Walczy z trądzikiem, łagodzi ból i ułatwia zasypianie. Zastosowanie wody lawendowej w pielęgnacji

Organiczna woda lawendowa to produkt, któremu warto poświęcić nieco uwagi. Szerokie zastosowanie hydrolatu docenili nie tylko kosmetolodzy, ale także osoby zmagające się z suchą skórą i nawracającymi zmianami trądzikowymi. Jakie korzyści wynikają z włączenia wody lawendowej do codziennej pielęgnacji? Podpowiadamy.

Jak wykorzystać wodę lawendową do pielęgnacji cery trądzikowej?
Jak wykorzystać wodę lawendową do pielęgnacji cery trądzikowej?123RF/PICSEL

  • Stosowanie wody lawendowej zapobiega rozwijaniu się stanów zapalnych oraz licznych reakcji alergicznych.
  • Hydrolat na bazie lawendy sprawdza się także w szybszym gojeniu ran, oparzeń, wrzodów oraz innych zmian skórnych.
  • Badanie przeprowadzone na grupie kilkudziesięciu łysiejących mężczyzn dowiodło, że woda lawendowa hamuje utratę włosów, a także przyspiesza ich porost.

Czym jest woda lawendowa?

Wodą lawendową nazywamy hydrolat pozyskiwany z lawendy lekarskiej, czyli Lavandula Officinalis. Produkt zyskał wielu zwolenników ze względu na działanie uspokajające, wspomagające walkę z bezsennością, a także kojące nerwy i pomagające wybrnąć z trudnej i stresującej sytuacji.

Co ważne, organiczny hydrolat lawendowy działa nie tylko na ducha, ale także i całe ciało. Dokładnie nawilża, delikatnie koi, przyjemnie łagodzi oraz wspomaga szybsze gojenie się ranek, otarć i niewielkich uszkodzeń naskórka. Odświeża, oczyszcza i regeneruje przesuszoną skórę. Liczne firmy kosmetyczne chętnie korzystają z działania antyseptycznego i antybakteryjnego wody lawendowej, wzbogacając o nią produkty wspierające walkę z trądzikiem. Gotowa mieszanka sprawdza się także posiadaczom cer wyjątkowo wrażliwych.

Właściwości przeciwtrądzikowe

Hydrolat lawendowy łagodzi zmiany trądzikowe
Hydrolat lawendowy łagodzi zmiany trądzikowe123RF/PICSEL

W procesie destylacji do hydrolatu przenikają liczne ekstrakty oraz składniki odżywcze z kwiatów lawendy. Dzięki temu gotowy produkty chętnie wykorzystywany jest w kosmetyce. Nie tylko otula skórę delikatnym zapachem, ale dodatkowo sprawdza się niemalże do wszystkich typów cer. Grono zwolenników znalazł zwłaszcza wśród osób o skórze tłustej oraz skłonnej do występowania licznych zmian trądzikowych.

Już niewielka ilość produktu wykazuje działanie ściągające, zwężające pory oraz regulujące wydzielanie sebum. Regularne stosowanie szybciej regeneruje skórę oraz pomaga pozbyć się blizn po dotkliwym trądziku. Cerę trądzikową warto wspomagać nie tylko na zewnątrz, ale także od środka. W tym celu można sięgnąć po napar lawendowy, przygotowywany z 1 łyżeczki suszonych kwiatów, które zalewa się 200 ml cieplej wody i zaparza przez 5 minut. Gotowy napój przyciąga uwagę niebieskim kolorem.

Pozyskiwanie hydrolatu

Większość hydrolatów, a tym samym i wodę lawendową, pozyskuje się poprzez destylację kwiatów wybranych gatunków roślin za pomocą pary wodnej. Po zakończeniu pierwszego etapu następuje dokładne odparowanie ciekłej mieszaniny, a następnie skroplenie jej składników. Proces jest skutkiem ubocznym pozyskiwania cennych olejków eterycznych. W efekcie oddzielamy zarówno aromatyczny olejek, jak i wodę podestylacyjną. Hydrolat lawendowy powstaje na bazie płatków kwiatów lawendy wąskolistnej, zwanej także lekarską.

Stosowanie produktu na bazie lawendy

Jak włączyć wodę lawendową do codziennej pielęgnacji?
Jak włączyć wodę lawendową do codziennej pielęgnacji?123RF/PICSEL

Woda lawendowa znalazła swoje zastosowanie przede wszystkim w pielęgnacji ciała, włosów oraz twarzy. Często używa się jej także do aromaterapii. Spryskanie hydrolatem pościeli, a przede wszystkim poduszki gwarantuje zdrowy i relaksujący sen. Liczne badania dowiodły, że lawenda pomaga łagodzić nerwy i radzić sobie ze stresującymi sytuacjami, a także ułatwia zasypianie. Ustawienie dyfuzora z wodą lawendową w łazience pozwala w szybki sposób zamienić domowe wnętrze w prywatny gabinet spa oraz oazę spokoju. Hydrolat na bazie lawendy wykorzystamy przede wszystkim jako:

  • odżywczy tonik do twarzy i skóry głowy,
  • odświeżającą mgiełkę do ciała,
  • naturalny płyn do demakijażu,
  • podstawę do wykonania domowego peelingu,
  • środek przeciwko ukąszeniom komarów.

Woda lawendowa jest na tyle bezpieczna, że można używać jej do pielęgnacji małych dzieci. Nadaje się także do wzbogacenia ulubionych kremów, balsamów, masek oraz odżywek do włosów. Ze względu na działanie odświeżające, poleca się dodanie jej do kąpieli oraz pielęgnacji stóp. Pomaga uporać się z brzydkim zapachem i zapewnia uczucie świeżości na dłużej.

Taka woda łagodzi nawet przewlekłe choroby skóry. Jest tylko jeden warunekInteria.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas