Reklama

15 najskuteczniejszych kuracji na przeciążony kręgosłup

Podczas robienia wiosennych porządków w domu lub ogrodzie dużo się schylamy i dźwigamy. Przyjmujemy też różne mało wygodne pozycje. Potem mogą boleć nas plecy! Oto, co najlepiej zaradzi problemom.

Podczas robienia wiosennych porządków w domu lub ogrodzie dużo się schylamy i dźwigamy. Przyjmujemy też różne mało wygodne pozycje. Potem mogą boleć nas plecy! Oto, co najlepiej zaradzi problemom.


Najczęściej dają o sobie znać kark i krzyż (odcinek lędźwiowy). Górne kręgi odzywają się, gdy długo trzymamy głowę pochyloną (np. nad pieloną grządką). Natomiast dla dolnych zabójcze jest zginanie się w pasie (np. podczas odkurzania lub grabienia albo podnoszenia czegoś ciężkiego). W większości przypadków dochodzi do przeciążenia mięśni, ścięgien i więzadeł, które mają za zadanie jak najlepiej ochronić kręgosłup w tych sytuacjach. Na szczęście nie jest to bardzo groźne i samo z czasem przechodzi. Dzięki poniższym kuracjom plecy jeszcze szybciej przestaną boleć!

Reklama

Odciążające leżenie

Od niego warto zacząć, gdy zaczynają dokuczać plecy. Przepracowanym mięśniom trzeba pozwolić odpocząć. Równocześnie warto je trochę porozciągać. Wtedy ryzyko, że ból na dobre wejdzie w plecy, jest mniejsze. Kładziemy się na plecach. Wyciągamy jak najdalej po podłodze ręce i nogi. Uginamy kolana, chwytamy je rękami i przyciągamy jak najbliżej klatki piersiowej. Pozostajemy w tej pozycji co najmniej pół minuty. Powtarzamy ją kilka razy.

Pozycja "krzesełko". Leżąc na plecach, unosimy nogi i opieramy je na krześle (stopy i całe łydki). Kolana są zgięte pod kątem prostym. W tej pozycji odpoczywają krążki międzykręgowe.

Picie świeżego soku z buraka

To sposób, który stosują sportowcy po wyczerpującym treningu. W bordowym warzywku kryje się pewna dobroczynna dla układu ruchu substancja. To tzw. betaina. Pod jej wpływem przeciążone mięśnie i inne tkanki szybciej się regenerują.

Najlepiej jest pić codziennie ok. 500 ml soku. Jeśli nie jest to nasz ulubiony napój, możemy zmieszać go np. z sokiem z jabłka.

Kąpiel w leczniczej soli

Nie ma nic lepszego po wysiłku, niż zanurzyć się w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. Najlepiej, by były to kryształki zawierające minerały, np. magnez, jod, brom (np. Bocheńska Lecznicza Sól Jodowo-Bromowa, ok. 9 zł, z apteki).

Taka kąpiel (zastosowana zgodnie z ulotką) spowoduje przekrwienie tkanek i pobudzi odnowę tam, gdzie jest ona potrzebna.

Masaż punktów na stopach

Według specjalistów medycyny naturalnej może sprawić, że ból pleców minie, niezależnie od tego, który odcinek kręgosłupa boli. Przy dolegliwościach zlokalizowanych w obrębie kręgów szyjnych trzeba masować duże paluchy. Jeśli odzywa się krzyż - wewnętrzne krawędzie stóp w okolicy pięt. W razie bólu w odcinku piersiowym - wew. krawędzie w miejscu bocznych wgłębień. Odpowiednie miejsca na stopach masuje się opuszkami palców przez 20 min.

Ciepły okład z gorczycy

Idealny na bolący kark! Drobne ziarenka długo trzymają ciepło, a równocześnie dobrze układają się na karku. Ziarna białej gorczycy wsypujemy do lnianego woreczka (najlepiej w kształcie prostokąta) i ogrzewamy w piekarniku. Czekamy, aż okład stanie się dobrze ciepły (ale nie parzący). Kładziemy go na karku i trzymamy, dopóki będzie przyjemnie ciepły.

Mocne rozciąganie

To ćwiczenie jest prawdziwym dobrodziejstwem dla pleców! Leżymy na wznak, nogi proste, ręce wyciągnięte w bok. Następnie uginamy jedną nogę w kolanie i przekładamy nad drugą, próbując dotknąć kolanem podłogi. Wytrzymujemy 2 min, zmieniamy stronę. Powtarzamy na każdą po 5 razy.

Kąpiel w igliwiu

Przyjdzie z pomocą, gdy nie mamy pod ręką leczniczej soli, za to jesteśmy blisko lasu. Ulży obolałym mięśniom pleców. 2 duże garście igliwia sosny i 1 garść igliwia świerku zalewamy letnią wodą do wysokości igieł na 2-3 godziny. Podgrzewamy pod przykryciem 10 min. Odcedzamy, wlewamy do wanny z ciepłą wodą. Zanurzamy się na 15 min. Powtarzamy nazajutrz.

Ekstraokład z miodu

Jak podają naturaterapeuci, miód może być skutecznym lekiem na ból karku. Jakikolwiek naturalny rozsmarowujemy cienką warstwą na skórze. Zabezpieczamy złożoną, miękką szmatką i trzymamy aż do wieczornej kąpieli.

Nacieranie olejkami

To skuteczny sposób, by rozmasować bolesne okolice, jednak wymagający pomocy kogoś z domowników. Do 1 łyżki dowolnego kuchennego oleju dodajemy kilka kropel olejku ziołowego z bazylii, majeranku lub rozmarynu. Prosimy drugą osobę o natarcie miksturą bolącej partii pleców.

Okład z borowiny

Wygląda jak zwykłe błotko, a działa nie gorzej od tabletek! Borowina jest polecana nie tylko przy przeciążeniu, ale także zmianach zwyrodnieniowych, i to tych najbardziej "zastanych". Regeneruje mięśnie odpowiedzialne za kręgosłup. Grubą na ok. 3 cm warstwę borowiny (przygotowanej wg ulotki; np. z Kostki Iwonickiej, ok. 7 zł, z apteki) nakładamy na plecy, przykrywamy płótnem, folią, ceratką i ręcznikiem. Zmywamy po 15 min. Stosujemy 15 dni.

Herbatka z kory wierzby

Znana z leczenia reumatyzmu sprawdzi się też przy przeciążeniu kręgosłupa. Zawiera superskładnik - salicynę. Dlatego może zmniejszyć ból. 1 łyżkę suszonej kory (z apteki) zalewamy szklanką wrzątku, wolno gotujemy 10 min, odcedzamy. Pijemy 2 razy dziennie przez 7 dni.

Napój różany

Owoce dzikiej róży są jednym z najbogatszych źródeł witaminy C. A to ulubiony składnik nie tylko układu odpornościowego, ale także aparatu ruchu - mięśni, kręgów, stawów. 1 łyżkę suszonych owoców (z apteki) zalewamy szklanką wrzątku i przykrywamy na 5 min, a następnie odcedzamy. Pijemy 2-3 razy dziennie przez minimum 7 dni.

Specjalny ucisk dłoni

Jest zalecany przez specjalistów akupresury jako superszybki sposób na pozbycie się dolegliwości pleców (nawet w ciągu kilku minut!). Wypróbujmy go zwłaszcza przy problemach z karkiem. Uciskamy małe palce dłoni. Dokładne miejsce ucisku to ich wewnętrzna strona tuż przy paznokciu (na rysunku niebieska kropka). Najlepiej róbmy to opuszkiem kciuka i palca wskazującego. Ucisk powinien być dość silny, ale nie może nam sprawiać bólu. Im dłużej trwa, tym lepiej. Może to być nawet 5 minut.

Sen z podpórkami

Fizjoterapeuci doradzają, by na czas nocnego wypoczynku postarać się o odpowiednie podparcie dla pleców i innych części ciała. Dzięki temu dolegliwości szybciej miną. Co jest zalecane? W leżeniu na plecach - podłożenie czegoś pod kolana, tak by były lekko ugięte. Gdy śpimy na brzuchu, podłóżmy coś pod brzuch oraz kostki (np. zwinięty ręczniki), a gdy na boku - ugnijmy nogi i umieśćmy coś między kolanami.

Kompres z płatków

Dobrze trzyma ciepło, a płatki... zawsze mamy pod ręką. Sprawdzi się, gdy nie mamy możliwości zastosować innych sposobów. Płatki zbożowe (obojętnie jakiego rodzaju) mieszamy na papkę z gorącą wodą. Mieszaninę przenosimy na gazę i przykładamy do pleców. Trzymamy pod folią 45 min.

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

Zobacz także : Maść na bóle kręgosłupa. Co może przynieść ulgę w dolegliwościach?

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy