6 powszechnych zwyczajów, które powodują uszkodzenia kości
Największą gęstość kości osiągamy w wieku 20 lat. Później nasze kości zaczynają tracić swoją masę, co powoduje, że stają się one słabsze i mniej odporne na złamania. O ile proces ten jest niezależny od nas, możemy wpłynąć na jakość naszych kości poprzez odpowiednie wybory dotyczące trybu życia. Oto 6 zwyczajów, które powodują uszkodzenia kości.
O ile okazjonalne wypicie alkoholu prawdopodobnie w niczym nam nie zaszkodzi, to systematyczne picie jednego lub dwóch drinków tygodniowo może prowadzić do utraty 2% masy kości w przeciągu roku. Alkohol hamuje wchłanianie zarówno wapnia, jak i witaminy D, które są niezbędnymi składnikami kości. Ponadto, nadmierna konsumpcja alkoholu niszczy osteoblasty, komórki tworzące kości.
2. Palenie papierosów
Mechanizm stojący za uszkodzeniami kości przez papierosy nie do końca jest jasny, jednak pewne jest, że substancje zawarte w tytoniu wpływają niekorzystnie na ich stan. Palenie papierosów hamuje tworzenie się nowych, zdrowych komórek i powoduje szybsze obumierania komórek w tkankach kości. W rezultacie stają się one słabe i łatwiej ulegają złamaniom.
Palenie powoduje utratę masy kości o 2% w ciągu roku. Jeśli jednocześnie palisz papierosy i pijesz dużo alkoholu, utrata ta wzrośnie do 8%.
Siedzący tryb życia powoduje w szybkim czasie osłabienie kości i ostatecznie osteoporozę. Aby zachować kości w dobrej kondycji, należy poddawać je naprężeniom. Zapewniają je ćwiczenia związane noszeniem ciężaru swojego ciała, takie jak chodzenie. 30 minut spaceru pięć razy w tygodniu to rekomendowana ilość ruchu.
4. Stosowanie diety z niską zawartością wapnia
Wapń to ważny minerał, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wielu organów ciała: serca, mięśni czy nerwów. Szpik kostny jest głównym miejscem jego magazynowania. Jeśli nasza dieta jest uboga w ten pierwiastek, organizm będzie pobierał zapasy ze szpiku. Z czasem dieta taka może doprowadzić do przerzedzenia kości i złamań.
Nadmierne picie kawy ma związek z niską gęstością kości. Kofeina sprawia, że nerki wydalają wapń, obniżając jego poziom w organizmie. W ten sposób kości nie mogą się regenerować.
6. Nadmierne spożywanie słodzonych napojów gazowanych
Słodzone napoje gazowane zawierają składnik o nazwie kwas fosforowy. Nadaje on im mocny smak i pożądaną konsystencję. Niestety, kwas fosforowy wypłukuje wapń z organizmu i uważa się, że spożywanie większej ilości słodzonych napojów gazowanych ma związek z obniżeniem gęstości kości.
Zdrowie naszych kości leży w naszych rękach. Mimo, że utrata ich gęstości wraz z wiekiem jest nieunikniona, organizm jest w stanie tworzyć nowe komórki kości. Istnieje wiele czynników związanych ze stylem życia, na które mamy wpływ, a które chronią nasze kości przed utratą gęstości i złamaniami.