Trudne stopy - łatwe rozwiązania

Twoje stopy mogą być na pokaz! Odrobina czasu i troskliwy pedikiur „poradzą sobie” z pękaniem pięt i wrastającymi paznokciami.

Stopy na pokaz!
Stopy na pokaz!123RF/PICSEL

Zgrubienia usunięte bez żadnego wysiłku

Twarda skorupka często tworzy się na piętach. Ścieraj ją na sucho, nigdy po wymoczeniu stóp w wodzie. Kąpiel zmiękcza skórę i ułatwia usunięcie zgrubień, ale po niej jest ona napęczniała, a wtedy tarką usuwasz zbyt grubą warstwę naskórka, przyspieszając jego rogowacenie. Staraj się nie używać metalowych tarek, bo pozostawiają szorstkie zadziorki. Nie polecamy też pumeksu, bo jest skupiskiem bakterii.

Szybko i wygodnie pozbędziesz się twardego naskórka za pomocą elektrycznej tarki. Wystarczy jedno przekręcenie rączki, by uruchomić obrotową tarkę z mikrogranulkami ścierającymi. Lekko przykładasz ją do pięty lub podeszwy. Po chwili skóra staje się supergładka, bez zadziorków. Jeśli masz drobne bruzdy, wygładzaj je tarką, przesuwając urządzenie tylko w jednym kierunku - równolegle do nich. Dzięki temu zapobiegniesz pęknięciom skóry. Potem wystarczy tylko wklepać krem i stopy będą przyjemnie miłe w dotyku.

Popękane piety nie zniszczą rajstop

Na wysuszonej skórze stóp niekiedy pojawiają się pęknięcia. Płytkie szczeliny pojawiają się na zrogowaciałej części naskórka. Warto się nimi zająć, by się nie pogłębiły. Zamiast używać tarki, która może pogłębić pęknięcia, lepiej stosować maskę w postaci nasączanych skarpetek, która zmiękczy skórę. Zawiera ona m.in. z kwasy: salicylowy, glikolowy i mlekowy złuszczające zrogowaciały naskórek oraz nawilżający mocznik. Załóż maskę-skarpetki na stopy, a potem bawełniane skarpetki. Po 120 minutach zdejmij je, zmyj nadmiar maski i osusz skórę. Złuszczanie się naskórka będzie widoczne w ciągu 5-10 dni. Efekty zabiegu: gładka, lekko zaróżowiona skóra.

Nie należy przekraczać podanego na opakowaniu maski czasu i stosować jej na uszkodzoną skórę. Każdego wieczora, przed pójściem spać, wklepuj w stopy odżywczy krem, np. Regenerujący na popękane pięty Pedipes Heel, Prolab, ok. 15 zł. Odżywisz skórę i zapobiegniesz jej pękaniu.

Wrastające paznokcie nie będą bolały

Kłopot ten dotyczy dwóch dużych palców u stóp. Możesz zapobiec wrastaniu paznokci i bolesnym stanom zapalnym, odpowiednio dbając o skórę wokół nich i prawidłowo przycinając płytki. Skracaj je obcinaczem w linii prostej (rób to co 3-4 tygodnie). Powinny wystawać poza opuszkę ok. 2-3 mm (za krótkie będą wrastały). Gdy paznokieć lekko wbił się w naskórek, sprawdzą się cążki. Zamocz je w spirytusie, a potem przyłóż pod brzeg paznokcia pod niewielkim kątem i wytnij wystającą część po bokach. Zrób okład z gazika zwilżonego wodą utlenioną. Paznokcie z tendencją do wrastania warto przed skracaniem wymoczyć przez 20 min w wodzie z sodą oczyszczoną (opakowanie na miskę z ciepłą wodą) i powtarzać kąpiel raz w tygodniu.

Codziennie wieczorem, po kąpieli, delikatnie usuwaj drewnianym patyczkiem do skórek (10 szt./ok. 2 zł) nieczystości zgromadzone pod paznokciami i po bokach w zagłębieniach skórek (zapobiegniesz zakażeniu). Nie wyrywaj zadartych skórek wokół paznokci, to sprzyja rankom i infekcjom.

Bruzdy na paznokciach znikną, zanim włożysz sandałki

Zdarza się, zwłaszcza gdy nosisz niezbyt wygodne obuwie, że płytka paznokciowa staje się nierówna i pojawiają się na niej drobne bruzdy. Powierzchnię takich paznokci delikatnie wygładzisz pilnikiem drobnoziarnistym (wybierz taki, który ma ziarno oznaczone cyframi 300-400). Potem poleruj je specjalną polerką do paznokci, aby pobudzić krążenie i "zamknąć łuski", będące naturalną ochroną przed uszkodzeniem. Dzięki temu paznokcie zachowają blask. Do wyrównania końcówek używaj mineralnego lub szklanego pilniczka (o ziarnie z cyframi 180-220). Wypolerowane paznokcie warto polakierować bezbarwną odżywką, która je wzmocni.

Nierówną płytkę paznokciową wygładzaj pilniczkiem nie częściej niż raz w miesiącu (zbyt częste zabiegi mogą ją osłabić). Podczas wyrównywania końcówek paznokci pilniczek przesuwaj w jednym kierunku, dzięki temu zapobiegniesz ich rozwarstwianiu.

Ewa Stasiak

Fakty i mity dotyczące jedzeniaINTERIA.PL
Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas