Reklama

10 typowych przyczyn migreny

Osobom cierpiącym na migreny często może się wydawać, że ataki pojawiają się przypadkowo, jednakże identyfikacja możliwych czynników wywołujących migrenę jest strategią, która może się okazać przydatna. Powinieneś się zastanowić, jakie sytuacje lub czynności z dużym prawdopodobieństwem wywołują u ciebie migreny. Mimo iż czynniki te nie zawsze są oczywiste, wielu lekarzy zaleca prowadzenie zapisków, kiedy ból migrenowy się pojawia, aby zidentyfikować okoliczności sprzyjające wystąpieniu migreny i w konsekwencji unikać ich. Należy pamiętać, że okoliczności te mogą być inne u każdej osoby cierpiącej na migrenę, a nawet różne u tej samej osoby. Poniżej opisano 10 typowych przyczyn migreny.

Zmiany w rytmie snu

Najlepiej, aby osoby cierpiące na migreny trzymały się typowej, pewnej rutyny - również w kwestii snu. Niedobór snu mogą spowodować atak migreny. Najlepiej wstawać rano o tej samej porze każdego dnia, również w soboty oraz niedziele. Brzmi brutalnie, ale warto się tak poświęcić – nie tylko uchroni cię to przed bólem głowy, ale także wpłynie pozytywnie na jakość twojego snu. Zaledwie kilkugodzinne zmiany w twoim wewnętrznym zegarze podczas weekendu są odbierane przez twój organizm, może być źródłem problemów ze snem, a także innych problemów zdrowotnych w późniejszym czasie.

Reklama

Odpoczywanie po stresie

Wielu ludzi uważa, że stres wywołuje migreny, ale tak naprawdę liczy się tu czas relaksu po doznanym stresie: stres sprawia, że w organizmie zwiększa się poziom różnych związków chemicznych, który gwałtownie spada, gdy się uspokoimy. To ta zmiana chemiczna wywołuje migreny. To wyjaśnia, dlaczego atak migreny pojawia się pierwszego dnia wakacji, lub dzień po tym jak odszedłeś ze stresującej pracy, lub na początku miesiąca miodowego.

Deszcz

Nie przeprowadzono żadnych badań na temat związku pomiędzy migrenami a pogodą, ale wielu pacjentów twierdzi, że miewa migreny w deszczowe dni. Ponieważ nie mamy wpływu na pogodę, powinniśmy unikać innych czynników wywołujących migreny.

Wahania poziomu estrogenu

Zmiany poziomu estrogenu spowodowane menstruacją, przyjmowaniem pigułek antykoncepcyjnych, ciążą, połogiem, menopauzą itp. mogą przyczynić się do pojawienia się migreny. Co więcej takie wahania mogą spowodować, że staniesz się bardziej podatna na inne czynniki powodujące pojawienie się migreny.

Perfumy współpracownika

Silne zapachy są bardzo denerwujące dla osób cierpiących na migreny, zwłaszcza, że potrafią wywołać atak. Stymulacja sensoryczna taka jak jasne światło (włączając światło słoneczne, ekran komputera lub jaskrawe kolory na kinowym ekranie), silne zapachy (perfumy lub dym papierosowy) oraz głośny hałas mogą być odpowiedzialne za twój ból głowy.

Jedzenie

Jedzenie, które zawiera tyraminę (między innymi czerwone wino, dojrzałe sery, niektóre przetworzone mięso) oraz taninę (czerwone wino, herbata, kawa, sok jabłkowy) może powodować ataki migreny. Inne dodatki do produktów spożywczych, takie jak glutaminian sodu, aspartam oraz azotany możesz winić odpowiedzialnością za swoje migreny, ale podobnie jak we wcześniejszym przypadku, brak na to naukowych dowodów. Osoby chorujące na celiakię lub mające alergię na gluten również mogą cierpieć na migreny. Prowadź zapiski wszystkiego, co zjadasz, dzięki czemu małymi krokami dojdziesz, co może stać u podstaw twojego bólu głowy.

Pić kawę, czy jej nie pić

Picie kawy może działać w dwie strony: nadmiar kofeiny może wywołać ból głowy, ale w przypadku zagorzałych kawoszy brak odpowiedniej ilości kofeiny również może go spowodować. Druga sytuacja może tłumaczyć ból głowy występujący w weekendy– jeśli w ciągu tygodnia w pracy pijesz dużo kawy, ale w domu już nie.

Alkohol

Organizm metabolizuje alkohol do octanów, które mogą powodować migrenę. Aby uniknąć bólu głowy zalecamy pić alkohol z umiarem i jeść w trakcie picia. Chociaż wszystkie alkohole mogą wywołać migrenę, najgorsze są te o ciemnym zabarwieniu, takie jak tequila, whiskey i czerwone wino.

Wysiłek fizyczny

Wysiłek fizyczny również może być czynnikiem wywołującym ból głowy. Mimo iż dokładny mechanizm działania tej zależności nie jest do końca znany możliwe, że odpowiedzialne są zmiany chemiczne zachodzące w mózgu, zwłaszcza w przypadku osób, które dopiero podejmują aktywność fizyczną. Najlepszą rzeczą, którą można zrobić w takiej sytuacji, jest powolne i stopniowe zwiększanie tempa ćwiczeń.

Opuszczanie posiłków

Ponownie, rutyna to słowo klucz dla cierpiących na migreny. Opuszczenie posiłku lub głodówka mogą spowodować atak migreny. Nie wiadomo do końca dlaczego, ale możliwe, że ma to coś wspólnego z niskim poziomem glukozy. Bez względu na powód, warto jeść regularnie, aby uchronić się przed atakiem migreny.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy