Trend eko - naturalne kosmetyki i ekologiczne zabiegi
Naturalne, ekologiczne - te określenia są wyjątkowo popularne i często używane przez producentów kosmetyków. Ale co to znaczy, że kosmetyk jest naturalny i czy zabiegi ekologiczne są lepsze od tych standardowych?
Czy trend eko w kosmetyce to tylko chwilowa moda czy może ważny kierunek w jej rozwoju?
Co to znaczy ekologiczny i czy naturalny to skuteczny?
Czy kosmetyk ekologiczny to taki, który składa się z naturalnych substancji czy ten, który produkowany jest z poszanowaniem dla środowiska naturalnego? Najprościej mówiąc - kosmetyk naturalny to taki, który w całości lub prawie w całości składa się z naturalnych surowców. Natomiast kosmetyk ekologiczny nie tylko musi posiadać w swym składzie naturalne surowce, ale wymagane jest, by pochodziły one z kontrolowanych ekologicznych plantacji. Czy oznacza to, że naturalne kosmetyki są bardziej skuteczne?
- Kosmetyk ekologiczny nie jest po prostu bardziej naturalnym odpowiednikiem tego standardowego. Musimy liczyć się z tym, że - w przeciwieństwie do klasycznych wyrobów kosmetycznych, które stawiają na przyjemną konsystencję, piękny zapach i ładny kolor - kosmetyk naturalny będzie mniej atrakcyjny pod względem wyglądu czy zapachu, ponieważ nie zawiera wszelkich sztucznych "ulepszaczy". Sklepowe maseczki z dodatkiem alg czy glinek mają piękne aromaty, podczas gdy czyste sproszkowane algi lub glinki nie pachną zbyt przyjemnie, ale to one przyniosą nam najwięcej korzyści - wyjaśnia Agnieszka Gomolińska, kosmetolog z krakowskiego Face&Body Institute.
W przypadku używania kosmetyków naturalnych musimy uzbroić się w cierpliwość. Tutaj jest dokładnie tak samo jak w przypadku żywności - przez lata jemy przetworzone produkty naszpikowane konserwantami, ulepszaczami i wzmacniaczami smaku. Doprowadza to do sytuacji, w której przestajemy odróżniać subtelne smaki i aromaty - każde warzywo musimy posolić, a owoce są za mało słodkie, więc sięgamy po czekoladę czy ciastka. Przestawienie się na żywność ekologiczną wymaga nieco czasu. Początkowo takie pożywienie może wydawać się bez smaku lub wręcz niesmaczne. Ale kiedy już nasze kubki smakowe odwykną od glutaminianu sodu, możemy w pełni docenić smak i zapach świeżego pomidora, zauważyć poprawę naszego samopoczucia i zdrowia.
W przypadku kosmetyków jest podobnie. Nasza skóra musi oczyścić się ze składników występujących w klasycznych kosmetykach, które często dają złudne wrażenie poprawy stanu skóry działając powierzchownie i przyzwyczaić do łagodniej działających produktów naturalnych, które dopiero po pewnym czasie regularnego używania przyniosą oczekiwane rezultaty.
Eko-kosmetyczka
Mimo, że zabiegi kosmetyczne kojarzą nam się ze specjalistycznymi urządzeniami i opatentowanymi składnikami kosmetycznymi, nie oznacza to, że musimy zapomnieć o ekologii. W salonach SPA czy instytutach medycyny estetycznej bardzo chętnie sięga się do natury. Najprostszym przykładem jest tutaj depilacja pastą cukrową. Jest to metoda usuwania zbędnego owłosienia o wielowiekowej tradycji. Depilacja cukrowa jest nie tylko skuteczniejsze i mniej bolesna od depilacji woskiem, ale też zdecydowanie bardziej przyjazna dla środowiska. Pasta powstaje bowiem ze składników naturalnych bez substancji chemicznych i jest rozpuszczalna w czystej wodzie. O jej skuteczności decyduje w dużej mierze wprawa osoby wykonującej zabieg.
Sprawne ręce są też niezbędne w przypadku masażu. - To kolejny przykład na to, że nie musimy rezygnować z naszych ekologicznych przekonań, żeby oddać się chwilom relaksu w gabinecie kosmetycznym. Do masaż manualnego czy gorącymi kamieniami (pochodzącymi z najbardziej ekologicznych rejonów świata, jak np. Bali) wykorzystuje się czyste oleje roślinne lub np. płyn cukrowy firmy Pandhy’s. Naturalne oleje są na tyle łagodne i bezpieczne, że można nimi wykonywać masaż twarzy. Jeśli do pełni szczęścia brakuje nam jeszcze tylko wspaniałych aromatów, Matka Natura oferuje nam olejki eteryczne - mówi Katarzyna Milczyńska, kosmetolog z z Face&Body Institute. Kilka kropel ma prawie magiczne działanie: w zależności od wybranego olejku lub odpowiedniej ich kompozycji możemy się rozluźnić, rozgrzać czy odzyskać energię.
Olejek eteryczny to naturalna esencja drogocennych substancji, to prawdziwe ekologiczne serum dla skóry. Dzięki temu zabiegi z wykorzystaniem olejków eterycznych mają działanie nie tylko aromaterapeutyczne, ale też upiększające. Przykładem takiego zabiegu jest Beaute Aromatique, który jednocześnie pozwala nam się zrelaksować dzięki wspaniałym aromatom, ale też wyraźnie dodaje skórze blasku. Zabieg wykonywany jest na kosmetykach marki Mary Cohr, która świetnie wpasowuje się w kosmetyczny eko trend udowadniając, że "ekologiczny" nie kłóci się z "zaawansowany technologicznie". Produkty marki powstają ze składników pozyskiwanych w nowoczesnych laboratoriach z wyselekcjonowanych roślin z najbezpieczniejszych źródeł, a więc roślin niemodyfikowanych genetycznie. Wyroby nie posiadają też parabenów, a więc stosowanych powszechnie w kosmetykach konserwantów.
W przypadku zabiegów ekologicznych ważne jest to, że wcale nie są one mniej skuteczne od klasycznych. Jeśli komuś się wydaje, że ekologiczny zabieg to tylko parę chwil przyjemności bez wyraźnych efektów dla urody - jest w błędzie. Mamy bowiem możliwość skorzystania z ekologicznych, ale bardzo wyspecjalizowanych i ukierunkowanych na konkretne działanie zabiegów. Naturalne wyszczuplanie? Nic prostszego - marka Aroma Derm oferuje nam min. Cello, zabieg bandażowania wybranych partii ciała z wykorzystaniem kompozycji aż 35 różnych olejków eterycznych, które spalają tkankę tłuszczową i ujędrniają skórę.
Jeszcze bardziej ekologicznie jest zrezygnować z jakichkolwiek preparatów i postawić na... własne osocze. Wyjątkowa metoda Regeneris pozwala na pozyskanie bogatopłytkowego osocza z własnej krwi, które następnie dostarczane jest do skóry poprzez technikę mezoterapii, aby wypełnić zmarszczki, ujednolicić koloryt skóry, rozświetlić twarz i widocznie ją odmłodzić.
Osoby, które chcą wspierać polskie firmy, a swoją proekologiczną postawę wyrażają poprzez dbanie o środowisko naturalne, będą zadowolone z efektów osiągniętych po zabiegach z użyciem produktów firmy Organique. Mimo, że produkty tej marki nie posiadają zagranicznych certyfikatów ekologiczności, są wyjątkowo skuteczne i cieszą się dużą popularnością. Sztandarowym produktem Organique jest masło czekoladowe wykorzystywane do masażów oraz zabiegów ujędrniających i brązujących skórę.
Trend eko - przyszłość kosmetyki
Znając wszystkie aspekty związane z naturalnymi kosmetykami i ekologicznymi zabiegami, można stwierdzić, że trend eko to na pewno istotny kierunek rozwoju kosmetologii. Po latach uwielbienia nowoczesności i techniki przeciętny człowiek czuje potrzebę powrotu do rzeczy prostych i naturalnych, a naukowcy dostrzegają jak duży potencjał kryje się w tym, co nas otacza. I tak - jak przez wiele lat rzeczy naturalne były zastępowane sztucznymi wytworami umysłów i rąk ludzkich - obecnie syntetyczne surowce zostają zastępowane tymi naturalnego pochodzenia. Paradoksalnie to właśnie dzięki współczesnym technologiom jesteśmy w stanie wydobyć z natury to, co najcenniejsze. Dlatego taki kierunek działań wydaje się obecnie najzupełniej.... naturalny.