Reklama

Reklama

Ziołowe olejki do kąpieli i masażu

Sezon na świeże zioła i kwiaty trwa. Warto teraz zrobić z nich kosmetyk. Sprawdzi się jesienią.

Przyrządzanie olejku

Można go zrobić z każdego zioła (liści, korzeni), ulubionych kwiatów ogrodowych, polnych czy leśnych, młodych pędów roślin iglastych i ich szyszek.

Sposób na ciepło

Do garnka wlej oliwę z oliwek lub olej słonecznikowy, migdałowy czy jojoba, wrzuć zioła (ok. 250 g na 3 filiżanki oleju). Doprowadź do wrzenia i gotuj na wolnym ogniu przez ok. 2,5 godziny. Wystudź, przecedź przez gazę.

Sposób na zimno

Do ciemnego słoika wrzuć zioła (możesz nimi wypełnić cały pojemnik), wlej wybrany olej, tak by zioła były nim całkowicie pokryte. Zakręć i umieść go w ciepłym miejscu na 2-6 tygodni. Po tym czasie przecedź płyn przez gazę, starannie wyciśnij jego resztki (najbardziej skoncentrowane). 

Reklama

Wybierajmy świeże i umyte rośliny

Zioła mają okres wzrostu do sierpnia, września. Wtedy najlepiej je suszyć na słońcu (na papierowym ręczniku), dzięki temu zachowają cenne właściwości pielęgnacyjne. Kwiaty ścinajmy rano, zanim się całkiem rozwiną. Upewnijmy się, czy rośliny nie zawierają, np. pestycydów i nie są uszkodzone. Opłuczmy je zimną wodą i starannie wysuszmy, by w olejku nie rozwinęły się bakterie.

Przechowywanie

Gotowy olejek przelej do ciemnej butelki i zamknij ją (nakrętką lub korkiem). Trzymaj w ciemnym i chłodnym miejscu. Powinien zachować trwałość przez 6-12 miesięcy. Możesz go używać bezpośrednio na skórę lub wzbogacać nim balsam i krem.

Z mięty i melisy do kąpieli

Miętowy do odświeżającej

Świeże liście zalej oliwą z oliwek (na 2 łyżki ziela 100 ml oliwy) i trzymaj w ciemnym zamkniętym słoiku w temperaturze pokojowej. Przez dwa tygodnie, codziennie wstrząsaj. Przecedź olejek przez gazę, wlej do ciemnej butelki, zamknij.

Z melisy do relaksującej

Świeżo wysuszone liście zalej olejkiem migdałowym (na 2 garście szklanka olejku) w ciemnym słoiku i zamknięty odstaw na 21 dni. Przecedź go i wlej do ciemnej butelki. Używaj 2-3 nakrętki na letnią kąpiel w wannie.

Paulina Kowalczyk

Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: zioła | zdrowie | olejek do ciała

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy