10 powodów, dla których powinieneś spróbować octu jabłkowego
Ocet jabłkowy jest nazywany "super płynem", ponieważ dzięki niemu możesz zrobić wszystko od obniżenia poziomu cholesterolu we krwi po umycie mebli.
Wyniki kilku badań pokazują, że ocet jabłkowy pomaga obniżyć poziom glukozy, dlatego jest on niezwykle przydatny dla osób chorujących na cukrzycę typu 2. Z kolei wyniki badań przeprowadzonych w 2007 roku pokazują, że spożywanie 2 łyżek octu jabłkowego razem z 30g sera przed snem obniża poziom cukru we krwi na czczo o 4-6%.
Zmniejsza apetyt
Badania z 2005 roku przeprowadzone w Szwecji pokazują, że osoby, które spożywają chleb z białym octem, czują się najedzone przez dłuższy czas niż po zjedzeniu samego chleba. Tajemniczy składnik znajdujący się we wszystkich rodzajach octów, to kwas octowy, który zmniejsza indeks glikemiczny potraw, spowalniając tym samym szybkość, z jaką cukier dostaje się do krwiobiegu. Skutkuje to zmniejszeniem apetytu.
Zmniejsza poziom złego cholesterolu
Badania z 2012 roku pokazują, że spożywanie octu jabłkowego przez 8 tygodni, może znacząco zmniejszyć ilość szkodliwych lipidów, które mogą przyczynić się do wysokiego poziomu cholesterolu, oraz trójglicerydów u osób cierpiących na hiperlipidemię (zbyt duża ilość tłuszczu we krwi).
Wiele osób uważa, że ocet jabłkowy pomógł im zrzucić wagę, jednak dowody naukowe nie do końca potwierdzają taką możliwość. Jednakże podczas jednego niewielkiego eksperymentu przeprowadzonego w 2009 roku w Japonii okazało się, że osoby otyłe, które spożywały między 15 a 30 ml kwasu octowego, czyli głównego składnika octu, rozpuszczonego w wodzie przez 12 tygodni miały zdecydowanie mniejszą ilość tłuszczu w podbrzuszu, mniejszy obwód w pasie oraz mniejszą ilość trójglicerydów (rodzaj tłuszczu we krwi).
Wpływa pozytywnie na włosy
Może nie jest to udowodnione naukowo, jednak fani octu jabłkowego uważają, że sprawia on, że ich włosy są lśniące, gładkie i wolne od łupieżu. Na blogach urodowych można znaleźć przepisy mówiące o tym, aby połączyć jedną część octu z jedną częścią wody i takiej mieszanki używać jako odżywki, czyli nakładać ją na włosy i odczekać 5-15 minut przed ponownym spłukaniem.
Kolejną znaną właściwością octu jabłkowego jest to, że nadaje się on do czyszczenia drewna. Mieszanka połowy szklanki jakiegokolwiek oleju roślinnego z połową szklanki octu jabłkowego świetnie sprawdzi się w czyszczeniu drewnianych mebli i powierzchni. Usuwa on również plamy powstałe od wody.
Wspomaga trawienie
Niektórzy dietetycy twierdzą, że ocet jabłkowy spożyty przed posiłkiem poprawia trawienie i jest szczególnie pomocny osobom z dolegliwościami żołądkowymi takimi jak refluks, wzdęcia czy niestrawność. Można go użyć do zrobienia sosu sałatkowego lub spożyć jedną jego łyżeczkę razem z wodą tuż przed posiłkiem.
Ocet jabłkowy może być użyty jako tonik (1 część octu zmieszana z dwoma częściami wody), który pozostawiony na twarzy na noc usuwa przebarwienia oraz trądzik, a także oczyszcza skórę.
Usuwa brodawki
Nie ma dowodów na poparcie tego twierdzenia, jednak istnieje bardzo duża ilość opinii internautów, którzy ją potwierdzają. Osoby te codziennie przed snem namaczają wacik w occie jabłkowym i przykładają go do brodawki, a następnie zabezpieczają go plastrem. Taki opatrunek pozostawiają na całą noc lub najlepiej na 24 godziny. Zabieg powtarzają codziennie przez tydzień. Brodawka może spuchnąć, a następnie zacząć zmieniać kolor na czarny (po około 2 dniach). Po tygodniu lub dwóch powinna zniknąć zupełnie.
Działa jak uniwersalny środek czyszczący
Zapomnij o komercyjnych środkach czyszczących, ponieważ ocet jabłkowy delikatnie czyści i dezynfekuje wszystkie powierzchnie w domu. Wystarczy, że zmieszasz jedną część octu jabłkowego z dwoma częściami wody oraz kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego, który ma właściwości antybakteryjne.