Wielki powrót mydła

Używały go nasze babcie i mamy. I my także znów po nie sięgamy.

Mydło wraca do łask
Mydło wraca do łask123RF/PICSEL

Nie ma to jak w kostce

Tradycyjne

Takie miało odczyn zasadowy (powyżej pH 7). To nie było korzystne dla naskórka - niszczyło jego barierę ochronną o kwaśnym pH (ok. 5,5). To ułatwiało również dostęp bakteriom i wysuszało skórę. Na szczęście teraz przeważają produkty o pH 5,5-7.

Z dodatkami

Obecnie mydło, które kupujemy w sklepach, nie przypomina burej kostki. Jest gładkie i pachnące. A to dzięki dodaniu do niego substancji nawilżających i ekstraktów roślinnych. Taki produkt, zwłaszcza gdy nie zawiera zbyt wielu substancji barwiących, jest delikatny dla skóry (nie wysusza). Nie tylko myje, ale i ją pielęgnuje.

Które i dla kogo

Spośród wielu rodzajów wybierz to najlepsze dla siebie. Dodane do mydła składniki powinny pasować do rodzaju twej cery i zmniejszać jej problemy.

Masz suchą skórę? Sięgnij więc po mydła wzbogacone olejkami i masłem kakaowym. Pomagają zatrzymać wilgoć w naskórku.

Do skóry wrażliwej najlepsze są mydła z dodatkiem łagodzącego aloesu, protein jogurtowych, także takie przeznaczone dla dzieci (np. z lanoliną).

Przy skórze tłustej i mieszanej sprawdzą się mydła z zieloną glinką lub glicerynowe. W tych drugich często zatopione są rozdrobnione czy pestki owoców (mają wtedy działanie lekko peelingujące).

Chwila dla Ciebie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas