Balkonowy hit tego lata. Banalne w uprawie, szybko i bujnie kwitną
Delikatne kielichowate kwiaty o słodkim zapachu to jedne z ulubionych roślin Polaków. Petunie zdobią zarówno rabaty, tarasy, jak i balkony. Bujnie kwitną od maja aż do pierwszych przymrozków. W zależności od odmiany możemy cieszyć się różną długością pędów i rozmaitymi kolorami – od bieli, przez róż, fiolety, odcienie niebieskiego czy czerwień. Poznaj kilka kluczowych zabiegów, dzięki którym petunia będzie zdrowo wyglądać i obficie kwitnąć przez cały sezon

Spis treści:
Petunia - wymagania i odmiany
Petunie wymagają nasłonecznionego miejsca (co najmniej 6 godzin ekspozycji na słońce w ciągu dnia), najlepiej osłoniętego od wiatru. Roślina preferuje też żyzną, przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym pH.
Na balkon szczególnie polecane są odmiany o zwisających pędach, czyli surfinie, oto najpopularniejsze z nich:
- Victorian Yellow - żółte kwiaty;
- Bianca lub Table White - eleganckie białe kwiaty;
- Giant Purple, Table Dark Red - odmiany o intensywnie czerwonych kwiatach;
- Happy Sophia lub Sky Blue - ciekawe odmiany w tonacji niebieskiego.
- Surfinia Vista - odmiana o większej odporności na deszcz czy wiatr, szczególnie polecana na balkony, o różowych kwiatach. tun
Podlewanie i nawożenie - sekret bujnych petunii
Petunie wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza te uprawiane w donicach na balkonie. W gorące dni niezbędne może być podlewanie dwa razy dziennie. Trzeba jednak uważać, by nie przelać rośliny, bo może to prowadzić do gnicia i obumierania korzeni. Warto w donicy umieścić solidną warstwę drenażu. Petunie wymagają również regularnego nawożenia (najlepiej raz na tydzień lub dwa) preparatem wieloskładnikowym do roślin kwitnących. Roślinę warto też uważnie obserwować, ponieważ często pada ofiarą mszyc. Tylko szybki oprysk na szkodniki może ochronić przed całkowitym uszkodzeniem petunii.

Petunia - przycinanie
Kluczowym zabiegiem jest usuwanie przekwitniętych i zwiędłych kwiatów, dzięki czemu petunia samoistnie się wzmacnia i zwiększa intensywność kwitnienia. Ważne jest też przycinanie pędów o jedną trzecią ich długości. Zabieg ten najlepiej wykonać w połowie sezonu, czyli w lipcu lub na przełomie lipca i sierpnia. Dzięki temu roślina się rozkrzewi i zyska bardziej zwarty pokrój, tworząc kaskady kwiatów.