanie skóry z zaskórników. Aby skutecznie się ich pozbyć należy używać do tego odpowiednich przyrządów i zdezynfekować skórę po zabiegu. Warto więc zdecydować się na pomoc wykwalifikowanego specjalisty, na przykład kosmetyczki.
Bardzo istotnym elementem pielęgnacji skóry ze skłonnością do trądziku jest zapewnienie jej właściwego nawilżenia poprzez zastosowanie odpowiednich kremów lub żeli pielęgnacyjnych. Do oczyszczania skóry należy stosować specjalne preparaty myjące o działaniu przeciwłojotokowym oraz antybakteryjnym, które nie powodują podrażnień. Do mycia ciała poleca się kostki myjące lub mydła specjalne. Dermokosmetyki mogą być stosowane osobno lub w połączeniu z leczeniem farmakologicznym.
Jeśli kobieta borykająca się z problemem trądziku zadba o właściwą pielęgnację skóry, połączoną z odpowiednim leczeniem ma szansę na stałe zwalczyć ten problem.
Więcej informacji na temat pielęgnacji skóry znajduje się na stronie: mojaregeneracja.pl