Reklama

4 znaki świadczące o możliwości występowania pasożytów

Wystarczy wyobrazić sobie pasożyta w organizmie i jest to już przerażające, a wiele osób ma pasożyty, i nie są tego świadomi. Pasożyty to mikroorganizmy, które żyją kosztem innych organizmów. Okazuje się, że jest to problem bardzo powszechny, gdyż praktycznie każdy z nas może się zakazić pasożytem nie wiedząc nawet o tym.

Badania dowodzą, że wyróżniono parę tysięcy odmian pasożytów przebywających wewnątrz ciała człowieka. Wśród nich można wyróżnić: pierwotniaki ( mogą to być różne rodzaje lamblii ), obleńce ( owsiki, glisty i włosienie ) i płazińce ( przywry i tasiemce ). Do tego dochodzą pasożyty zewnętrzne, żyjące na powierzchni ciała swojego żywiciela. Wśród tego rodzaju pasożytów są: wszy, kleszcze, komary i świerzbowce. Zakazić się pasożytem można bardzo łatwo, ponieważ przedostają się do organizmu przez usta lub skórę. A najczęściej dochodzi do tego poprzez spożywanie zanieczyszczonej wody i żywności lub poprzez złe warunki sanitarne oraz przez niski poziom higieny osobistej, a nawet przy osłabionym systemie odpornościowym.

Reklama

Przewlekłe problemy z trawieniem

Zakażenie pasożytem jelitowym może wywołać stan zapalny jelit. Może doprowadzić do zniszczenia błony śluzowej jelita prowadząc tym samym do przewlekłej biegunki. Zaleca się przeprowadzanie rutynowych badań na przesiewowe pasożyty jelitowe zwłaszcza u dzieci, aby zwiększyć częstość rozpoznawania choroby pasożytniczej i tym samym zapobieganiu ostrej biegunki, a w konsekwencji do ostrego niedożywienia.

Okazuje się, że toksyczne odpady produkowane przez pasożyty mogą powodować przewlekłe gazy, wzdęcia, nudności i uczucie pieczenia w żołądku. Jeśli jesz dużo błonnika i pokarmów alkalicznych w ciągu dnia, a biegunka czy inne problemy trawienne nadal występują to należy rozważyć leczenie odrobaczania.

Ból brzucha

Innym problemem spowodowanym przez pasożyty jest ból brzucha. Ponieważ pasożyty umiejscowiły się w górnej części jelita cienkiego powodując stan zapalny, który jest przyczyną podrażnienia, a w efekcie powoduje uczucie pełności i bólu w jamie brzusznej. Pasożyty mogą nawet zablokować przepływ odpadów, który może powodować bóle w górnej części brzucha. Ból brzucha jest powodują przede wszystkim glista ludzka, tęgoryjec lub tasiemiec. Badania podają, że kluczową przyczyną dyskomfortu w jamie brzusznej jest tęgoryjec zwłaszcza u osób dorosłych, które niedawno wyjeżdżały za granicę. Jeśli wystąpiły u Ciebie nagłe bóle brzucha od czasu do czasu to koniecznie udaj się do lekarza.

Analny świąd

Swędzenie w okolicach odbytu jest kolejnym objawem zakażenia pasożytami. Szczególnie osoby zakażone owsikami często skarżą się na świąd odbytu i dyskomfort z tym związany. Swędzenie odbytu często występuje w nocy, gdyż samice owsika składają swoje jaja. Swędzenie jest spowodowane przez żeńskiego osobnika, które migrują w celu złożenia jaj wokół odbytu. Zarówno migrujące osobniki żeńskie jak kępy złożonych jaj są irytujące i powodują swędzenie, a nawet ostry ból. Swędzenie najczęściej występuje w nocy i poprzez nieświadome drapanie możemy doprowadzić do wtórnego zakażenia. Jeżeli swędzenie utrzymuje się przez okres dłuższy niż dwa tygodnie i nie ma innych oznak np. wysypka to koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Zmęczenie i osłabienie

Zmęczenie może być również objawem zakażenia pasożytami. Jest to związane przede wszystkim z zakażeniem spowodowanym przez robaki jelitowe, które zubożają organizm z ważnych składników odżywczych poprzez żerowanie na spożywanych pokarmach. Zaburzenia wchłaniania witamin, minerałów, węglowodanów i tłuszczów może sprawić, że nasz organizm będzie słaby i wyczerpany, prowadząc do depresji i ogólnej apatii. Dodatkowo toksyczne odpady produkowane przez pasożyty również prowadzą do zmęczenia i senności. Jeśli masz nadal niesłabnące uczucie zmęczenia nawet po jedzeniu i po prawidłowym śnie to należy się skonsultować z lekarzem, aby znaleźć przyczynę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pasożyty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy