Warzywa cudem kosmetycznym?
Sałatki warzywne, zupy jarzynowe, warzywa mrożone, warzywa duszone, warzywa na słodko i na kwaśno. Warzywa są ważnym i zalecanym elementem naszej codziennej diety. Ale nie wielu wie, jak zbawienne działanie mają w leczeniu dolegliwości skóry i utrzymaniu właściwej pielęgnacji.
Ogórek
Ogórek stosowany był w celach pielęgnacyjnych już w Starożytności. Wtedy to jego nasiona miażdżono w pył i mieszano z pudrem, a miąższ ogórek był stosowany, jako środek opóźniający starzenie się skóry. Aktualnie stosowany jest w kosmetyce, jako środek zmiękczający, wygładzający skórę i wyrównujący jej koloryt poprzez wybielanie takich przebarwień jak piegi.
1. Okłady z plastrów ogórka. Dobrze umyj ogórka. Nie obiera ze skóry, ponieważ tuż pod nią znajduje się najwięcej soli mineralnych, jednego z głównych składników ogórka. Umytego ogórka pokrój w plastry. Te połóż na powieki i na dłonie. Po około 10 minutach zdejmij. Spojrzenie pozyska blask, a skóra dłoni będzie gładsza.
2. Maseczka nawilżająco-wygładzająca. Wersja tarta ogórka. Papkę z utartego ogórka nakładamy na oczyszczona skórę twarzy na 15 min. Potem spłukujemy ciepłą woda. Skóra będzie odświeżona, rozjaśniona, gładka i dobrze nawilżona.
3. Tonik wybielający przebarwienia. Do 1/2 szklanki maślanki naturalnej włóż kilka plastrów umytego i świeżego ogórka ze skórką, pokrojonego w plastry. Po dwóch godzinach wyciągnij ogórka. Płynem przecieraj twarz przez 2-3 dni. Tonik trzymaj w lodówce.
4. Maseczka oczyszczająco - rozjaśniająca. 1 łyżkę soku ze świeżego ogórka zmieszaj z niewielką ilością świeżych drożdży. Papkę nakładaj na oczyszczoną skórę twarzy. Po 15 minutach zmyj letnią wodą.
Cebula
Znajduje swoje zastosowanie nie tylko w kuchni. Ma silnie działające działanie antybakteryjne dzięki zawartości witaminy C. Przyśpiesza gojenie się nawet trudnych ran. Stosowana jest w leczeniu skóry z problemami trądzikowymi. Łagodzi nawet z powodzeniem ropne stany zapalne skóry.
1. Maseczka dla cery trądzikowej. Je cebule ugotuj i zetrzyj na miazgę. Dodaj 1 łyżkę maki ziemniaczanej i dokładnie wymieszaj. Powstałą papkę nakładaj na oczyszczoną skórę twarzy. Po 40 minutach zmywaj letnim wywarem rumianku.
2. Odżywka wzmacniająca do paznokci. Sok z jednej średniej cebuli dodaj 2 łyżeczki olejku rycynowego. Nacieraj paznokcie i skórę wokół nich. Płyn przechowuj max. Tydzień czasu w szczelnie zamkniętym słoiku, w lodówce.
3. Płyn nadający włosom złocisty odcień i blask. 3 garście suchych łusek cebulowych zagotuj we 1 litrze wody. Po ostygnięciu naparu zastosuj go, jako płukankę po umyciu włosów. Nie spłukuj ponownie wodą.
Ziemniak
Popularny ziemniak ma silne działanie nawilżające i zmiękczające. Stosowany jest głównie w pielęgnacji cery suchej, zniszczonej i podrażnionej, a nawet w leczeniu egzem. Dzięki zawartości witaminy C, ma właściwości bakteriobójcze.
1. Maseczka regenerująco - wygładzająca. Umyj dokładnie i obierz jednego ziemniaka. Zetrzyj go na tarce. Powstałą papkę nakładaj na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Zmywaj letnią wodą po 20 minutach.
2. Maseczka odżywczo - wygładzająca i zmiękczająca. Ugotuj w mundurku 1 ziemniaka. Rozgnieć go i wymieszaj dokładnie z 1 żółtkiem z jaja kurzego i kilkoma łyżkami mleka (w zależności od potrzeby, by uzyskać konsystencję masy). Powstałą papkę podgrzej w garnuszku nad wrzątkiem i ciepła nakładaj na oczyszczoną skórę twarzy i szyi. Po 20 minutach zmyj letnią, a następnie zimną wodą.
3. Maseczka na powieki zmniejszająca cienie pod oczami. Umyj dokładnie i zetrzyj jednego małego ziemniaka. Uzyskana papkę nakładaj na zamknięte oczy. Przyłóż gazę lub waciki. Po 20 minutach zdejmij gazę i zmyj powieki letnia woda. Nałóż krem pod oczy.
4. Maseczka ujędrniająca. Umyj dokładnie i ugotuj 1 ziemniaka. Rozgnieć go na papkę i zmieszaj z 2 łyżkami oliwy z oliwek. Nakładaj na oczyszczoną skórę twarzy. Po 20 minutach zmyj letnią wodą.
5. Ujędrniający kompres na szyję. Umyj i ugotuj 2 ziemniaki. Rozgnieć je na miazgę i zmieszaj z 1 łyżką miodu, 1 łyżką oliwy z oliwek i 1 żółtkiem z jaja kurzego. Rozsmaruj papkę na gazie, a tą owiń szyję. Przykryj folią i owiń pieluchą lub chustka. Trzymaj tak 20 minut. Po tym czasie zmyj letnią wodą i nałóż krem odżywczy.
6. Krem do rąk z ziemniaków. Do ugotowanych i rozgniecionych 3 ziemniaków dodaj 1 łyżkę gliceryny i 1 łyżkę oleju słonecznikowego. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki do uzyskania gładkiej konsystencji. Na umytą skórę dłoni nakładaj i wcieraj masę na noc. Nałóż cienkie bawełniane rękawiczki. Rano ręce opłucz letnia wodą i zastosuj krem do rąk.
Pietruszka
Ta z pozory całkiem zwyczajna jarzyna jest bogatym źródłem witaminy C, soli mineralnych i flawonoidów. Ma doskonałe działanie wybielające przebarwienia, łagodzące podrażnienia, a nawet zatrzymuje pewne procesy starzenia się skóry.
1. Maseczka nawilżająco - rozjaśniająca. 3 Kopiate łyżki świeżej natki z pietruszki posiekaj i zalej wrzątkiem. Odczekaj do momentu ostygnięcia. Dodaj 4 łyżki jogurtu naturalnego. Dokładnie wymieszaj i nakładaj na oczyszczoną skórę twarzy. Zmywaj letnią wodą po 20 minutach.
2. Tonik odświeżająco - rozjaśniający. Zalej szklanka wrzątku 4 łyżki świeżej i posiekanej natki z pietruszki. Po ostygnięciu przecedź. Pozostałym płynem przecieraj skórę twarzy kilka razy dziennie.
3. Płyn rozjaśniający przebarwienia na dłoniach. Pęczek natki z pietruszki opłucz i ugotuj w 1 litrze wody. Mocz dłonie przez 15 minut w przestudzonym naparze.
Marchew
Oprócz beta-karotenu zawiera dużo witamin. Dlatego jest stosowana, jako środek wspomagający zatrzymanie procesów starzenia się skóry, gdyż pobudza jej odnowę i działa regeneracyjnie.
1. Maseczka nawilżająco - ujędrniająca. 1 łyżkę utartej drobno marchwi zmieszaj z 1 żółtkiem z jaja kurzego i 1 łyżeczką naturalnego twarożku. Dodaj kilkanaście kropli witaminy A. Wymieszaj wszystkie składniki. Nakładaj na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Po 20 minutach zmyj letnią wodą i przetrzyj skórę zazwyczaj stosowanym tonikiem.
2. Maseczka ściągająco - oczyszczająca. 2 łyżki świeżego soku z marchewki wymieszaj z 2 łyżkami naturalnej maślanki. Nakładaj na oczyszczoną skórę twarzy omijając okolice oczu i ust. Po 20 minutach zmyj letnią wodą. Częste stosowanie nada też Twojej cerze ładnego kolorytu.
3. Maseczka odżywczo - ujędrniająca. Do 1 łyżki świeżego soku z marchewki dodaj 1 żółtko z jaja kurzego i kilka kropli oliwy z oliwek. Wszystkie składniki dokładnie zmieszaj. Powstałą papkę nakładaj na oczyszczoną skórę twarzy. Po 20 minutach zmyj letnią wodą.
4. Maseczka odżywcza. Umyj i ugotuj 2 średnie marchewki. Zmiksuj je i dodaj 2 łyżki płynnego miodu. Powstałą papkę nakładaj na oczyszczoną skórę twarzy. Po 20 minutach zmyj letnią wodą.
Pomidor
Do naszego kraju dotarł wraz z królową Boną. Dzięki zawartości wielu istotnych mikroelementów, witamin i kwasów ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Działa oczyszczająco, wygładzająco, rozjaśniająco i ściągająco. Najczęściej stosowany przy cerze tłustej. Pobudza odnowę zawartego w skórze kolageny i elastyny.
1. Maseczka dla cery trądzikowej. 1 średniego pomidora sparz wrzątkiem i obierz ze skórki. Miąższ rozgnieć i dodaj do niego 2 łyżki płatków migdałowych. Dokładnie zmieszaj składniki. Nakładaj na oczyszczoną skórę twarzy omijając okolice oczu i ust. Po 20 minutach zmyj letnią wodą.
2. Maseczka oczyszczająca dla cery trądzikowej. 1 średniego pomidora sparz wrzątkiem i obierz ze skórki. Zmiksuj go razem z 4 łyżkami naturalnego jogurtu. Do otrzymanej masy dodaj 4 łyżki gotowanych wcześniej przez 15 minut płatków owsianych i dokładnie wymieszaj. Nakładaj powstałą papkę na oczyszczoną skórę twarzy. Po 30 minutach zmyj letnią wodą.
3. Peeling z soku pomidora. Z jednego pomidora wyciśnij sok i smaruj nim oczyszczoną skórę twarzy, omijając okolice oczu i ust. Po 30 minutach zmyj letnią wodą.
Seler
Dzięki dużej zawartości witamin seler stosowany jest z powodzeniem, jako preparat podtrzymujący dobra kondycje skóry przez opóźnianie efektów jej starzenia oraz nawilżanie i usuwanie różnego rodzaju przebarwień.
1. Maseczka rozjaśniająca i wybielająca przebarwienia. Umyj dokładnie mały seler i obierz ze skórki. Zetrzyj na drobnej tarce i zmieszaj z 1 łyżeczką naturalnego twarożku. Powstałą papkę nakładaj na oczyszczoną skórę twarzy. Po 20 minutach zmyj letnią wodą.
2. Maseczka przeciwzmarszczkowa i wygładzająca. Umyj dokładnie i drobniutko posiekaj garść liści zielonej natki z selera. Zmieszaj ją z 2 łyżkami naturalnego jogurtu. Powstałą papkę nakładaj na oczyszczoną skórę twarzy. Po 20 minutach zmyj letnią wodą.
3. Maseczka silnie nawilżająca. 3 łyżki drobno startego świeżego selera zmieszaj razem z 1 żółtkiem z jaja kurzego i 1 łyżką płynnego miodu. Powstałą papkę nakładaj na oczyszczoną skórę twarzy. Po 20 minutach zmyj letnią wodą.
Po takiej warzywnej kuracji dla Twojego ciała, pełnej witamin i naturalnych związków mineralnych z pewnością zapamiętasz, że jarzyny nie tylko od, wewnątrz, ale tez od zewnątrz pomagają nam żyć dłużej i zachować zdrowy i piękny wygląd. A która z nas tego właśnie nie pragnie?