Reklama

10 najważniejszych faktów na temat menopauzy

Menopauza nie jest najbardziej wyczekiwanym przez kobiety okresem w życiu – występujące wówczas zmiany hormonalne mogą wywoływać uczucie fal gorąca, problemy ze snem i wiele innych dolegliwości. Kiedy jednak zapoznasz się z dobrze udokumentowanymi faktami na temat menopauzy, uda ci się przygotować plan działań, dzięki któremu gładko pokonasz ten trudny czas. Pamiętaj, że tak, jak każda z kobiet jest inna, tak też doświadcza menopauzy na swój sposób. Oto 10 podstawowych faktów na temat menopauzy, które każda kobieta powinna znać.

O początku menopauzy możesz zacząć myśleć, jeśli nie miałaś okresu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ponieważ miesiączkowanie może przybrać nieregularny charakter w okresie prowadzącym do menopauzy, nie będziesz mieć pewności czy proces rozpoczął się zanim nie upłynie rok bez menstruacji. W medycznym rozumieniu menopauza oznacza, że jajniki przestały produkować estrogen.

Statystycznie, menopauza pojawia się około 51 roku życia. Większość kobiet będzie miesiączkować po raz ostatni pomiędzy 45 a 55 rokiem życia.

Menopauza przed 40 rokiem życia uważana jest za wczesną menopauzę. Może być ona wywołana czynnikami dziedzicznymi, zaburzeniami tarczycy lub chorobami reumatycznymi, takimi jak toczeń.

Reklama

Podobnie, przebyta chemioterapia i radioterapia mogą doprowadzić do zniszczenia jajników i wywołać w ten sposób wczesną menopauzę. Jeśli więc miałaś usunięte jajniki z powodu przebytej choroby, rozpoczniesz menopauzę od razu po zabiegu.

Czas prowadzący do ostatniej miesiączki nazywa się okresem okołomenopauzalnym. Fluktuacje produkcji estrogenu mogą rozpocząć się już po trzydziestce, w okresie transformacji od regularnych miesiączek po zupełny brak menstruacji. Najwyraźniejszym wskaźnikiem zmian w poziomie estrogenu jest nieregularny okres, co znaczy, że cykle mogą stawać się krótsze lub dłuższe, a intensywność menstruacji cięższa lub lżejsza. Może wówczas także wystąpić zanikanie i powracanie miesiączek.

Objawy zmian hormonalnych to także uczucie fal gorąca i przybieranie na wadze. Fale gorąca, będące najjaskrawszym objawem, oznaczają odczuwanie intensywnego ciepła w całym ciele, które może trwać kilka sekund lub kilka minut. Jeśli dzieje się tak nocą podczas snu, nazywane jest to nocnym poceniem się. Inne możliwe do wystąpienia problemy wywołane menopauzą to trudności ze snem, suchość pochwy, zmiany nastrojów, bóle głowy i zaburzenia pamięci.

Niektóre kobiety doświadczają tych symptomów już w okresie okołomenopauzalnym, podczas gdy u innych nie występują one aż do momentu zaniku menstruacji. Część symptomów, takich jak fale gorąca i zaburzenia pamięci, ustąpią po wejściu we właściwą menopauzę.

Terapia hormonalna może pomóc w radzeniu sobie z efektami menopauzy. Znana dawniej jako wymiana hormonalna, oznacza przyjmowanie estrogenu i progesteronu lub samego estrogenu, jeśli u kobiety dokonano zabiegu usunięcia macicy na skutek choroby i może przynieść ulgę w niektórych symptomach, jak choćby fale gorąca. Jednakże długotrwałe korzystanie z tej formy pomocy może niestety zwiększyć ryzyko ataku serca, zatorów żylnych i udaru. Badania przeprowadzone w 2002 roku wykazały, że sztucznie podawany estrogen i progesteron mogą prowadzić do rozwinięcia się raka piersi. Jeśli chciałabyś skorzystać z tej formy terapii, skonsultuj się najpierw ze swoim lekarzem.

Z drugiej strony, poza niebezpieczeństwami płynącymi z terapii hormonalnej, istnieją także jej szerokie zalety, polegające min. na tym, że połączona terapia hormonalna zapobiega rozwojowi raka jelita grubego i zmniejsza łamliwość kości. Zalecane jest zatem od 6 miesięcy do 2 lat terapii hormonalnej aby uzyskać z niej maksymalne korzyści bez ponoszenia nadmiernego ryzyka.

Intensywne i bogate życie może przyczynić się znacząco do złagodzenia negatywnych efektów menopauzy. Ćwiczenia i wysiłek fizyczny pomagają w zapobieganiu powstawania problemów z kośćmi i dają możliwość kontrolowania wagi. Dzięki ćwiczeniom nasz mózg wytwarza także hormon szczęścia, czyli endorfinę, co może pomóc na zmiany nastrojów i poirytowanie. Warto pamiętać, że jakość twojego życia w tym okresie poprawisz także jedząc zdrowo.

Brak miesiączek może być wyzwalający! Po latach być może poczujesz się gotowa na to, aby je pożegnać, szczególnie, jeśli nie należały one do twoich ulubionych momentów w miesiącu. Zdarza się także, że menopauza pozwala rozwiązać takie problemy, jak mięśniaki macicy i endometrioza. Wiele kobiet docenia także poprawę jakości ich życia intymnego, kiedy nie muszą już martwić się o antykoncepcję.

Koncentrując się na tych i innych pozytywnych stronach menopauzy i dostrzegając w niej naturalny element cyklu życiowego, pomoże ci przejść przez niego bez większych trudności.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: menopauza objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy